Wybór i montaż gniazdka oraz łącznika – jak rozmieścić gniazdka w domu?

Wybór i montaż gniazdka oraz łącznika wiąże się z koniecznością znajomości wymogów prawa budowlanego. Nie mniej istotna jest wygoda użytkowania. Dowiedz się, jak poprawnie zamontować gniazda elektryczne i łączniki!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie gniazdo elektryczne wybrać do domu

O czym pamiętać, wybierając gniazdka do kuchni i łazienki

Jak rozmieścić gniazdka w domu

Jakie łączniki elektryczne sprawdzą się w domu

Jak poprawnie rozmieścić łączniki elektryczne

Jakie gniazdo elektryczne wybrać do domu?

Gniazda elektryczne to niezbędne elementy wyposażenia wnętrza, które montuje się pod koniec prac budowlanych czy remontowych. Są niezbędne w niemal każdym pomieszczeniu – często w obrębie jednego pokoju znajduje się kilka gniazdek elektrycznych.

Gniazdko elektryczne powinno być wyposażone w jeden bądź dwa styki ochronne, czyli bolce umieszczone w środkowej części gniazdka. Służą one uziemianiu podłączonego do nich sprzętu. To ważne zwłaszcza w tych gniazdkach elektrycznych, do których planujesz podłączać urządzenia pobierające dużą ilość prądu: lodówkę, zmywarkę, pralkę, odkurzacz. Jeśli taki sprzęt ma być podpięty na stałe, w gniazdach elektrycznych nie powinieneś stosować rozgałęźników ani przedłużaczy.

Porada eksperta

Jeśli wiesz, że w danym pomieszczeniu będziesz potrzebował podłączyć na stałe większą liczbę sprzętów, zdecyduj się na gniazdo elektryczne podwójne lub potrójne. Dobierz do nich także specjalną ramkę. Znajdzie elementy poziome i poziome. Pozwolą Ci na lepsze zorganizowanie przestrzeni – funkcjonalne i estetyczne.

Gniazdka w kuchni i łazience – o czym pamiętać?

Osprzęt elektroinstalacyjny montowany w łazience, kuchni i innych pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, powinien być bryzgoszczelny (oznaczony jako IP44). Możesz także wybrać gniazdko hermetyczne z ochronną klapką zabezpieczającą przed zachlapaniem wodą. Innym rozwiązaniem jest zakup gniazdka elektrycznego, w którym znajdują się wkładki – gumowe uszczelki – przejmujące funkcję klapki. Normy polskiego prawa budowlanego określają, że w łazience należy stosować gniazda z uziemieniem. Ponadto w tym pomieszczeniu powinny znajdować się co najmniej trzy gniazdka elektryczne.

Do pokoju dziecięcego rozważ wybór gniazd elektrycznych z osłonami torów prądowych. Uniemożliwią wsadzenie palców do otworów czy cienkich przedmiotów.

Gniazdo elektryczne zabezpieczone przed dzieckiem
Gniazdo elektryczne zabezpieczone przed dzieckiem

Rozmieszczenie gniazdek w domu

Rozmieszczenie gniazdek zależy nie tylko od rodzaju sprzętu, jaki planujesz do nich podłączać, ale także wielkości pomieszczenia. O tym, jak zamontować gniazda elektryczne, przeczytasz tutaj.

 • w kuchni wygodne będzie gniazdko w blacie lub umieszczone bezpośrednio nad nim – z łatwością podłączysz do źródła prądu sprzęt kulinarny: mikser, toster, sokowirówkę. Najlepiej umiejscowić je na wysokości od 85 do 115 cm nad podłogą.
 • w salonie możesz rozważyć montaż gniazdka w podłodze. Takie rozwiązanie umożliwi Ci dosunięcie mebli do ściany, ponieważ nic nie będzie z niej wystawało i zawadzało. Gniazda elektryczne w głównych pokojach, takich jak salon czy sypialnia, montuje się na wysokości 20-30 cm od podłogi.
 • w łazience gniazdka elektryczne znajdują się najwyżej, bo nawet 140 cm nad podłogą. Minimalny odstęp między nimi a brzegiem wanny powinien wynosić 60 cm.

Porada eksperta

W pokojach dziennych gniazdka elektryczne powinny być rozmieszczone co 2-2,5 m, chyba że zastosujesz ramkę. Każdy większy sprzęt – telewizor, lodówka, pralka – musi mieć swoje gniazdko. Najlepiej, jeśli będzie się znajdowało tuż przy nim.

Jakie łączniki elektryczne sprawdzą się w domu?

Łączniki elektryczne wybiera się w dużej mierze ze względu na estetykę. Pozwala na to różnorodność elementów – sprawdź szeroki wybór łączników w sklepie StukPuk. Element można dopasować do koloru ścian czy mebli, a także zdecydować, który kształt, wielkość czy materiał sprawdzą się najlepiej.

Porada eksperta

Wybierając łączniki elektryczne do mieszkania, pamiętaj o ich przeznaczeniu. Na schodach bądź długim korytarzu lepsze będą łączniki z podświetleniem, z kolei w łazience z ochroną przeciw wilgoci.

Łączniki elektryczne możemy podzielić na:

 • pojedyncze, czyli tradycyjne – z jednym przyciskiem. Nazywa się je także jednobiegunowymi. Wybierz je, jeśli chcesz sterować pojedynczym obiegiem instalacji świetlnej – zapalisz nimi jedną lampę,
 • grupowe, zwane również świecznikowymi lub podwójnymi – posiadają dwa przyciski. Większa liczba przycisków umożliwia zapalenie różnych żarówek na lampie bądź żyrandolu,
 • klatkowe, inaczej schodowe. Konieczne jest zamontowanie dwóch. Jednym zapala się światło, drugim gasi. To niezbędne rozwiązania na schodach, w pomieszczeniach z kilkoma wyjściami oraz długich korytarzach. Łączniki klatkowe mogą być pojedyncze i podwójne,
 • krzyżakowe poszerzają możliwości oferowane przez łączniki klatkowe. Łącznik krzyżakowy umieszcza się pomiędzy schodowymi i zyskuje możliwość włączenia lub wyłączenia światła np. na spoczniku lub w środku korytarza,
 • dwubiegunowe, łączące dwa obwody instalacji świetlnej o różnych napięciach. Można ich używać niezależnie,
 • żaluzjowe, także łączące dwa obwody instalacji świetlnej, jednak uniemożliwiające korzystanie z obu jednocześnie. Kiedy jeden jest włączony, drugi musi pozostawać wyłączony,
 • zwierne pozwalają na automatyczne zgaszenie światła po upływie określonego czasu,
 • z czujnikiem ruchu, włączające się po odnotowaniu aktywności.

Czy wiesz, że…

Niektóre łączniki elektryczne umożliwiają kontrolowanie natężenia światła – nazywa się je ściemniaczami. Popularne są też łączniki pozwalające na sterowanie z odległości – pilotem lub aplikacją zainstalowaną w smartfonie bądź tablecie. Warto stosować akcesoria poszerzające możliwości łączników.

Jak poprawnie rozmieścić łączniki elektryczne?

Rozmieszczenie łączników elektrycznych w domu jest łatwiejsze od rozmieszczania gniazdek. Wytyczne są wspólne dla większości pokojów.

 • w pomieszczeniach, do których prowadzi tylko jedno wejście, montuje się pojedynczy łącznik elektryczny z dowolną liczbą przycisków – wszystko zależy od tego, czy obwód został podzielony na części. Z kolei w pokojach z kilkoma wyjściami warto zamontować łącznik elektryczny przy każdym z nich.
 • w pokojach dziennych łączniki elektryczne umieszcza się od wewnętrznej strony. W przypadku pomieszczeń małych, ciasnych bądź wilgotnych – spiżarek i piwnic, ale także łazienek – poleca się montaż łączników elektrycznych na zewnątrz. Zawsze jednak łącznik elektryczny powinien znajdować się po stronie klamki.
 • łączniki elektryczne osadza się zwykle na wysokości ramienia dorosłego człowieka, czyli 120-140 cm nad podłogą. W pokoju dziecięcym wysokość warto zmniejszyć do 100-120 cm. W pomieszczeniach, w których przebywają niepełnosprawni, łącznik elektryczny może być usytuowany nawet na wysokości od 90 do 100 cm od podłogi.
Łącznik elektryczny
Łącznik elektryczny

Podczas wybierania gniazdek elektrycznych i łączników do domu pamiętaj, że ważna jest estetyka, ale i bezpieczeństwo. Dzięki temu będziesz mógł w komfortowy sposób korzystać z energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *