Uszczelnianie i wygłuszanie drzwi wejściowych – jak to zrobić?

Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś, że do Twojego mieszkania dociera więcej dźwięków z klatki schodowej czy ulicy, może to oznaczać, że drzwi wejściowe pod wpływem czasu uległy rozszczelnieniu. Sprawdź, jak uszczelnić drzwi, a tym samym jak przeprowadzić wygłuszenie drzwi w domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką uszczelkę wybrać do uszczelnienia drzwi wejściowych

Jak wygłuszyć drzwi, korzystając z obicia

Czym wyciszyć drzwi wejściowe

Jak wyciszyć drzwi wejściowe do altany i przybudówki

Uszczelnienie drzwi wejściowych – jaką uszczelkę wybrać?

Drzwi wejściowe cechuje znaczny ciężar, co sprawia, że codzienne korzystanie z nich – zwłaszcza zatrzaskiwanie – zużywa zastosowaną uszczelkę. Ten niewielki element jest bardzo ważny, ponieważ spełnia kilka funkcji, m.in. termiczną, akustyczną oraz amortyzującą. Dzięki odpowiednio dobranej uszczelce skrzydło nie zostanie zniszczone, a w pomieszczeniu będzie ciszej i cieplej.

Uszczelki do wygłuszania drzwi wejściowych różnią się od modeli stosowanych w drzwiach wewnętrznych – nie należy używać ich zamiennie. Przede wszystkim odznaczają się mocniejszą konstrukcją: nie zniszczą się podczas energicznego zamykania ciężkich drzwi.

Najlepsze materiały to:

  • guma silikonowa – niezwykle trwała, sprężysta, odporna na niekorzystne warunki pogodowe: deszcz, śnieg czy duże nasłonecznienie, a także zmienne temperatury. Zachowuje właściwości przez długi czas,
  • tworzywa sztuczne: TPE i TPV – są nieco mniej trwałe, jednak do wygłuszania drzwi w domu stosuje się je z uwagi na niższą względem gumy silikonowej cenę,
  • winyl – powstają z niego alternatywne wobec uszczelek taśmy. Uszczelnienie drzwi wejściowych możesz przeprowadzić również przy użyciu pasków neoprenowych.

Porada eksperta

Na wygłuszanie drzwi wejściowych uszczelką zdecyduj się, jeśli pomiędzy skrzydłem a futryną występuje przerwa od 5 do 9 mm. W przypadku węższej szczeliny skorzystaj z taśmy winylowej lub pasków neoprenowych.

Przeszklone drzwi wejściowe z uszczelką
Przeszklone drzwi wejściowe z uszczelką

Jeśli oprócz wygłuszenia drzwi wejściowych chcesz wyeliminować skrzypienie podczas otwierania i zamykania, sprawdź, czym nasmarować zawiasy.

Jak wygłuszyć drzwi? – obicie drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe są ciężkie i w połączeniu z odpowiednim zamkiem doskonale zabezpieczają mieszkanie przed wtargnięciem niepowołanych osób, jednak nie każdy model drzwi może również wytłumić dźwięk w dostatecznym stopniu.

Właściwe wyciszenie drzwi uzyskasz dzięki obiciu ich materiałem. Jednocześnie jest to sposób na izolację termiczną – ciepłe powietrze z wnętrza mieszkania nie będzie uciekało, oczywiście pod warunkiem, że uszczelki w drzwiach są sprawne.

Warto wiedzieć

Poza uszczelkami i obiciem na wygłuszenie drzwi wpływa również zastosowanie progu. Model wykonany z metalu w połączeniu ze znajdującą się pod spodem skrzydła izolacją sprawdzi się najlepiej.

Czym wyciszyć drzwi wejściowe?

Do wygłuszania drzwi w domu możesz wykorzystać kilka materiałów. Wpłyną nie tylko na stłumienie hałasów płynących z zewnątrz, ale także na izolację termiczną. Nie zapomnij o dopasowaniu aranżacyjnym – izolacja drzwi powinna pełnić również funkcję estetyczną.

Do wygłuszenia drzwi wejściowych możesz użyć:

  • mat wygłuszających – w zależności od producenta odznaczają się inną wydajnością izolacyjną – przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na parametry. Jeśli zależy Ci zarówno na wyciszeniu drzwi, jak i ochronie przez utratą ciepła, wybierz maty o grubości ok. 1 cm. Są łatwe do zamontowania, ponieważ wystarczy przykleić je do skrzydła. Na krawędziach warto zabezpieczyć je drewnianymi kątownikami,
  • paneli akustycznych – służą wyciszaniu i ocieplaniu drzwi wewnętrznych, ale także sprawdzają się w funkcji elementu dekoracyjnego. Najczęściej wykonane są z trwałych i łatwych do utrzymania w czystości płyt MDF. Występują w zróżnicowanych kolorach. Wymagają docięcia do wymiarów skrzydła,
  • tapicerki – produkt z wyższej półki cenowej będzie znajdzie lepszy od mat wygłuszających i paneli akustycznych. Łączy estetykę z funkcjonalnością. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się tapicerka z ekoskóry, pod którą znajduje się pianka tapicerska o właściwościach izolacyjnych. Im grubsza jej warstwa, tym mniej dźwięków przedostanie się z korytarza czy dworu do mieszkania, a także tym cieplejsze będzie wnętrze. Zamontujesz ją i naprawisz drobne uszkodzenia dzięki zszywaczom tapicerskim. Dobierz do nich właściwe zszywki tapicerskie.
Wygłuszenie drzwi tapicerką
Wygłuszenie drzwi tapicerką

Izolację termiczną – a w pewnym stopniu także wyciszenie drzwi – w budynkach użytkowych oraz takich, gdzie nie liczy się estetyka, osiągniesz dzięki powieszeniu przy wejściu grubej kotary. Nie wpłynie to oczywiście na uszczelnienie drzwi, ale sprawdzi się jesienią i zimą, ograniczając dostęp zimnego powietrza z dworu do wnętrza podczas otwierania drzwi.

Tego typu sposób na zabezpieczenie wejścia sprawdzi się w altanie na działce, ale również w przybudówce wykorzystywanej jako spiżarnia czy szopie. Z kolei w domu lub mieszkaniu w bloku sięgnij po jedno z rozwiązań przedstawionych wcześniej: właściwą uszczelkę, matę wygłuszającą, panele akustyczne lub tapicerkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *