Wiertarka do zastosowań domowych – jak ją wybrać?

Stoisz przed wyborem wiertarki do domu i nie wiesz, na którą się zdecydować? Sprawdź, czym różnią się urządzenia amatorskie od profesjonalnych i co je wyróżnia. Dowiedz się także, na które parametry warto zwrócić uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym się różni wiertarka amatorska od profesjonalnej

Na jakie parametry zawracać uwagę podczas wyboru wiertarki do domu

Czym różnią się wiertarka, wiertarko-wkrętarka i wkrętarka

Wiertarka do domu – amatorska czy profesjonalna?

Wiertarki można podzielić na dwa rodzaje. Wyróżnia się:

 • wiertarki amatorskie, które polecane są osobom planującym użytkowanie narzędzia od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w roku. Te wiertarki elektryczne najczęściej spotyka się w domach,
 • wiertarki półprofesjonalne sprawdzają się w warsztatach majsterkowiczów i miłośników prac typu „do it yourself”,
 • wiertarki profesjonalne, a więc te, które stosuje się w pracy zarobkowej. Narzędzia elektryczne pozwalają na ciągłą pracę pod dużym obciążeniem.

Urządzenia amatorskie od wiertarek profesjonalnych odróżnia to, że mają niższe parametry, które są dostosowane do potrzeb użytkownika. Eksploatuje się je rzadziej oraz mniej intensywnie, więc większa moc czy prędkość obrotowa nie są konieczne. Urządzenia nie muszą też być tak odporne na obciążenie, jak wiertarki profesjonalne. Niższe parametry korzystnie wpływają na cenę wiertarki elektrycznej.

Wiertarki amatorskie mogą być zarówno udarowe, jak i bezudarowe. Modelami z udarem będziesz mógł pracować w twardszych materiałach, np. betonie, jednak nie osiągniesz tak dobrych rezultatów, jak podczas korzystania z wiertarki profesjonalnej – otwory będą mniejsze.

Wiertarka z akumulatorem
Wiertarka z akumulatorem

 

Wiertarka do domu jest lżejsza i mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne – jej obudowa jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego. Odznacza się mniejszym rozmiarem. Jest prostsza w obsłudze, a więc dostosowana do różnych użytkowników. Ma krótszy kabel, ponieważ najczęściej używa się jej w domu, gdzie nie ma problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego.

Jeśli jeszcze nie wiesz, czy potrzebujesz wiertarki amatorskiej, czy profesjonalnej, przeczytaj poradnik, jak wybrać wiertarkę.

Jaką wiertarkę kupić? Parametry

Najlepszym narzędziem do użytkowania w warunkach domowych jest wiertarka klasyczna bez udaru. Świetnie sprawdza się podczas wiercenia otworów w drewnie, materiałach drewnopodobnych, tworzywach sztucznych oraz miękkim metalu.

Jeśli nie jesteś pewien, czy udar będzie Ci potrzeby, możesz wybrać wiertarkę uniwersalną, w której sam ustawisz tryb pracy: z udarem lub bez. Pamiętaj jednak, że narzędzie przeznaczone do stosowania w domu ma niższą moc, a więc nawet po wybraniu opcji z udarem, wywiercisz dziury o mniejszej średnicy, niż gdybyś użył profesjonalnej wiertarki udarowej do betonu.

Podczas wybierania modelu wiertarki zwróć uwagę na:

 • moc – na użytek domowy wystarczy wiertarka o mocy 400-700 W. Wiertarka bez udaru marki Makita odznacza się mocą 450 W,
 • maksymalną średnicę wiercenia – domowa wiertarka może mieć średnicę wiercenia w drewnie do 50 mm, a w betonie do 20 mm,
 • tryby wiercenia – jeśli wybierzesz urządzenie z udarem, np. wiertarkę udarową marki Verto o mocy 600 W, będziesz mógł wiercić w twardszych materiałach, przede wszystkim betonie,
 • blokadę włącznika – element ułatwi Ci pracę – nie będziesz musiał trzymać palca na przycisku włącznika. Urządzenie będzie działało aż do zdjęcia blokady i wyłączenia go, co wpłynie na wygodę pracy,
 • regulację prędkości – od niej zależy, czy będziesz mógł wybrać tempo pracy,
 • wagę – wiertarka dla amatorów nie powinna ważyć więcej niż 2 kg. Wiertarka bezudarowa marki DeWalt o mocy 400 W waży tylko 1,6 kg,
 • sposób zasilania – elektryczna wiertarka do pracy wymaga bliskości gniazda elektrycznego. Zaletą takiego urządzenia są: mniejsza waga, większa moc oraz atrakcyjniejsza cena. Alternatywą jest wiertarka akumulatorowa, która zapewnia mobilność i ułatwia manewrowanie urządzeniem pod warunkiem, że akumulator jest naładowany. Najczęściej jest to narzędzie kompaktowe: wiertarko-wkrętarka,
 • długość gwarancji – wiertarki profesjonalne mają znacząco dłuższy okres gwarancji. Szukając modeli dla amatorów, koniecznie zwróć uwagę na to, by wynosił kilka lat.

Wiertarka, wiertarko-wkrętarka, wkrętarka – różnice

 • Klasyczna wiertarka elektryczna to urządzenie do wykonywania otworów w różnych materiałach. W domu za jej pomocą zawiesisz obraz, lustro czy tablicę korkową. Po wymianie końcówki rozszerzysz możliwości wiertarki i użyjesz jej do szlifowania i polerowania powierzchni, usuwania rdzy bądź mieszania farb i gruntów. Wiertarki o większej mocy pozwolą Ci wyciąć otwory w płytach gipsowych oraz wiórowych.
 • Wkrętarka to narzędzie o mniejszej mocy, przeznaczone do lżejszych prac. Dzięki niej np. skręcisz meble. Wkrętarki są małe, lekkie i poręczne – lepiej leżą w dłoni, w związku z czym posługiwanie się nimi mniej męczy. Tak samo jak w przypadku wiertarki, zastosowanie wkrętarki można poszerzyć dzięki akcesoriom. Zamontujesz na niej niestandardowe wiertła. Wkrętarki najczęściej są urządzeniami zasilanymi akumulatorowo.
Wkręcanie wkrętów za pomocą wiertarko-wkrętarki
Wkręcanie wkrętów za pomocą wiertarko-wkrętarki
 • Wiertarko-wkrętarka to urządzenie łączące możliwości powyższych narzędzi, a jednocześnie noszące ich najlepsze cechy. Jest lekkie i poręczne, najczęściej zasilane baterią, ale odznacza się wyższą mocą niż klasyczna wkrętarka. Wkrętarko-wiertarką możesz wiercić w różnych płaszczyznach oraz wkręcać i wykręcać. Funkcje urządzenia zmienia się poprzez przełączenie trybu, podobnie jak w wiertarkach uniwersalnych tryby: podstawowy i udarowy.

Wybierz to urządzenie, które sprawdzi się najlepiej. Porównaj parametry modeli, które Cię zainteresowały, aby kupić urządzenie na lata. Po zakupie urządzenia koniecznie sprawdź, jak wiercić w płytkach, by ich nie uszkodzić, a także jak i czym wiercić w szkle.

 

Pierwszy komentarz dla “Wiertarka do zastosowań domowych – jak ją wybrać?

 • 6 listopada 2018 at 12:21
  Permalink

  Do zastosowań amatorskich często wystarczają noname z marketów, mam jedną taką wkrętarkę i wytrzymała o zgrozo ponad 5 lat, gdzie często mieszała też cement. Wiertarki jednak kupuje markowe i zwykle bosch lub makita.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *