Układanie płytek na schodach zewnętrznych – podstawowe zasady

Okładzina zewnętrzna, zastosowana na schodach, powinna być wykonana z materiałów trwałych i zapewniających bezpieczeństwo korzystania ze stopni w różnych warunkach pogodowych. Na schodach zewnętrznych najczęściej układa się płytki – poznaj zasady ich układania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie materiały przydadzą się do układania płytek na schodach

Jak przygotować podłoże, zaprawę oraz płytki na schody zewnętrzne

Jak położyć płytki na schodach zewnętrznych

W jaki sposób wykończyć schody

Układanie płytek na schodach – wybór materiałów

Płytki na schody zewnętrzne powinny być:

 • mrozoodporne – mimo iż w Polsce nie występują bardzo niskie temperatury, zwykłe płytki mogłyby ulec zniszczeniu nawet przy niewielkim przymrozku. To ważne, żeby wybrać model odporny na zróżnicowane warunki pogodowe oraz wahania temperatur,
 • nienasiąkliwe – takie płytki nie zniszczeją od deszczu, topniejącego śniegu czy gradu. Łatwiej będzie je także czyścić,
 • antypoślizgowe – gdy spadnie deszcz lub roztopi się śnieg, płytki powinny poprawiać przyczepność butów do podłoża, nie zaś przemieniać w śliską pułapkę. Poleca się wybierać płytki na schody zewnętrzne matowe oraz wykończone żłobieniami,
 • odporne na ścieranie – odporność na uszkodzenia mechaniczne w płytkach na schody jest szczególnie ważna. Ze schodów korzysta się każdego dnia, a ich trwałość wpływa na poziom bezpieczeństwa domowników i gości.

Poza właściwymi płytkami dużą rolę ogrywa zaprawa klejąca – elastyczna i dostosowana do prac wykonywanych na zewnątrz, a więc niepoddająca się warunkom atmosferycznym. Układanie płytek nie obędzie się także bez fugowania. Wybierz szybkowiążącą, pochłaniającą wodę w jak najmniejszym stopniu oraz odporną na: uszkodzenia mechaniczne, pleśń i wykwity, plamienie czy zabrudzenia.

Układanie płytek na schodach zewnętrznych
Układanie płytek na schodach zewnętrznych

Jak kłaść płytki na schodach? – przygotowanie podłoża, płytek i zaprawy

Układanie płytek podłogowych na schodach zewnętrznych zaplanuj na dzień, w którym będzie odpowiednia pogoda. Deszcz czy mróz są niewskazane. Temperatura nie może być niższa niż 5°C.

Schody muszą zostać:

 • wysezonowane co najmniej miesiąc wcześniej – dotyczy to zarówno schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Sezonowanie oznacza danie powierzchni czasu, by zastosowane na niej materiały mogły się związać i utrwalić. Schody zyskują wówczas właściwą twardość i można układać na nich płytki,
 • wyrównane – jeśli nie są równe, wymagają wypoziomowania, a wszelkie szczeliny w powierzchni muszą zostać wypełnione masą cementową,
 • oczyszczone i otłuszczone,
 • osuszone.

Porada eksperta

Przed kładzeniem płytek na schody zewnętrzne zagruntuj podłoże. To wyrówna chłonność oraz zwiększy ich przyczepność. Wykorzystasz do tego środki gruntujące bądź płynną folię.

Jeżeli zakupione przez Ciebie płytki na schody są niewłaściwego rozmiaru, posłuż się wygodnym przyrządem do cięcia glazury, dzięki któremu skrócisz czas pracy. Sprawdź sprawdzone sposoby na cięcie płytek, by ich nie uszkodzić.

Przez przystąpieniem do układania płytek na schodach zewnętrznych przygotuj zaprawę klejową. Sprawdź informacje umieszczone na opakowaniu przez producenta i według rozpisanych tam proporcji zmieszaj suchy produkt z wodą. Wymieszaj ją przy użyciu mieszarki i odczekaj kilka minut, by krok powtórzyć. Niepoprawnie przygotowana zaprawa klejowa nie zyska prawidłowych właściwości lub całkowicie je straci.

Jak położyć płytki na schodach zewnętrznych?

Układanie płytek na schodach krok po kroku wykonasz w następujący sposób:

 1. Wykonaj profil dylatacyjny pomiędzy ścianą a schodami.
 2. Zaprawę klejową nanoś zarówno na płytki, jak i powierzchnię schodów.
 3. Płytki na schody przyklejaj od górnych partii. Zanim umieścisz płytkę na stopniu, najpierw zamontuj ją na podstopniu.
 4. Płytki na podstopniach muszą mieć odpowiednią wysokość, czyli taką, która pozwala na wykonanie spoiny łączącej prostopadle położone kafle.
 5. Płytki na schody zewnętrzne układaj z uwzględnieniem lekkiego spadku, dzięki któremu na schodach nie będzie zbierała się woda. Zamiast tego powinna naturalnie spływać.

Porada eksperta

Zanim przystąpisz do rzeczywistego montażu, wykonaj próbne „przyklejanie” płytek na sucho. Dzięki temu sprawdzisz, czy na schodach nie ma nierówności, a płytki na pewno pasują rozmiarem.

6. Każdy kafel dociskaj i przesuwaj do momentu, gdy poczujesz, że trwale osiadł w zaprawie klejowej.

7. Usuwaj nadmiar kleju wydostający się spod płytek na bieżąco, zanim stwardnieje.

8.Uwzględnij przerwy między płytkami na schody, by mieć miejsce na fugi. Wystarczy 8-14 mm. Równe odległości uzyskasz posługując się krzyżakami dystansowymi.

9.Ułożone partie płytek sprawdzaj poziomicą. Rób to na bieżąco, by w razie czego móc wprowadzić korektę.

Układanie płytek na schodach zewnętrznych
Układanie płytek na schodach zewnętrznych

Układanie płytek – prace wykończeniowe

Na kleju znajduje się informacja, ile czasu zajmuje wiązanie. Najczęściej są to 2 bądź 3 dni. Po ich upływie możesz oczyścić powierzchnię i wykończyć płytki na schody zewnętrzne fugą, nakładając więcej i wcierając w szczeliny – sprawdź, jak uniknąć błędów podczas fugowania. Od tego czasu musi upłynąć jeszcze co najmniej doba, byś mógł z nich korzystać bezpiecznie i bez szkody dla schodów.

By osiągnąć maksymalnie estetyczny wygląd, wykończ cokół. Dotnij pozostałe po układaniu na schodach płytki i – zachowując szerokość fugi zastosowaną na stopniach – przyklej je do ściany. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a sprawisz, że wykonana przez Ciebie konstrukcja będzie trwała i bezpieczna, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *