Wapnowanie trawnika i bielenie drzew – kiedy wykonać i jak przeprowadzić?

Wapno gaszone posiada szeroki wachlarz zastosowań, najczęściej wykorzystuje się je jednak w ogrodzie – przede wszystkim do odkwaszania trawnika i bielenia drzew. Jak przeprowadzić te zabiegi, aby osiągnąć zamierzony efekt i nie zaszkodzić roślinom? Oto garść sprawdzonych porad, które Ci to ułatwią!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co zyskasz, odkwaszając trawnik

Jakie środki nadają się do tego i jak je dawkować

Dlaczego warto bielić drzewka owocowe

Na co zwrócić uwagę podczas bielenia wapnem

Odkwaszanie trawnika – dlaczego jest potrzebne?

Zauważyłeś, że trawnik stracił na estetyce, źdźbła są wiotkie, a pomiędzy nimi pojawiło się sporo chwastów i mchu? Przyczyny tego stanu możesz upatrywać w zakwaszeniu gleby – kwaśny odczyn sprzyja rozwojowi chwastów, jest jednak niekorzystny dla trawy i hamuje jej wzrost. To właśnie w tym celu stosuje się wapno do trawy – aby doprowadzić pH ziemi do poziomu pomiędzy 6 a 7, który jest najkorzystniejszy dla roślin.

Czy wiesz, że…

Oznaką zakwaszenia gleby może być także pojawienie się skrzypu polnego – roślina ta preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste o zdecydowanie kwaśnym odczynie.

Warto też wspomnieć o pozytywnym wpływie wapna gaszonego na strukturę gleby. Jego zastosowanie sprawi, że znajdująca się w ziemi próchnica będzie się zlepiać w grudki, które są najlepiej przyswajane przez rośliny. Odkwaszanie trawnika wapnem polepszy także przewiewność ziemi i jej zdolność do magazynowania wody, jak również ograniczy akumulację metali ciężkich przez rośliny.

Jakie nawozy stosować i w jakiej dawce?

Zanim przystąpisz do nawożenia trawnika, sprawdź odczyn gleby. Masz 2 możliwości: możesz pobrać próbkę i wysłać ją do laboratorium lub samodzielnie zmierzyć jej pH przy użyciu kwasometru, zwanego również pH-metrem paskowym. Jak to zrobić? Wystarczy włożyć pasek do mokrej ziemi i obserwować zmianę jego koloru. Wynik porównaj z dołączoną do opakowania skalą – pozwoli Ci to na określenie dokładnej wartości pH. W dużym uproszczeniu można jednak powiedzieć, że barwa czerwona oznacza glebę kwaśną, a niebieska zasadową.

Warto wiedzieć

Sprawdzając odczyn gleby, warto pobrać kilka próbek z różnych miejsc – wbrew pozorom odczyn nie musi być taki sam na całej powierzchni trawnika. Na koniec po prostu uśrednij uzyskane wartości i dobierz preparat do wapnowania odpowiedni dla końcowego wyniku.

Wapno do trawników z mchem worek 20 kg, marki FlorovitDo odkwaszania trawnika najlepiej nadają się nawozy do trawy zwane dolomitami, które zawierają nie mniej niż 30% tlenku wapnia. Możesz zastosować w tym celu np. wapno do trawników z mchem marki Florovit, w którym zawartość CaO wynosi 40%. Do wapnowania nadaje się także kreda nawozowa, jednak ze względu na wysokie stężenie tlenku wapnia (50%) stosuje się ją w mniejszych dawkach.

Jak dawkować nawóz, aby nie zaszkodzić trawnikowi? Wyliczając ilość wapna bezpieczną dla trawy, konieczne jest uwzględnienie 3 czynników: zawartości tlenku wapnia w nawozie, struktury gleby i stopnia jej zakwaszenia. Biorąc je pod uwagę, zalecane dawki preparatu prezentują się następująco:

1. dla gleb lekkich, piaszczystych:

 • pH 4,5 – 300 g/m²,

 • pH 5 – 200 g/m²,

 • pH 5,5 – 150 g/m²,

 • pH 6 – 100 g/m².

2. dla gleb piaszczysto-gliniastych:

 • pH 4,5 – 450 g/m²,

 • pH 5 – 300 g/m²,

 • pH 5,5 – 200 g/m²,

 • pH 6 – 150 g/m².

3. dla gleb ciężkich, gliniastych:

 • pH 4,5 – 600 g/m²,

 • pH 5 – 400 g/m²,

 • pH 5,5 – 250 g/m²,

 • pH 6 – 200 g/m².

Uwaga

Pamiętaj, aby nie łączyć wapna gaszonego z żadnym środkiem do nawożenia trawnika. W wyniku tego mogą zajść reakcje chemiczne, które przekształcą znajdujące się w ziemi minerały w związki nieprzyswajalne przez rośliny – w efekcie tego niemożliwe będzie pobieranie substancji pokarmowych z gleby. Warto więc odczekać 2-3 tygodnie przed zastosowaniem innego nawozu. Bezpośrednio po wapnowaniu nie powinno się również nic siać ani sadzić.

Kiedy można nawozić trawnik wapnem? Najlepiej robić to wtedy, gdy trawa nie rośnie, czyli wczesną wiosną (luty-marzec) lub późną jesienią (październik-listopad). Jakie inne czynności ogrodnicze warto wykonać w tym samym czasie? Przeczytaj o nich w naszym artykule!

Odkwaszanie trawnika powinno się przeprowadzać raz na kilka lat, a nie co roku. Dlaczego? Wapń bardzo powoli przenika do korzeni – proces może zająć nawet do 3 lat, w zależności od stopnia zawilgocenia podłoża. Jeśli zabieg będziesz stosować co roku, możesz doprowadzić do kumulacji wapnia w glebie, co również wpłynie negatywnie na rozwój roślin.

odkwaszanie trawnika

Nawóz aplikuj w suchy, bezwietrzny dzień, aby zapobiec jego przenoszeniu – dzięki temu pokryjesz nim trawnik równomiernie. Najlepiej rozsypuj go garściami (pamiętając o założeniu rękawic ochronnych), dokładnie rozdrabniając go w dłoniach na drobny proszek, który będzie łatwy do wchłonięcia. Pilnuj też, aby nie nanieść zbyt dużo preparatu na jedno miejsce – może to doprowadzić do spalenia trawy.

Jak chronić drzewka owocowe zimą?

Każdy ogrodnik z pewnością słyszał o bieleniu drzew owocowych. Czy wiesz jednak, jaki jest cel tego zabiegu? W ten sposób zabezpieczasz ich pnie przed pękaniem pod wpływem zmiennej temperatury w okresie zimowo-wiosennym. Ma to związek z tym, że w ciągu dnia kora jest nagrzewana i pobudzana do życia, a w nocy obkurcza się z zimna – powoduje to powstawanie głębokich pęknięć i ran zgorzelinowych. Zjawisko to w największym stopniu dotyka południowej strony drzewek, która jest najsilniej nasłoneczniona. Dlatego też warto nanieść w tym miejscu nieco grubszą warstwę wapna.

Warto wiedzieć

W jaki sposób bielenie wapnem chroni korę przed pękaniem? Promienie słoneczne częściowo odbijają się od białej powierzchni, dzięki czemu pień nagrzewa się w mniejszym stopniu. W efekcie tego różnica między temperaturą dzienną i nocną jest niższa – przyczyna pękania kory zostaje więc wyeliminowana.

bielenie wapnem

Bielenie wapnem – kiedy wykonać i jaki preparat wykorzystać?

Bielenie najlepiej przeprowadzać już w połowie grudnia lub w styczniu, gdyż już wtedy różnica pomiędzy temperaturą dzienną a nocną jest na tyle duża, by zaszkodzić drzewom. Warto pilnować, aby wapno pozostało na korze aż do końca marca i uzupełniać jego ubytki w razie potrzeby – przede wszystkim po obfitych opadach.

Porada eksperta

Co zrobić, aby wapno szybko nie wypłukało się podczas deszczu? Wymieszaj je z białą farbą emulsyjną, gliną lub krowieńcem. Już 10-procentowy dodatek jednego z tych preparatów zapewni mieszaninie większą odporność na działanie wody.

Do bielenia drzew owocowych stosuje się mleko wapienne, czyli wapno palone rozrobione z wodą w proporcji 2:10. Możesz zastosować do tego również gotowy preparat, np. wapno ogrodnicze do bielenia i odkwaszania gleby BIOPON. Chcesz dodatkowo odżywić i wzmocnić swoje drzewa lub krzewy? Sprawdź naszą ofertę nawozów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *