Kotwy – niezawodne i trwałe mocowanie

Trwałe łączenia są gwarancją stabilnej konstrukcji. Do Twojej dyspozycji są tutaj 2 rodzaje: kotwy mechaniczne i chemiczne. Zobacz, jakie produkty z tej kategorii znajdziesz w asortymencie internetowego marketu budowlanego StukPuk!

Kotwy mechaniczne – alternatywa dla kołków rozporowych

Zasada działania kotwy mechanicznej opiera się na konstrukcji popularnego kołka rozporowego. Różni się od niego jedynie tym, że jest w całości wykonana z metalu, a przez to trwalsza. Co więcej, mocuje się ją w twardszym i bardziej wytrzymałym podłożu, takim jak np. beton, gdyż działają na nią silniejsze siły naprężeniowe. Jej montaż w słabszym materiale może skutkować nie tylko zerwaniem łączenia, lecz również zniszczeniem ściany.

Jak działają kotwy chemiczne?

Nie w każdym miejscu można zastosować kotwę mechaniczną – alternatywę dla niej stanowi mocowanie chemiczne. Czym jest i jak działa? To nic innego jak żywica połączona ze specjalnym utwardzaczem, którą wlewa się do otworu, a następnie umieszcza w niej stalowy element – po związaniu masa tworzy twardą i stabilną spoinę o właściwościach wytrzymałościowych podobnych do kotwy mechanicznej.

Na korzyść kotew chemicznych przemawia przede wszystkim łatwość aplikacji – wystarczy jedynie wycisnąć masę z tubki, a następnie włożyć do niej niemalże każdy element, który mieści się do otworu i nie ma idealnie gładkiej powierzchni. Żywica w formie płynnej wypełnia otwór znacznie lepiej niż koszulka kotwy mechanicznej – dociera do wszystkich zakamarków i nierówności powierzchni. Dzięki temu po zaschnięciu tworzy wyjątkowo wytrzymałą spoinę. Warto też wspomnieć o tym, że kotwa chemiczna nie powoduje naprężeń w podłożu – materiał zaczyna pracować dopiero wtedy, gdy obciążysz ją innym elementem, np. wieszając coś ciężkiego na pręcie.

Akcesoria do kotew chemicznych w StukPuk

Aplikacja kotew chemicznych nie należy do trudnych. Może jednak okazać się jeszcze łatwiejsza, jeśli zastosujesz specjalne akcesoria z oferty StukPuk. Zobacz np. końcówkę mieszającą Tytan, przy pomocy której dokładnie połączysz ze sobą składniki dwukomponentowej kotwy chemicznej. Trwałość spoiny zależy od tego, czy otwór będzie czysty i wolny od zwiercin. Pozbędziesz się ich, używając pompki z wężykiem marki Tytan. Zobacz również nasz asortyment prętów gwintowanych o różnej średnicy i długości – bez trudu znajdziesz ten właściwy. Sprawdź też inne akcesoria przeznaczone do aplikacji kotew chemicznych, które zebraliśmy w ofercie sklepu internetowego StukPuk!

  • Najczęściej oglądane
  • Nowości