Wentylator a klimatyzer – czym schłodzić mieszkanie latem?

Przebywanie w domu podczas upałów stanie się o wiele przyjemniejsze, gdy wyposażysz go w odpowiednie urządzenia chłodzące. Do Twojej dyspozycji są wiatraki domowe i klimatyzery. Zobacz, które urządzenie sprawdzi się w domu!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są wady i zalety korzystania z wentylatora domowego

Czy warto zainwestować w klimatyzer

Po jakie urządzenie sięgnąć w biurze, sypialni, salonie i nie tylko

Co warto wiedzieć o wentylatorach domowych?

Zakup wentylatora domowego to zdecydowanie najbardziej uniwersalne rozwiązanie, gdyż urządzenie sprawdzi się w zasadzie w pomieszczeniu o każdym metrażu. Wystarczy jedynie właściwie dobrać jego rozmiar oraz moc. Do Twojej dyspozycji jest kilka rodzajów wentylatorów – wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim:

  • wentylator biurkowy – jest niewielki i poręczny – możesz więc łatwo przenieść go w potrzebne miejsce. Na jego niekorzyść przemawia jednak dość niska wydajność – schłodzi tylko najbliższe otoczenie (czyli okolicę biurka), a nie całe pomieszczenie. Zobacz np. nasz wentylator biurkowy Blow o średnicy 12 cali,

Dobra rada

Jeśli na Twoim biurku po prostu brakuje miejsca na postawienie wiatraka, możesz skorzystać z modelu przypinanego do blatu specjalnym klipsem – takiego, jak ten produkt. W ten sposób zyskasz przyjemną ochłodę bez zajmowania miejsca pracy.

  • wentylator podłogowy – jest wyższy i zazwyczaj wydajniejszy niż wcześniej przedstawiony model. Jeśli wybierzesz urządzenie o dużej mocy (powyżej 70 W) to będzie wystarczające do schłodzenia powietrza w średniej wielkości pomieszczeniu. Przyjrzyj się wentylatorowi podłogowemu ADR z naszej oferty,
  • wentylator bezłopatkowy – świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy cenisz sobie praktyczne zastosowanie i estetyczną formę. Nie posiada śmigła, lecz specjalną obręcz, z której wyrzucane jest z dużą prędkością powietrze. Może być wykonany w niemalże każdej formie – dlatego idealnie wpasuje się w wystrój nowoczesnych wnętrz. Ciekawym przykładem takiego wentylatora jest nasz produkt w formie tuby – zobacz go.

O tym, czym powinieneś się kierować podczas wybierania wentylatora, możesz przeczytać w naszym artykule .

Klimatyzer – czy warto w niego zainwestować?

Świetną alternatywę dla wentylatorów domowych stanowią klimatyzery ewaporacyjne. Są to urządzenia, które schładzają powietrze, wykorzystując wodę i specjalne wkłady chłodzące. Jak działa ten mechanizm?

Klimatyzer w pomieszczeniu
Klimatyzer w pomieszczeniu

Powietrze jest zasysane przez wewnętrzny wentylator klimatyzera i kierowane do nasączonego wodą filtra o strukturze plastra miodu. Niską temperaturę wody zapewnia wkład chłodzący umieszczony tuż przy zbiorniku. Przechodząc przez mokry, zimny filtr, powietrze ulega schłodzeniu – jest wypychane na zewnątrz wraz z delikatną bryzą.

Porada eksperta

Do zestawu zazwyczaj są dołączone 2 wkłady chłodzące. Warto używać ich naprzemiennie, czyli podczas korzystania z jednego z nich chłodzić drugi w lodówce.

Co ważne, klimatyzery ewaporacyjne nie tylko schładzają i nawilżają powietrze, lecz jednocześnie oczyszczają je z podstawowych zanieczyszczeń. Na wilgotnym filtrze zatrzymują się drobne pyłki, kurz i roztocza – z tego powodu zaleca się stosowanie ich w przypadku alergików. Na korzyść klimatyzerów przemawia także ich mobilność. Urządzenia te, pomimo dość sporych rozmiarów, są łatwe do przesunięcia w wybrane miejsce, gdyż posiadają zintegrowane kółka.

Czy wiesz, że…

Klimatyzery mogą schłodzić powietrze w pomieszczeniu nawet o 4°C, przez co bywają porównywane z klimatyzatorami.

Jak wybrać właściwe urządzenie w zależności od pomieszczenia?

Obie wyżej przedstawione możliwości posiadają zalety i wady, dlatego też nie sposób jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest lepsza. Można jednak określić, która lepiej sprawdzi się w konkretnych pomieszczeniach. Zobacz, gdzie lepiej zastosować klimatyzer, a gdzie wiatrak domowy:

  • w biurze – w miejscu, w którym znajdują się komputery lub inny sprzęt elektryczny lepiej zrezygnować z klimatyzera ewaporacyjnego – towarzysząca mu wysoka wilgotność powietrza mogłaby zaszkodzić urządzeniom. W takim wnętrzu zdecydowanie lepiej sprawdzi się wentylator – najlepiej niewielki, biurkowy model, który schłodzi tylko Ciebie, nie przeszkadzając osobom siedzącym dookoła,
  • w sypialni – stosując klimatyzer w tym pomieszczeniu, zyskasz idealne warunki do snu – powietrze zostanie nie tylko schłodzone, lecz również nawilżone. Najlepiej jeśli będzie to model z funkcją jonizacji – taki jak nasz klimatyzer przenośny marki Kanlux,

Uwaga

Na rynku spotkasz się również z wiatrakami z tzw. funkcją nocną, która umożliwia ściszenie pracy urządzenia w nocy, tak aby nie zakłócało snu. Możesz też znaleźć modele wyposażone w funkcję jonizacji i nawilżania powietrza – ich działanie będzie zatem porównywalne do klimatyzera.

w pokoju dziennym – salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu – na dużym metrażu wiatrak niestety może się okazać nieskuteczny, chyba że zainwestujesz w kilka urządzeń i rozmieścisz je w kilku punktach. Takie rozwiązanie może jednak generować spory hałas, który będzie zakłócać korzystanie z pokoju. Zamiast tego możesz jednak wybrać klimatyzer, który cechuje się lepszą wydajnością, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze schłodzeniem powietrza na powierzchni od 20 do 30 m²,

Wentylator podłogowy w pomieszczeniu
Wentylator podłogowy w pomieszczeniu
  • w łazience – łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowo wysoka wilgotność powietrza. Nie warto zatem jeszcze bardziej jej podwyższać poprzez zastosowanie klimatyzera. Dlatego lepszym wyjściem jest zastosowanie w niej wentylatora podłogowego umieszczonego poza strefą mokrą – tak, aby zapobiec zachlapaniu urządzenia wodą. Jeśli jednak zdecydujesz się na klimatyzer ewaporacyjny, wybierz model z zintegrowaną funkcją aromaterapii, która zapewni Ci optymalne warunki do relaksu

Koniecznie sprawdź ofertę klimatyzerów i wentylatorów dostępnych w asortymencie internetowego marketu budowlanego StukPuk!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *