Zrób to sam: układanie płytek wielkoformatowych

Układanie płytek wielkoformatowych to niełatwe zadanie. Wymaga większej precyzji, ostrożności oraz czasu niż praca z płytkami o standardowych wielkościach. Oczekiwany efekt pomoże osiągnąć znajomość zasad oraz odpowiednie przygotowanie zaprawy i podłoża. Przekonaj się, jak położyć płytki wielkoformatowe z zadowalającym rezultatem.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przygotować zaprawę do płytek wielkoformatowych

Jak przygotować podłoże pod płytki wielkoformatowe

Jak kłaść płytki wielkoformatowe na ścianę i podłogę

Jak przygotować zaprawę do płytek wielkoformatowych?

Płytki wielkoformatowe najczęściej wykonywane są z gresu lub spieków kwarcowych, co czyni je mniej nasiąkliwymi od płytek glazurowych czy terakotowych. Sprawia to, że najlepiej współpracują z zaprawami klejowymi o zwiększonej przyczepności. Układanie płytek na ścianie czy ziemi przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli wybierzesz elastyczną zaprawę klejową, np. Flexible marki Cersanit. W opisie producent zawarł informację, że zaprawa jest odpowiednia do płytek wielkoformatowych – warto zwracać na to uwagę.

Układanie płytek wielkoformatowych na podłodze – ustalanie szerokości fug
Układanie płytek wielkoformatowych na podłodze – ustalanie szerokości fug

Wybór zaprawy klejowej jest uwarunkowany także rodzajem podłoża, na jakim będziesz układać płytki podłogowe czy ścienne wielkiego formatu. Podłoża odkształcalne wymagają stosowania zapraw klejowych co najmniej klasy S1, czyli również odkształcalnych. Jeszcze lepsza jest klasa S2 – wysokoodkształcalna. Im większa płytka, tym ważniejszy stopień plastyczności – dzięki temu płytki nie pękną podczas chodzenia po nich czy montowania akcesoriów. Elastyczne zaprawy wskazane są również do stosowania na podłożach o niskiej przyczepności oraz takich, na którym zamierzasz zastosować ogrzewanie podłogowe. Do powierzchni o niskiej przyczepności należą m.in. drewnopochodne.

Porada eksperta

Po dobraniu odpowiedniej klasy elastyczności zaprawy klejowej, zwróć uwagę na stopień spływu. Niski spływ, odpowiedni dla płytek o dużym formacie, oznaczony jest literą T. Sprawdza się podczas układania płytek na ścianie, ponieważ szybko łączy powierzchnię i nie zachodzi ryzyko, że ciężka płytka spadnie. Z kolei zaprawa klejowa z symbolem E pozwala glazurnikowi na korektę ułożenia płytek – możesz ją stosować podczas układania płytek podłogowych.

Jak kłaść płytki podłogowe wielkiego formatu? – przygotowanie podłoża

Z uwagi na niestandardowe i duże wymiary układanie płytek wielkoformatowych wymaga ostrożności i precyzji. Jeśli chcesz osiągnąć estetyczny i trwały rezultat, musisz zacząć od przygotowania podłoża.

  1. Płytki wielkoformatowe muszą być ułożone na podłożu równym. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku w wyniku zwykłego użytkowania pękną. Na ścianie zastosuj zaprawę wyrównującą, na podłodze zaś masę samopoziomującą.
  2. Układanie płytek wielkoformatowych przyniesie trwałe efekty tylko na powierzchni nośnej. Nośność sprawdzisz, korzystając z testera i wykonując nim zarysowania.
  3. Przed przystąpieniem do pracy podłoże musi zostać oczyszczone, odtłuszczone i osuszone. W przeciwnym razie zaprawa klejowa będzie miała ograniczone właściwości i nie utrzyma płytek.
  4. Zwróć uwagę na wilgotność płaszczyzny przygotowanej do układania płytek wielkoformatowych. Przykładowo przy jastrychu cementowym powinna wynosić 2%, jastrychu anhydrytowym 0,5-3%.
Układanie płytek wielkoformatowych – ustalanie szerokości fug
Układanie płytek wielkoformatowych – ustalanie szerokości fug

Jak kłaść płytki wielkoformatowe na ścianę i podłogę?

Właściwe układanie płytek na ścianie i podłodze zakłada nałożenie na płytki wielkoformatowe jednolitej i cienkiej warstwy kleju. Drugą warstwę z kolei umieszcza się na płaszczyźnie – tak, by po przytwierdzeniu płytki do ściany czy podłogi nie pozostała pomiędzy nimi wolna przestrzeń. Optymalne jest pozostawienie 1-centrymetrowego grzebienia pomiędzy powierzchniami. W precyzyjnym i szybkim wykonaniu tego kroku pomoże Ci wygodna szpachelka.

 

Czy wiesz, że…

Podwójnego smarowania unikniesz, wybierając zaprawę klejącą typu samorozpływnego. Stosuje się ją wyłącznie na powierzchni. Pozwala przy okazji wypoziomować podłoże.

Nieco problemu może przysporzyć Ci układanie płytek w łazienkach bądź przedpokojach, czyli pomieszczeniach dość małych i wąskich. Tu płytki wielkoformatowe mogą wymagać przycięcia, co jest czasochłonne i wymaga uwagi. Aby nie zepsuć oczekiwanego efektu, płytki należy przycinać równomiernie, by pod koniec każda miała tę samą długość i szerokość. Jeśli przytniesz tylko jeden rząd, podłoga czy ściana będą się prezentowały nieatrakcyjnie. Do cięcia płytek wykorzystaj profesjonalny przyrząd do cięcia glazury. O asystę podczas docinania poproś drugą osobę. Sprawdź też, w jaki sposób ciąć płytki, by nie uległy zniszczeniu.

 

Porada eksperta

Podczas układania płytek wielkoformatowych zazwyczaj wykonuje się fugi o szerokości 7-10 mm. Płytki wielkoformatowe o rozmiarach przekraczających 40 x 40 cm układaj z uwzględnieniem jak najwęższych fug. Dzięki temu zapobiegniesz szybkiemu odparowaniu wody z zaprawy. Na klejenie bezfugowe możesz sobie pozwolić wyłącznie przy płytkach wielkoformatowych rektyfikowanych – o równomiernie dociętych brzegach. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, bo zmniejsza trwałość konstrukcji.

Po ułożeniu płytek wielkoformatowych szczeliny wypełnij zaprawą o odpowiednich właściwościach. Musi być elastyczna i dostosowana do szerokości przerw, jakie zostawiłeś między płytkami. Postępuj zgodnie z naszymi radami, a osiągnięte efekty będą w pełni zgodne z Twoimi założeniami: trwałe, estetyczne oraz modne.

Sprawdź też, jak kłaść płytki podłogowe o standardowych rozmiarach. Uzupełnisz nimi aranżację wnętrza bądź zastosujesz je tam, gdzie nie sprawdzą się wielkoformatowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *