Tunel foliowy czy szklarnia – co wybrać?

Stosując tunele i szklarnie ogrodowe, możesz przedłużyć okres wegetacji roślin, jak również poprawić plonowanie. Zastanawiasz się nad tym, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Oto porównanie ich właściwości, które ułatwi Ci podjęcie decyzji!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co łączy tunele i szklarnie ogrodowe

W jakiej sytuacji warto wybrać szklarnię

Czym cechuje się tunel ogrodowy

Tunele ogrodowe i szklarnie – podobieństwa

 • zarówno tunel foliowy, jak i szklarnia doskonale spełniają swoją zasadniczą funkcję, czyli chronią rośliny przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i zapewniają dobre nasłonecznienie, przyspieszając tym samym plonowanie,
 • szkielet obu konstrukcji wykonywany jest najczęściej z trwałej, ocynkowanej stali – dzięki temu są stabilne,
 • nowoczesne tunele foliowe prezentują się dość estetycznie – nie dorównują co prawda szklarniom, lecz nie powinny negatywnie wpłynąć na wygląd ogrodu.

Porada eksperta

Możesz spotkać się z tunelami ogrodowymi wykonanymi nie tylko z folii, lecz również z agrowłókniny. Zobacz tunel Bioogród o długości 2 m.

Tunel ogrodowy Bioogród
Tunel ogrodowy Bioogród

 

Szklarnia ogrodowa – dla jakiego ogrodnika?

Szklarnie są uważane za profesjonalne konstrukcje, do których zalet można zaliczyć:

 • wygodną pracę – szklarnie ogrodowe są zazwyczaj dość wysokie, dlatego można w nich pracować w pozycji stojącej,
 • dłuższy okres wegetacyjny w stosunku do tunelu (kilka tygodni),
 • wcześniejsze rozpoczęcie sezonu w szklarni niż w ogrodzie,
 • łatwość rozbudowania powierzchni użytkowej szklarni – montuje się w niej przeróżne półki, stoły uprawowe czy wiszące donice, takie jak ten model marki Bioogród,
 • estetyczny wygląd – zastosowanie szklanego wykończenia sprawia, że konstrukcja idealnie wpisuje się w aranżację ogrodu. Możesz ją z powodzeniem umiejscowić nawet w reprezentacyjnym punkcie ogrodu,
 • uniwersalność – szklarnia nadaje się do uprawy niemalże wszystkich ciepłolubnych gatunków roślin, jak również do produkcji rozsad. Możesz wykorzystać w tym celu doniczki torfowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku sadzonek.

Szklarnia jest konstrukcją montowaną na stałe – nie można więc zmieniać jej położenia tak jak w przypadku tunelu. Jej montaż niestety nie należy do prostych, przynajmniej w przypadku większych modeli – dlatego też najczęściej angażuje się w tym celu profesjonalistów. Warto też wspomnieć o tym, że konstrukcje wykonane ze szkła nie należą do najtrwalszych – mogą się stłuc na skutek gradu czy uderzenia gałęzią podczas silnego wiatru.

Co z aspektem finansowym? Szklarnia ogrodowa to zdecydowanie droższa opcja niż tunel – chociażby ze względu na konieczność wykonania fundamentu. Z tym wiąże się też jeszcze jedno ograniczenie jej stosowania – można ją postawić jedynie na płaskim terenie.

Dobra rada

Ze względu na brak możliwości przesunięcia szklarni, trzeba zadbać o to, by ziemia się nie wyjaławiała. Konieczne jest regularne wymienianie oraz odkażanie podłoża. Ważne jest też odpowiednie nawożenie – sprawdź naszą ofertę nawozów.

Szklarnia ogrodowa i rosnące w niej rośliny
Szklarnia ogrodowa i rosnące w niej rośliny

Kiedy lepiej sprawdzi się tunel foliowy?

Na korzyść tunelu przemawia przede wszystkim to, że wykonano go z wytrzymałej folii, a nie ze szkła. Dzięki temu jest odporny na zniszczenie – np. podczas gradu. Folia, w przeciwieństwie do szkła, wymaga jednak wymienienia po kilku latach, gdyż z czasem może tracić swoje właściwości. Pomimo tego, tunel i tak jest opcją znacznie tańszą od szklarni. Poza tym można go postawić niemalże w każdym miejscu, bez względu na to, czy podłoże jest równe czy też na lekko pochyłe. Warto też wspomnieć o tym, że folia rozprasza światło znaczne lepiej niż szkło. W ten sposób ryzyko poparzenia roślin jest znacznie mniejsze.

Czy wiesz, że…

W profesjonalnych, wysokich tunelach ogrodowych można zainstalować system ogrzewający. Zapewni to roślinom optymalną temperaturę nawet wtedy, gdy na zewnątrz będzie ekstremalny mróz. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, że takie ogrzewanie może generować dodatkowe, niemałe koszty.

Konstrukcja tunelu różni się od klasycznej szklarni też tym, że posiada mniej kratowań i szprosów. Efekt? Elementy rzucają mniej cienia, więc rośliny są lepiej nasłonecznione przez cały dzień. Tunel foliowy jest również bardziej mobilny. Możesz go łatwo złożyć, przenieść w inne miejsce i ponownie rozstawić. Sam montaż nie należy do trudnych i przypomina rozstawianie namiotu. Na stelaż nakładasz folię i przypinasz ją specjalnymi haczykami. Na koniec całość mocujesz do podłoża metalowymi spinkami.

Porada eksperta

Co pewien czas warto zmieniać położenie tunelu. Dlaczego? W ten sposób zapobiegniesz wyjałowieniu gleby – dzięki temu ziemia nie będzie miała czas na odbudowanie żyznej warstwy wyczerpanej przez rośliny. Najlepiej przenosić konstrukcję raz na trzy lata.

Sadzonki w tunelu ogrodowym
Sadzonki w tunelu ogrodowym

Jakie są wady tunelu ogrodowego?

 • tunele są zazwyczaj dość niskie, co obniża komfort korzystania z nich – zmusza to do pracy w pozycji klęczącej lub pochylonej,
 • okres wegetacyjny w tunelu jest nieco krótszy niż w szklarni – można w nim uprawiać rośliny od wiosny do jesieni,
 • choć nowoczesne tunele są już co prawda foremnymi, prostymi konstrukcjami, nigdy jednak nie dorównają estetyką szklarniom, gdyż do ich wykonania stosuje się sztuczną folię, która „kłóci się” z naturalnym otoczeniem. Dlatego raczej nie umieszcza się ich w reprezentacyjnych częściach ogrodu.

W Twoim ogrodzie nie ma miejsca na szklarnię lub tunel foliowy o standardowych wymiarach? Możesz zastosować w niej miniszklarnię – zobacz, dlaczego warto ją wybrać!

Pierwszy komentarz dla “Tunel foliowy czy szklarnia – co wybrać?

 • 24 kwietnia 2019 at 15:38
  Permalink

  Szklarnie jednak będą lepszym wyborem dla estetów, dbających o każdy detal swojego ogródka, lub jeśli ktoś chce połączyć funkcję szklarni i oranżerii.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *