Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sidingu elewacyjnym

Szczyt popularności sidingu elewacyjnego przypadł na lata 90. Wszystko za sprawą tego, że był tani, a przy tym łatwo dostępny. Co ciekawe, dziś taki sposób wykańczania bryły budynku znów cieszy się powodzeniem – choć w nieco odmienionej postaci. Zobacz, czym cechuje się nowoczesny siding zewnętrzny i dlaczego warto się na niego zdecydować!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym właściwie jest siding elewacyjny

Z jakich materiałów można go wykonać

Jakie zalety niesie ze sobą wykończenie elewacji sidingiem

W jakich sytuacjach lepiej z niego zrezygnować

Siding zewnętrzny – czym jest?

Siding to nic innego jak podłużne panele wykorzystane w roli wykończenia elewacji domu. Świetnie sprawdza się przede wszystkim na ocieplonych budynkach, gdyż dodatkowo poprawia ich parametry termoizolacyjne. Dzięki temu jeszcze więcej ciepła zostanie wewnątrz budynku, zamiast uciekać na zewnątrz – system ogrzewania stanie się wydajniejszy i tańszy w eksploatacji.

Czy wiesz, że…

Montaż sidingu rozpoczyna się zazwyczaj od tych partii budynku, które są położone poniżej stropu piwnicy. Dzięki temu budynek zyskuje jeszcze lepszą ochronę przed działaniem czynników pogodowych i wychładzaniem ścian na skutek zimna płynącego bezpośrednio z gruntu.

Siding stanowi także wyjątkowo korzystne rozwiązanie w przypadku starych, zniszczonych przez upływ czasu budynków, w których gruntowny remont elewacji mógłby być kosztowny i zupełnie nieopłacalny. Wszelkie nierówności tynku nie będą widoczne po przykryciu ściany panelami – nie będziesz więc musiał marnować czasu i pieniędzy na jej tynkowanie. Właśnie dlatego najczęściej sięga się po to rozwiązanie w przypadku odświeżania starej elewacji, a nie wykańczania jej po raz pierwszy w nowym budynku.

Montaż sidingu elewacyjnego
Montaż sidingu elewacyjnego

Jakie materiały można zastosować na elewacji domu?

W latach 90. były dostępne jedynie panele wykonane z PCV – dlatego też siding elewacyjny najczęściej kojarzy się właśnie z tym materiałem. Siding winylowy był przede wszystkim bardzo wytrzymały i odporny na działanie czynników pogodowych – wszystko dzięki temu, że wzmocniono go specjalnymi plastyfikatorami i stabilizatorami. Dziś do Twojej dyspozycji jest jednak więcej możliwości, takich jak:

  • siding drewniany lub drewnopochodny,
  • siding kompozytowy,
  • siding metalowy.

Uwaga!

Panele sidingowe mierzą od 3 do 6 metrów. Ich szerokość może się z kolei wahać od 20 do 40 m.

Co zyskasz, wykańczając ściany zewnętrzne sidingiem?

Wbrew pozorom, na korzyść sidingu zewnętrznego przemawia szereg zalet. Można do nich zaliczyć:

  • odporność na działanie czynników pogodowych – siding elewacyjny nie straci swoich właściwości pod wpływem zmiennej temperatury, promieniowania UV czy deszczu. Nie musisz więc obawiać się tego, że zacznie się łuszczyć lub ulegnie korozji biologicznej. Panele sidingowe są też zazwyczaj objęte długą gwarancją producenta,

Warto wiedzieć

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest siding, zaleca się zostawienie pomiędzy poszczególnymi panelami 8-milimetrowych przerw dylatacyjnych. W ten sposób zapobiegniesz wyrobieniu desek na skutek ruchów termicznych.

  • łatwe czyszczenie – bez trudu zmyjesz z elewacji zabrudzenia, o które po kilku latach użytkowania nietrudno. Możesz z powodzeniem zastosować tutaj myjkę wysokociśnieniową z detergentem,
Czyszczenie sidingu zewnętrznego
Czyszczenie sidingu zewnętrznego
  • korzystną cenę – nie ulega wątpliwości, że zastosowanie sidingu to jeden z tańszych sposobów na estetyczne wykończenie elewacji domu. Za 1 m² paneli zapłacisz kilkanaście złotych – oczywiście w zależności od tego, na jaki materiał się zdecydujesz,

Warto wiedzieć

Deski sidingowe zazwyczaj są sprzedawane w komplecie z listwami i wspornikami, które są potrzebne do ich montażu. Możesz też zakupić te akcesoria osobno – zobacz produkty z tej kategorii.

  • brak konieczności konserwacji – wykonane z PCV panele sidingowe nie wymagają w zasadzie żadnej konserwacji czy malowania przez cały okres użytkowania. Wystarczy tylko co pewien czas przemyć je myjką ciśnieniową, by przywrócić im estetykę,
  • prosty montaż – panele są lekkie, a ich przycięcie nie sprawia trudności, dlatego też zamontowanie ich na elewacji nie powinno zająć dużo czasu. Do ich mocowania wykorzystuje się gwoździe – zobacz np. ten produkt z naszego asortymentu,

Porada eksperta

Taki sposób montażu sidingu ułatwi Ci również wymianę pojedynczych paneli, bez konieczności zrywania całej ściany. Dzięki temu szybko przywrócisz elewacji funkcjonalność w przypadku jej miejscowego uszkodzenia.

  • ciekawa kolorystyka – choć siding zazwyczaj kojarzy się z białymi panelami, w rzeczywistości na rynku można spotkać się z deskami w szerokiej palecie kolorów. Możesz zatem wybrać taki, który najlepiej pasuje do bryły budynku, dachu oraz zastosowanej stolarki okiennej i drzwiowej.

Kiedy siding się nie sprawdzi?

Decydując się na wykończenie domu sidingiem elewacyjnym, upewnij się, że okładzina pasuje do bryły budynku. Najkorzystniej prezentuje się bowiem na budowlach o prostym, nieskomplikowanym kształcie. W przypadku bardziej niestandardowych i wymyślnych form może po prostu wyglądać niekorzystnie – nie mówiąc już o tym, że jego montaż będzie bardziej skomplikowany. Najlepiej więc sięgnąć po siding podczas wykańczania budynków jednopiętrowych, których bryła pozbawiona jest zaokrąglonych, nieregularnych detali.

Szukasz innych pomysłów na wykończenie elewacji domu? Zobacz nasz artykuł o tynku mozaikowym, który świetnie sprawdzi się w tej roli!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *