Tynkowanie ścian – co musisz wiedzieć?

Tynkowanie ogrywa kluczową rolę w ochronie ścian przed wilgocią, pozwalając na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Poza tym zapewnia estetyczny wygląd powierzchniom. Jak położyć tynk? Czynność możesz wykonać samodzielnie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czego potrzebujesz do tynkowania

Jak przygotować się do kładzenia tynku

Jak położyć tynk

Akcesoria, materiały i narzędzia potrzebne do tynkowania

Uwaga

Zanim wybierzesz tynk, sprawdź, który z nich będzie najlepszy w miejscu, które chcesz nim pokryć. Innej mieszanki użyjesz na zewnątrz, a innej do ścian w pomieszczeniach. Tynki gipsowe nadają się do wnętrz „suchych” – takich, jak salon czy sypialnia. W pomieszczeniach wilgotniejszych użyj tynków cementowo-wapiennych lub cementowych. Na elewację wybierz natomiast mieszankę specjalną, taką, jak ten tynk wapienny na zewnątrz marki Baumit.

Nakładanie tynku wymaga skompletowania odpowiednich narzędzi, akcesoriów i materiałów. To, czego użyjesz zależy głównie od rodzaju tynkowania, które może być ręczne lub mechaniczne. Oto, czego będziesz potrzebował do tego pierwszego:

Porada eksperta

Jeśli chcesz, aby tynk trzymał się maksymalnie mocno, użyj specjalnej siatki z włókna szklanego, której montaż zapobiega jego pękaniu.

Jeśli chcesz nałożyć tynk maszynowo, będziesz potrzebował dodatkowo agregatu tynkarskiego.

Tynkowanie – od czego zacząć

Pierwsze kroki, które powinieneś podjąć, zanim jeszcze zaczniesz nakładać tynk, to:

  • przygotowanie podłoża,
  • przygotowanie zaprawy.

Powierzchnia, która ma być otynkowana musi odznaczać się odpowiednimi właściwościami. Aby zaprawa dobrze się na niej zasklepiła i utrzymała maksymalnie długo, należy upewnić się, że jest czysta, sucha i pozbawiona pyłu. Dopiero takie podłoże możesz zagruntować i pozostawić do wyschnięcia. Pamiętaj, że grunt powinien być dopasowany zarówno do rodzaju powierzchni, jak i tynku, który będziesz nakładał.

Gotowa zaprawa tynkowa do wnętrz
Gotowa zaprawa tynkowa do wnętrz

Kolejną czynnością jest nałożenie na narożniki specjalnych profili. Możesz także użyć listew, które ułatwią zachowanie pionu i są niezbędne przy większych powierzchniach oraz tam, gdzie ściana będzie później wykańczana płytkami.

Przed tynkowaniem konieczne jest również odpowiednie przygotowanie zaprawy. Suchą mieszankę tynkarską miesza się z wodą. Pamiętaj, aby zachować prawidłowe proporcje, które powinny być podane na opakowaniu. Zaprawę miksuj za pomocą mieszadła wiertarki lub mieszarki. Powinna mieć całkowicie gładką konsystencję.

Uwaga!

Świeżo przyrządzony tynk jest przydatny do użycia jedynie przez około 3 godziny. Jeśli nie zużyjesz go w tym czasie, zacznie zasychać.

Jak położyć tynk?

Oto podstawowe zasady nakładania tynku:

  • nakładaj zaprawę zawsze od góry do dołu,
  • jeśli kładziesz tynk gipsowy, wystarczy jedna warstwa, jeśli zaś wapienno-cementowe, musisz położyć trzy, a po każdej jednej poczekać aż całkowicie wyschnie,
  • zanim tynk zacznie zasychać musisz go jak najdokładniej wygładzić. Tzw. zacieranie lub zaciąganie wykonuj jednym, zdecydowanym ruchem za pomocą łaty tynkarskiej. Konieczne jest wyrównywanie, polegające na prowadzeniu narzędzia w różne strony,
Zacieranie tynku łatą
Zacieranie tynku łatą
  • kiedy tynk nieco przeschnie, konieczne jest przeprowadzenie dalszych czynności wyrównujących. Tutaj przyda Ci się łata trapezowa. Skup się na pokrywaniu wszelkich wgłębień i maskowaniu nierówności,
  • końcowym etapem jest wygładzanie powierzchni, do którego posłuży Ci szpachla metalowa. To ona zniweluje ewentualne rysy. Następnie potrzebujesz zmoczonej pacy gąbkowej, którą możesz delikatnie nawilżyć i przetrzeć powierzchnię. Wydzieli się wtedy tzw. mleczko gipsowe, które pomoże Ci usunąć wgłębienia i wyrównać powierzchnię.

Tynkowanie przy odrobinie wprawy jest pracą, którą możesz z sukcesem wykonać samodzielnie. Jeśli nie wiesz, jak wyrobić tynk o odpowiednich właściwościach, skorzystaj z wygodnej, gotowej zaprawy, takiej jak tynk cementowo-wapienny do wnętrz marki Baumit. Wystarczy, że połączysz ją z wodą i odpowiednio wymieszasz, a uzyskasz materiał gotowy do nanoszenia. Dowiedz się także, jak wygląda tynkowanie elewacji tynkiem mozaikowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *