Trawa uszkodzona przez psa – jak ją naprawić?

Piękny trawnik jest możliwy do wyhodowania nawet przez posiadaczy psów. Wcale nie musisz wychodzić ze swoim pupilem poza posesję, żeby tak było! Oto sposób na skuteczną renowację trawnika.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie zagrożenia dla trawnika niesie za sobą pies

Że obecność psa nie musi przekreślać posiadania pięknego trawnika

Jakie są klasyczne metody na utrzymanie ładnej trawy

O najlepszym sposobie na pogodzenie obecności psa z marzeniem o pięknej trawie

Tutaj przeczytasz o ogólnych zasadach przywracania trawnika do jego pięknego wyglądu po zimie, ale jeśli chcesz wiedzieć, jak na bieżąco ratować trawę po psich harcach i załatwianiu się, czytaj dalej.

Trawa uszkodzona przez psa

Pies w ogrodzie – zagrożenie dla trawnika

Zwykła pielęgnacja trawnika nie wystarczy, gdy masz psiego towarzysza. To ruchliwe stworzenie, które załatwia się na zewnątrz, z pewnością pozostawi po sobie niejeden ślad. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania z czworonożnego przyjaciela czy też bezwzględnego separowania go od pięknego trawnika. Jeśli przygarniasz lub kupujesz psa, przygotuj się, że będzie on:

 • oddawał mocz na trawę i inne rośliny – suczka będzie pozostawiała wypalone placki na trawie (ponieważ mocz zawiera amoniak), załatwiając swoje potrzeby jednorazowo, ale w dużej ilości, pies zaś będzie znaczył mniejszymi partiami wyższe okazy roślinności,

 • kopał w ziemi, pozostawiając wydarte elementy darni i wyrywając trawę,

 • leżał na trawniku, wgniatając ją i zostawiając po sobie ślady, utrudniając trawie rośnięcie i separując ją od światła,

 • zwyczajnie deptał trawnik – jeśli należy do aktywnej i ruchliwej rasy może znacznie wpływać na jego wygląd i jakość.

Porada

Jeśli dopiero zakładasz swój trawnik i planujesz trzymać w ogrodzie psa, wybierz taką trawę, która jest szczególnie odporna na wydeptywanie i uszkodzenia mechaniczne. Do najtrwalszych rodzajów zalicza się mieszanki gazonowe. Wśród nich są np. trawy sportowe, parkowe i rekreacyjne.

Albo pies albo piękny trawnik?

Pies wypuszczany do ogrodu będzie szczęśliwy, z pewnością jednak jego obecność naruszy w mniejszym lub większym stopniu trawę. Nie oznacza to jednak, że musi być ona permanentnie zniszczona. Na szczęście możesz skorzystać z gotowych rozwiązań na zachowanie doskonałego wyglądu i wzrostu trawy bądź jej okresowe odnawianie. Posiadanie psa nie oznacza automatycznie nierealnie wzmożonej pielęgnacji trawnika lub rezygnacji z niego.

W dalszej części artykułu dowiesz się o tym, co możesz zrobić, aby Twój trawnik w ogrodzie był piękny mimo posiadania psa.Magiczna odnowa do trawnika uszkodzonego przez psa, karton 500g, marki BIOPON

Posiadanie psa a pielęgnacja trawnika

Oto klasyczne metody na piękny trawnik, a zarazem – szczęśliwego psa:

 • separowanie psa – możesz zbudować kojec, a także wypuszczać zwierzę jedynie w lesie, na łące czy w parku. Pamiętaj jednak, aby zapewnić psu właściwą ilość ruchu i warunki do swobodnego załatwiania się;

 • niwelowanie oddziaływania moczu – za każdym razem, gdy Twój pies się załatwi, możesz „wypłukać” mocz za pomocą dużej ilości wody. Jest do dość kłopotliwy i czasochłonny oraz nieekologiczny zabieg,

 • wydzielenie części ogrodu na psią toaletę – ta metoda oznacza konieczność nauczenia psa, aby załatwiał się tylko w określonym miejscu. To możliwe, ale również dość trudne,

 • okresowa renowacja trawnika – sposób ten polega na uzupełnianiu wypalonych miejsc czy dziur w trawniku nowymi nasionami trawy.

Najlepszy sposób na renowację trawnika niszczonego przez psa

Utrzymanie pięknej trawy może być łatwe ze specjalnymi produktami, służącymi do odnowy trawników, ale także ich pielęgnacji i przyszłej ochrony.

Jeśli chcesz, aby Twój pies mógł swobodnie biegać w ogrodzie, ale zarazem cieszyć się piękną trawą, sprawdź regenerującą mieszankę do renowacji trawnika. Jej proste działanie opiera się na starannie dobranych składnikach, które obejmują:

 • wysokogatunkowe nasiona odpornych traw,

 • chłonne podłoże, dzięki któremu nasiona są odpowiednio nawodnione oraz chronione przed czynnikami zewnętrznymi,

 • odżywczy nawóz, wspomagający rośnięcie trawy, nawet w trudnych warunkach,

 • substancję neutralizującą, która eliminuje niszczące działanie mocznika.

Czy wiesz, że…

To właśnie brak odpowiedniej wilgotności sprawia najczęściej, że trawa jest słabo ukorzeniona i wolno rośnie oraz jest mniej odporna na deptanie czy mocz.

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad kupnem psa, warto żebyś wiedział, jak często zwierzę powinno wychodzić na spacer.

Psy mogą mieć różne potrzeby – zupełnie tak jak ludzie. Jednak niezależnie od ich temperamentu i charakteru rasy, czworonogi muszą załatwiać się średnio co 8-10 godzin. Oznacza to, że optymalna liczba dziennych spacerów to 3. Jednak pies nie musi się jedynie załatwiać, a również aktywnie spędzać czas z człowiekiem, dlatego zapewnij mu odpowiednią dawkę ruchu i pracy.

Niezależnie od wszystkiego, renowacja trawy za pomocą specjalnych mieszanek jest najlepszą metodą na piękny trawnik i szczęśliwego psa.

2 komentarz dla “Trawa uszkodzona przez psa – jak ją naprawić?

 • 26 lipca 2018 at 16:26
  Permalink

  U nas dwa owczarki niemieckie potrafią zniszczyć trawnik. W tym roku robiliśmy renowację właśnie z bioponem i jest znacznie lepiej. No i lejemy wody ile się da – dzięki temu trawa lepiej się ukorzenia.

  Zauważyłem również, że odpowiednio częste koszenie sprawia, że trawa staje się znacznie mocniejsza i gęstsza.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *