Uprawa pomidorów – podstawowe zasady

Pomidor to jedno z najsmaczniejszych i jednocześnie najchętniej uprawianych warzyw w ogrodach i na balkonach. Jego część jadalna może mieć różny kształt i różne rozmiary. Mniejsze pomidorki koktajlowe trafiają do sałatek, większe na kanapki. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa pomidorów.

Z artykułu dowiesz się:

Kiedy wysiewać pomidory

Jak nawozić pomidory

Co warto wiedzieć o pielęgnacji pomidorów

Kiedy pomidory są gotowe do zebrania

Najsmaczniejszą odmianą pomidorów jest tzw. malina, najbardziej nietypową – odmiana żółta. Każdy pomidor to jednak ta sama dawka witaminy C, E, K, a także spore ilości potasu, fosforu, magnezu, miedzi i wielu innych. Pomidory wpływają bardzo korzystnie na układ nerwowy człowieka oraz regulują pracę układu pokarmowego, a stosowane w diecie systematycznie, wpływają korzystnie na wygląd skóry i włosów. Wartości odżywcze zawarte w pomidorach nawilżają skórę i działają niczym krem przeciwzmarszczkowy. Włosy zaś nie łamią się i nie wypadają.  Co jednak najważniejsze – pomidory są po prostu pyszne.

Kiedy i jak wysiewać pomidory?

W polskich warunkach pomidory uprawia się z rozsady, w gruncie lub w szklarniach. Mniejsze odmiany pomidorów dekorują także donice balkonowe. Ze względu na to, że są to warzywa jednoroczne – wysiewamy je każdej wiosny. Pomidor lubi ciepło i stanowiska dobrze nasłonecznione, ale dość przewiewne.

Czerwone pomidory na gałązce
Czerwone pomidory na gałązce

Niekorzystnie na wzrost pomidora będą działały przymrozki, a także chłód.

Wysiew pomidora można przeprowadzić bezpośrednio do gleby: piaszczysto-gliniastej lub żyznej. Podłoże powinno być jednak odpowiednio wilgotne.

Wskazówka

Jeśli posiadasz spory warzywnik i szukasz odpowiedniego miejsca dla pomidora, możesz go posadzić tuż obok fasoli, ogórka, kapusty, kopru, cebuli, rzodkiewki lub papryki. W nie sadź go jednak przy ziemniaku – zaraza tego warzywa może zaatakować również uprawę pomidora.

Rozsadę pomidora można przeprowadzić od końca marca do połowy kwietnia. Wówczas zdąży wyrosnąć na tyle, by w maju można było ją przenieść do gruntu.

Nasiona pomidorów umieszcza się w doniczkach lub skrzyneczkach postawionych w ciepłym miejscu. Najlepiej w takim podłożu, które będzie zawierało ziemię kompostową z dodatkiem torfu. Aby rozsada dobrze rosła, należy ją obficie podlewać.

Wysiew pomidora do gruntu warto przeprowadzić w dość pochmurny dzień. Nie powinno być ani zbyt słonecznie, ani gorąco – gleba koniecznie powinna być wilgotna. Sadzonki najlepiej będą wyrastały posadzone około 30-50 cm od kolejnej rośliny.

Przez pierwsze dni od wysiewu podlewaj pomidory dość często i intensywnie. Potem warto nieco ograniczyć dostęp do wody, by roślina mogła się mocniej ukorzenić.

Jeśli chcesz uprawiać pomidory w tunelach bądź w szklarniach, z pewnością szybciej zbierzesz plony. Pomidory pod osłoną można wysiać nawet w połowie marca. Co ważne można pominąć cały etap pikowania. W szklarni czy też w tunelu roślina jest osłonięta przed szkodnikami i to jest największy atut tego rodzaju uprawy.

Tunel foliowy na pomidory
Tunel foliowy na pomidory

Jak nawozić pomidory?

Dla uprawy pomidorów nawożenie jest bardzo ważne. Warzywa te szczególnie cenią sobie podsypanie nawozami bogatymi w takie składniki pokarmowe jak fosfor, potas, wapń oraz magnez.

Ale to nie wszystko – najlepsze podłoże dla pomidorów powinno być lekko kwaśne – glebę można podsypać torfem lub zmieloną korą.

Pomidory gustują także w nawozach bogatych w siarkę.

Jak pielęgnować pomidory?

Pomidory można ściółkować czarną agrowłókniną, która zminimalizuje występowanie chwastów i zmniejszy straty wody w glebie. Do ściółkowania przyda się także kora. Gdy jednak chwasty się pojawią regularnie, oczyszczaj glebę motyką lub pazurkami.

Dojrzałe pomidory
Dojrzałe pomidory

Podlewaj uprawę pomidorów raz na kilka dni, ale sporą ilością wody. Zwracaj uwagę, by woda nie oblewała całej rośliny – wtedy mogą bowiem zagrozić jej choroby grzybowe. Woda, którą stosujesz do podlewania, powinna mieć także odpowiednią temperaturę, najlepiej około 14°C.

Podczas pielęgnacji ważne jest również systematyczne przycinanie pędów – szczególnie u odmian silnie rozgałęziających się.

Spośród różnorodnych odmian pomidorów wiele wyrasta dość wysoko, stąd konieczność ich podparcia w celu uchronienia przed złamaniem pędu. Jest to szczególnie ważne także wtedy, gdy na pędach pojawiają się owoce. Wystarczy zastosować chociażby drewnianą tyczkę lub patyczek bambusowy, żeby pomidor mógł spokojnie dojrzewać na gałązce.

Uwaga

Podpory najlepiej wbić po północnej stronie sadzonek i bezpośrednio po ich posadzeniu. W ten sposób system korzeniowy rośliny nie zostanie uszkodzony.

Pędy warto także podwiązać, jeśli zauważysz że są na tyle długie i cienkie, by mogły ulec łatwemu uszkodzeniu. Do podwiązywania warto jednak użyć delikatnego sznurka, który nie uszkodzi tkanek rośliny.

Kiedy pomidory są gotowe do zbiorów?

Gotowe zbiory pomidorów
Gotowe zbiory pomidorów

Idealnym miesiącem do przeprowadzenia zbiorów jest lipiec. W pełnym sezonie owocowania pomidory dojrzewają co około 3-5 dni. Jeśli owoców jest sporo, można pozostawić je na krzaczkach dość długo, warto jednak pamiętać o tym, by całość z wyrośniętych plonów zebrać przed pierwszym przymrozkiem.

Pamiętaj!

Pomidorów nie powinno się przechowywać w lodówce, ponieważ mogą się przemrozić. Zawsze dbaj o to, by temperatura w miejscu, w którym się znajdują, nie spadła poniżej 7°C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *