Zasady murowania ścian z ceramiki szlifowanej

Pustaki ceramiczne szlifowane zyskały w ostatnich latach dużą popularność. Materiał ten jest wybierany głównie ze względu na łatwość układania, a co za tym idzie – skrócenie czasu prac budowlanych. Podpowiadamy, jakie są zasady murowania ścian z pustaków szlifowanych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są zalety szlifowanych pustaków ceramicznych

Co jest potrzebne do murowania ścian z pustaków szlifowanych

O czym pamiętać podczas murowania na klej

Jak murować z ceramiki szlifowanej krok po kroku

Szlifowane pustaki ceramiczne – zalety

Podczas wznoszenia budynków mieszkalnych bardzo chętnie sięga się po ceramikę poryzowaną. To materiał, który zapewnia wysoką izolację cieplną i akustyczną, a w dodatku znacząco skraca czas prac budowlanych. Na szczególne zainteresowanie zasługuje najnowocześniejsza technologia murowania ścian z pustaków szlifowanych z wykorzystaniem zaprawy murarskiej cienkospoinowej. Ten rodzaj pustaków ma gładką powierzchnię, co pozwala na zastosowanie bardzo cienkiej warstwy zaprawy, a profilowane pióra-wpusty eliminują konieczność stosowania spoiny pionowej.

Czy wiesz, że…

Warstwa zaprawy murarskiej w technologii cienkospoinowej ma grubość jedynie ok. 1 mm. Dzięki temu ściana jest wykonana prawie w całości z ceramiki i świetnie utrzymuje ciepło.

Zalety ceramiki szlifowanej to:

 • czas budowy skrócony do 50% – ze względu na duże wymiary elementów, metr kwadratowy ściany można zbudować już z 16 sztuk pustaków, a użycie zaprawy murarskiej w piance skraca czas schnięcia do 48 godzin,
 • precyzja murowania – pustak szlifowany o idealnie gładkiej powierzchni i równym profilu umożliwia dokładne i estetyczne murowanie,
 • brak przerw technologicznych – prace z użyciem zaprawy w formie pianki pozwalają na murowanie ścian bez przerw technologicznych, także w czasie zimy,
 • łatwość i wygoda murowania.
Pustaki ceramiczne
Pustaki ceramiczne

Murowanie z pustaków szlifowanych – co jest potrzebne?

Prace budowlane z użyciem szlifowanych pustaków ceramicznych są stosunkowo proste. Aby budowa przebiegała bezproblemowo, powinieneś przygotować materiały dobrane do wymagań projektu, a także niezbędne narzędzia budowlane.

Do murowania ścian z ceramiki szlifowanej będą Ci potrzebne:

 • pustaki ceramiczne do ścian jednowarstwowych,
 • pustaki połówkowe, narożnikowe i uzupełniające,
 • zaprawa cienkowarstwowa w piance albo w proszku, np. pianoklej do murowania TYTAN Professional,
 • zaprawa murarska do wyrównania podłoża,
 • stojaki do poziomowania pierwszej warstwy,
 • niwelator laserowy,
 • wałek do nakładania zaprawy,
 • aluminiowa listwa o długości 2 m,
 • młotek gumowy.
Pianoklej TYTAN doskonale sprawdzi się do murowania z pustaków szlifowanych
Pianoklej TYTAN doskonale sprawdzi się do murowania z pustaków szlifowanych

Zasady murowania ścian z ceramiki szlifowanej

 • Po dostarczeniu materiałów na plac budowy pamiętaj o zabezpieczeniu pustaków przed deszczem. W innym przypadku może się okazać, że przed rozpoczęciem prac będzie trzeba poświęcić kilka dni na ich osuszenie.
 • Podczas prac zawsze bierz pod uwagę sugestie producenta materiałów, z których korzystasz. Dotyczy to w szczególności sposobu przygotowania i nakładania zaprawy murarskiej.

System murowania na cienką spoinę, czyli tzw. murowanie na klej,  pozwala wznosić ściany z dużą precyzją, w relatywnie krótkim czasie. Efekt będzie zależał od tego, z jaką dokładnością uda Ci się rozpocząć układanie pustaków. Jeśli zaczniesz murowanie na nierównym podłożu lub nierówno położysz pierwszą warstwę, nie będziesz mieć możliwości poprawienia kolejnych warstw za pomocą zaprawy.

Niwelator laserowy – niezbędny podczas murowania ścian z ceramiki szlifowanej
Niwelator laserowy – niezbędny podczas murowania ścian z ceramiki szlifowanej
 • Murowanie pustaków i rozprowadzanie zaprawy zawsze zaczynaj od narożników. W ten sposób łatwiej będzie uzyskać idealnie poziomą powierzchnię każdej warstwy.
 • Pamiętaj, aby przy murowaniu kolejnej warstwy opuszczać pustaki szlifowane od góry, a nie dosuwać je po zaprawie.
 • Aby zachować jak najlepsze właściwości izolacyjne muru, unikaj wpuszczania zaprawy w otwory w pustakach.
Pustak szlifowany
Pustak szlifowany

Murowanie ścian z pustaków szlifowanych – krok po kroku

 1. Na strop lub posadzkę nałóż wodoszczelną warstwę zaporową.
 2. Użyj niwelatora laserowego, aby wyznaczyć najwyższy punkt i nanieś warstwę wyrównującą zaprawy za pomocą listwy aluminiowej.
 3. Układanie pustaków zacznij od narożników. Kolejne elementy wpuszczaj od góry do dołu, tak aby weszły równo w zazębienia pustaków ułożonych obok.
 4. Za pomocą poziomicy sprawdź ustawienie każdego pustaka. W razie potrzeby wyrównaj ich ułożenie, uderzając w nie gumowym młotkiem.
 5. Rozrób zaprawę cienkowarstwową zgodnie z instrukcją i napełnij rolkę murarską o szerokości odpowiadającej szerokości ściany. Przeczytaj, jak wykonać zaprawę murarską!
 6. Zaczynając od pustaka narożnego, rozprowadź cienką warstwę zaprawy po kolejnych pustakach.

Wskazówka

Zaprawa cienkowarstwowa w puszce znacznie ułatwia prace murarskie. Nie trzeba rozrabiać jej z wodą za pomocą specjalistycznego sprzętu, a do jej nakładania wystarczy zwykły pistolet do pianek PUR. Jeśli chcesz usprawnić budowę, skorzystaj np. z pianokleju murarskiego TYTAN Professional.

7. Kontynuuj układanie pustaków. Po zakończeniu prac zabezpiecz wierzch muru przed warunkami atmosferycznymi.

Gotowe! Więcej wskazówek z branży budowlanej znajdziesz w tym dziale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *