Tapetowanie – pomysł na szybkie odświeżenie wnętrza

Tapetowanie to świetny sposób na szybkie nadanie pomieszczeniu nowego charakteru. Sprawdź, jakie materiały będą Ci do tego potrzebne. Upewnij się też, że odpowiednio przygotowałeś ścianę.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie materiały są potrzebne do tapetowania

Jak przygotować ściany przez kładzeniem tapet

Jak położyć tapetę

Tapetowanie ścian: przygotowanie materiałów

Aby tapetowanie ścian przebiegło szybko i sprawnie, a także dało oczekiwany efekt, musisz wybrać odpowiednie materiały: zarówno tapetę, jak i klej. Ponadto potrzebne Ci będą uniwersalne narzędzia do tapetowania.

Tapetę na ścianę dobiera się z uwzględnieniem warunków panujących w pomieszczeniu oraz struktury powierzchni. Tapeta do sypialni, salonu i pokoju dziennego może występować w każdym rodzaju. Tapeta do kuchni, łazienki oraz innych pomieszczeń, w których panuje wilgoć, powinna być winylowa. To ważne, by pojawiające się na niej zabrudzenia można było łatwo usuwać – w kuchni nie trudno o drobne wypadki podczas gotowania.

Porada eksperta

Na gładkich powierzchniach można stosować wszystkie rodzaje tapet ściennych. Na ściany o nierównej fakturze lepiej wybierać tapety o głębokim tłoczeniu, papierowe z fakturą oraz wzorzyste – to odwróci uwagę od nierówności.

Nie mniej ważny od tapety na ścianę jest klej. Do tapet papierowych wystarczy klej uniwersalny. Zmywalne tapety winylowe oraz te o głębokim tłoczeniu wymagają użycia specjalnych klejów. Poza tapetą na ścianę i klejem potrzebne Ci będą także:

  • pędzel – do nakładania kleju,
  • wałek – do wygładzania tapet,
  • nożyk – by szybko i równo dociąć tapety,
  • taśma maskująca – do wyrównywania ściany,
  • ołówek – do zaznaczania linii cięcia,
  • linijka – ułatwia odcinanie tapety,
  • pojemnik na klej,
  • drabina.

Jak tapetować? – przygotowanie ściany

Zanim rozpoczniesz tapetowanie, konieczne jest przygotowanie płaszczyzny. Odpowiednie oczyszczenie i zabezpieczenie ściany sprawia, że efekt jest estetyczny i trwały.

Ściany tynkowane oraz stworzone z płyt gipsowo-kartonowych powinieneś wcześniej pokryć cienką warstwą szpachlówki gipsowej bądź preparatem gruntującym. Tak przygotowana płaszczyzna musi odczekać do wyschnięcia co najmniej dobę. Dzięki wykonaniu tego kroku w przyszłości będzie Ci łatwiej usunąć tapetę bez uszkodzenia ściany. Jeśli stoisz przed takim zadaniem, sprawdź, jak pozbyć się resztek tapety i pozostałości po kleju.

Tapetowanie – pokrywanie wygładzonej ściany klejem
Tapetowanie – pokrywanie wygładzonej ściany klejem

Nierówną powierzchnię wyrównasz cienką warstwą szpachlówki gipsowej – nadmiar zetrzesz papierem ściernym. Alternatywą jest zamaskowanie nierównej ściany odpowiednim rodzajem tapety.

Porada eksperta

Ścianę oczyszczoną z pozostałości po farbie czy tapecie, a także wyrównaną, powinieneś umyć – nie może nosić śladów kleju, być brudna ani tłusta. Posłuży Ci do tego szare mydło lub benzyna ekstrakcyjna. Tapetowanie możesz rozpocząć dopiero wtedy, gdy ściana będzie sucha.

Jak kłaść tapetę?

Przed przystąpieniem do tapetowania, przygotuj materiał. Rozwiń rolkę i wyznacz długość pasków. Pamiętaj, że paski tapety muszą być dłuższe od ściany o ok. 10 cm. Dzięki temu na pewno nie zabraknie Ci materiału. Po zakończeniu prac, nadmiar tapety na dole ściany odetniesz nożykiem do tapet.

Tapetowanie pokoju zacznij od narożników – jeśli są równe. W przeciwnym razie pracę rozpocznij od oklejenia ściany okiennej lub ościeżnicy. Pierwszy pasek przyłóż równo do narysowanej wcześniej na ścianie pionowej linii – w ten sposób wyznaczysz pion tapety. Tapetę najlepiej przyklejać do powierzchni, jednocześnie dociskając ją wałkiem. Wówczas pod paskiem nie pojawiają się pęcherze powietrza.

Na pytanie, jak przykleić tapetę, nie ma jednej odpowiedzi. Jedna szkoła mówi, że lepiej pokrywać klejem paski tapety, druga preferuje nakładanie kleju na ścianę. Ta pierwsza lepiej sprawdza się przy tapetach papierowych, winylowych, tekstylnych oraz przeznaczonych do malowania. Druga jest właściwa dla tapet flizelinowych.

Tapetowanie – dociskanie tapety wałkiem
Tapetowanie – dociskanie tapety wałkiem

Jeśli wybrałeś popularniejszą metodę pokrywania klejem tapety, zrób to od dołu paska, a następnie delikatnie złóż go w harmonijkę. Kolejnym krokiem jest przyłożenie paska do górnej krawędzi ściany, dzięki czemu harmonijka wolno opadnie. Kolejne części tapety układaj na zakładkę. Jeśli jest to tapeta z wzorem, nie zapomnij o dopasowaniu elementów i przesunięciu.

Warto wiedzieć

lGdy dotrzesz do załamania ściany, przyklej pasek tapety tak, by kilkoma centymetrami wyszedł za narożnik. Na kolejnej ścianie wyznacz od nowa pion i pierwszy pasek tapety ułóż na poprzednim. Powstanie niewielka zakładka.

Po zakończeniu pracy poczekaj, aż tapeta wyschnie. Nadmiar materiału znajdujący się przy listwie podłogowej możesz uciąć tuż nad krawędzią bądź pozostawić nieco dłuższy i schować za listwą. Ewentualne niedociągnięcia zamaskuj, przyklejając tapetę bądź zamaluj fragment ściany farbą w odpowiednim kolorze. Jeśli zastosowałeś się do naszych wskazówek, efekt tapetowania będzie olśniewający!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *