Osełki

Ustaw kierunek malejący

1 produkt(ów)

 1. 7695
  Dostępne
  Dużo i

  Normalna cena: 2,92 zł

  Special Price 1,86 zł

Ustaw kierunek malejący

1 produkt(ów)

Osełki do ostrzenia noży i kos

W gospodarstwie domowym, w ogrodzie oraz na biwaku często wykorzystuje się noże oraz inne narzędzia tnące. Kiedy się stępią, stają się bezużyteczne i zbędne. Aby uniknąć konieczności częstej wymiany ostrzy, wystarczy zaopatrzyć się w dobrą ostrzałkę. Może to być na przykład wygodna w użyciu osełka. Sprawdź ofertę tych przedmiotów w asortymencie sklepu internetowego StukPuk.

Osełka do ostrzenia noży – co to jest?

Osełka jest podłużną bryłą wytworzoną z kamienia ściernego lub ziaren ściernych połączonych spoiwem ceramicznym, która służy do ostrzenia różnego rodzaju ostrzy. Stosuje się ją także do szlifowania i wykańczania powierzchni. Jest to akcesorium niezbędne każdemu posiadaczowi noży polowych oraz ogrodnikowi koszącemu trawę za pomocą kosy. Możesz wybierać między osełkami prostokątnymi, osełkami owalnymi lub blokami osełkowymi.

Rodzaje osełek ostrzących

Osełki, zwane także kamieniami ostrzącymi, różnią się między sobą geometrią, gradacją ziarna ściernego oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Rozróżnia się osełki naturalne, w których składzie znajdziesz między innymi piaskowiec lub korund, oraz osełki syntetyczne z węglika krzemu lub boru. Osełki, noszące również nazwę kamieni do kosy, posiadają też różne kształty. Niektóre z nich wyposażone są w owalne krawędzie przydatne w ostrzeniu wklęsłych ostrzy – mówimy wtedy o osełce owalnej. Warto także zwrócić uwagę na gradację ziarna osełki. Grubsze ziarno pilnika ściernego wykorzystasz do naostrzenia mocno stępionego noża. Przy regularnym ostrzeniu, wystarczy że wybierzesz ziarno o średniej gradacji.

Dlaczego warto ostrzyć noże za pomocą osełki?

Korzystanie z osełki jest jedną z najefektywniejszych metod ostrzenia noży – najdłużej znaną i powszechnie stosowaną na całym świecie. Decydując się na pilnik ścierny, masz największy wpływ na ostateczny szlif ostrza i jego faktyczną ostrość. Ponadto osełka jest akcesorium o niewielkich rozmiarach, które z łatwością zmieścisz do najmniejszej skrzynki na narzędzia i z powodzeniem zabierzesz ze sobą na biwak.

W jaki sposób ostrzyć nóż za pomocą osełki?

Skuteczne ostrzenie noży oraz innych ostrzy za pomocą osełki wymaga sporej uwagi i wprawy –nieumiejętne wykorzystanie kamienia ostrzącego może jeszcze bardziej stępić narzędzie. Podejmując się tego zadania, należy pamiętać, by ostrzyć zawsze obie strony krawędzi tnącej i zachować stały kąt ostrzenia dla całej powierzchni.

Osełki na StukPuk.pl

W ofercie internetowego marketu budowlanego StukPuk znajdziesz osełkę ostrzącą, która z pewnością spełni Twoje oczekiwania i pomoże Ci zachować ostrza posiadanych przez Ciebie noży w doskonałym stanie. Sprawdź koniecznie produkty marek TOPEX i Modeco, które przygotowaliśmy!

 • Najczęściej oglądane
 • Nowości