Waga i termometr, czyli niezbędnik w każdym domu!

Waga i termometr to przydatne przedmioty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego domu. Dobra waga domowa będzie zarówno precyzyjna i praktyczna, jak i estetyczna. Termometr jest szczególnie użyteczny, gdy mamy problem, jak się ubrać, wtedy zawsze możemy zerknąć na temperaturę i często inne parametry pogodowe.

Dokładne gotowanie

Podstawową funkcją wagi kuchennej mechanicznej czy elektronicznej jest odmierzenie dokładnych ilości produktów. Jest to szczególnie przydatne podczas gotowania czy pieczenia, dzięki czemu możemy postępować według proporcji czy przepisu. Dobra waga kuchenna powinna być jednocześnie praktyczna w użyciu, ale też nie zapominać o dobrym dizajnie. Zapomnij o odmierzaniu składników „na oko” i posiadaniu osobnych miarek na produkty sypkie i mokre. Inwestycja w dobrą wagę zwróci się szybko, przede wszystkim pod postacią czasu, którego nie będziemy marnować w trakcie gotowania.

Idealna dla sportowców!

Waga kuchenna będzie też przydatna, jeżeli jesteś na diecie lub prowadzisz zdrowy tryb życia. Umożliwi to ważenie i porcjowanie produktów, by łatwiej obliczyć ich wartość kaloryczną. Niektóre wagi same mogą obliczyć liczbę kalorii w ważonej porcji! Wagi często występują w zestawie z misą, co znacząco ułatwia zważenie np. mąki czy kaszy, bo nie rozsypuje się po powierzchni wagi. Jeżeli zależy ci na dokładnym pomiary wybierz, wagę elektroniczną, wagi mechaniczne choć mają swoich zwolenników to jednak, ich niedokładność pomiaru wynosi nawet do 20 g. Wagi elektroniczne mają też często funkcję tarowani czy określania wartości odżywczych w produktach.

Jaką wagę wybrać?

Wagi mogą być zrobione ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Jeżeli zależy Ci na higienie, to najlepszym wyborem będzie wagi szklana, trudno ją porysować, jest łatwa w czyszczeniu i nie przenosi zapachu. Waga nie musi być nudna! Wiele firm oferuje ciekawe dizajny swoich wag, które będą świetnym urozmaiceniem w każdej kuchni. Koszt wagi elektronicznej waha się od 30 do nawet kilkuset złotych, wagi mechaniczne znajdziemy już od 15 złotych.

Domowa stacja pogody

Termometr zewnętrzny czy może kompleksowa stacja pogody? O tym co będzie, dla nas lepszym wyborem decydują przede wszystkim, nasze preferencje. Jeżeli chodzi nam tylko o pomiar temperatury, to zwykły termometr zewnętrzny będzie dla nas idealny. Natomiast jeżeli zależy nam na też na wysokości ciśnienia atmosferycznego, wielkość zachmurzenia czy prędkość wiatru, wtedy warto zainwestować w porządną stację pogody. Prawie każdy z nas sprawdza pogodę i choć termometry trochę wychodzą z użytku na rzecz smartfonów to jednak tradycyjne i dokładniejsze termometry dalej mają swoich zwolenników. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów urządzenie do pomiary temperatury. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i jego odpowiednią kalibrację. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, jaka jest dokładność pomiarowa termometru, nie może ona przekraczać 0,2 stopnia Celsjusza.

Porada eksperta

Pamiętaj, żeby nie kupować termometrów rtęciowych! Wprawdzie dyrektywa Unii Europejskiej z 2007 roku, kategorycznie zakazuje używania takich termometrów, to można je jeszcze znaleźć w mniejszych sklepach. Rtęć została zastąpiona izopropanolem lub inną cieczą charakteryzującą się niską temperaturą krzepnięcia i wysoką wrzenia. Zakaz wprowadzono ze względu na szkodliwości substancji dla zdrowia i środowiska naturalnego. 

Ile kosztuje termometr?

Nowoczesne termometry czy stację pogody często zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak budzik, pomiar wilgotności czy kalendarz. To sprawia, że zwykły termometr może być urządzeniem bardzo wielofunkcyjnym w naszym domu. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na montaż, aby był szybki i prosty oraz na odporność na czynniki atmosferyczne. Ceny termometrów zaczynają się już od 5 złotych za wersje analogowe, wersję elektroniczną znajdziemy już za około 20 złotych.

Produkty wymienione w artykule:

1. Waga kuchenna do 5kg, średnica 18,5cm
https://www.stukpuk.pl/waga-kuchenna-do-5kg-srednica-18-5cm-czarna-marki-biowin-320200ca
2. Termometr zaokienny przyklejany 190/18 mm Biowin
https://www.stukpuk.pl/termometr-zaokienny-rurkowy-190mm-x-o19mm-przyklejany-przykrecany-marki-bioterm-022200

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *