Taczki i wózki ogrodowe – przegląd narzędzi do transportowania

Nawet do standardowych aktywności w ogrodzie możesz potrzebować wygodnego sposobu transportowania. Będziesz przewozić ziemię, narzędzia, drewno na opał czy choćby ściętą trawę i inne resztki roślinności. Jaki wózek ogrodowy lub taczkę wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie prace w ogrodzie wymagają skorzystania z taczki?

O dostępnych rodzajach wózków ogrodowych

Co sprawdzi się lepiej w ogrodzie: wózek transportowy czy taczka?

Kiedy będzie Ci potrzebny wózek do transportu w ogrodzie lub taczka?

Praktycznie w każdym ogrodzie powinien znaleźć się wygodny sprzęt do przewożenia rozmaitych ładunków. Dlaczego? Oto zalety posiadania wózka ogrodowego:

  • jesteś w stanie wygodnie przetransportować nawet bardzo ciężkie i nieporęczne elementy,
  • dzięki braku konieczności ręcznego przenoszenia ładunków oszczędzasz siły i nie powodujesz urazów kręgosłupa,
  • oszczędzasz czas potrzebny na przetransportowanie danych elementów,
  • obecność pojemnej skrzyni ładunkowej pozwala na tymczasowe przechowanie rozmaitych materiałów; szczególnie przydaje się w przypadku substancji półpłynnych oraz nieczystości,
  • umożliwia przewiezienie zbyt ciężkich lub niemożliwych do przeniesienia ręcznego elementów.

Prawie każda, najzwyklejsza czynność wykonywana w ogrodzie będzie znacznie łatwiejsza, jeśli będziesz mógł skorzystać z taczki czy wózka ogrodowego. Już samo plewienie czy sadzenie roślin pójdzie sprawniej, jeśli będziesz mógł wygodnie przewieźć potrzebne materiały, ziemię i sadzonki czy narzędzia, a także posprzątać, wykorzystując skrzynię do ładowania. Wszelkie prace porządkowe w ogrodzie ułatwi właśnie wózek. Taczką przetransportujesz np. gałęzie ciętych krzewów i drzew, palisady, które układasz na krawędzi grządek, bruk, którym wykładasz ścieżkę czy sztachety, z których powstanie płot.

A to ciekawe!

Taczka ma już około 1700 lat! Jako pierwsi zaczęli używać jej Chińczycy. W Europie zaś używa się jej od XII w.

Jakie wózki transportowe nadają się do ogrodu?

Najpopularniejszym rodzajem małego wózka jest właśnie taczka ogrodowa. To najczęściej wykorzystywane narzędzie do transportowania na zewnątrz budynków. Osadzona na 1 kole skrzynia ładunkowa zazwyczaj jest wykonana z metalu, wyposażona w dwa uchwyty oraz podpórkę, dzięki której można ją stabilnie postawić.

Wózek ogrodowy do nawadniania
Wózek ogrodowy do nawadniania

Innym rodzajem dość często spotykanego wózka ogrodowego jest sprzęt do nawadniania. Urządzenie to wykorzystuje się do łatwego i wygodnego transportowania ciężkiego szlaucha. Wózek do węża ogrodowego jest wyposażony w specjalną szpulę, na którą go nawiniesz. Ma dwa koła i uchwyt, dzięki któremu sprawnie przetransportujesz szlauch. Taki wózko-stojak na węża ogrodowego to np. ten model marki Cellfast. Z pewnością jego obecność zapobiegnie plątaniu się szlaucha, a także pomoże Ci utrzymać ład i porządek w ogrodzie.

Innym rodzajem wózka ogrodowego, który może zastąpić taczkę, jest 4-kołowy rodzaj urządzenia transportującego. Skrzynia ładunkowa jest w tym przypadku głębsza na całej długości i szerokości niż ta, która zazwyczaj występuje w taczce. Taki wózek ogrodowy jest bardzo stabilny, a wszelkie elementy, które w nim umieściłeś nie mają dużej szansy, by wypaść podczas transportu. Ciągnie się go za pomocą uchwytu na wysięgniku – w odróżnieniu od taczki nie jest pchany. Taki wózek ogrodowy  posiada terenowe opony, dzięki którym łatwo będziesz go przemieszczał go nierównościach swojej działki czy ogrodu. Zdolny jest pracować z obciążeniem wynoszącym nawet 250 kg!

Wózek ogrodowy zielony z funkcją wywrotki
Wózek ogrodowy zielony z funkcją wywrotki

Czy zwykłe wózki transportowe sprawdzą się w ogrodzie?

Innym rodzajem urządzeń do przewożenia elementów są zwykłe wózki transportowe, które są przeznaczone głównie do przemieszczania towarów i paczek. Mają one ładowność rzędu 80-150 kg. Ich kółka są jednak przystosowane do płaskich i dobrze utwardzonych powierzchni, dlatego mogą się one nie sprawdzić w ogrodzie. Możesz jednak je wykorzystać np. na parkingach czy w halach. Jeśli zaś będziesz używał takiego wózka jedynie na odpowiednio równej ścieżce ogrodowej, może przydać Ci się także przy domu.

Wózek ogrodowy czy taczka?

Jeśli zastanawiasz się, jaki wózek transportowy lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie, pomyśl jakie prace najczęściej wykonujesz, ale także dowiedz się, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań.

Klasyczna taczka ogrodowa przez wieki służyła ogrodnikom i budowniczym do rozmaitych prac w terenie. Jednak obecność tylko jednego koła oraz ciężka, stalowa skrzynia ładunkowa czynią ją nieco nieporęczną. Narzędzie to z pewnością będzie funkcjonalne w rękach bardziej doświadczonych i silnych osób, które mają już wprawę w obsłudze taczek. Również jej kształt czyni ją nieco chybotliwą – jeśli nie rozłożysz równomiernie ciężaru jej załadunku, może przechylać się podczas transportu.

Niezbyt głęboka skrzynia ładunkowa nie jest zbyt pojemna, a jej pochyła przednia ścianka, choć jest wygodna do wyrzucania sypkiego materiału, może też przyczyniać się do wypadania przewożonych śmieci czy drzewa opałowego. Taczka ogrodowa będzie jednak nieoceniona w przypadku przewożenia np. ziemi, którą zsypiesz łatwo w określone miejsce poprzez jej przechylenie.

Praca z pomocą taczki
Praca z pomocą taczki

Wózek ogrodowy to narzędzie dużo bardziej stabilne w przewożeniu ładunków po nierównym terenie niż taczka. Dzięki stelażowi i 4 kołom ciężar jest równomiernie rozłożony, a sama konstrukcja się nie przechyla. Głęboka skrzynka ładunkowa najczęściej wykonana jest z trwałego tworzywa sztucznego, dlatego jest odporna na odkształcanie się i warunki atmosferyczno-fizyczne. To, co może być jednak mniej wygodne w przypadku wózka ogrodowego, to sposób wprawiania go w ruch. W odróżnieniu do taczki, którą pchasz, to narzędzie jest ciągnięte. Z tego powodu będziesz miał nieco mniej kontroli nad pojazdem i możliwe, że transportowanie za pomocą wózka ogrodowego będzie nieco wolniejsze – w zależności od jego masy całkowitej.

Sprawdź jeszcze inne porady i inspiracje w dziale ogrodowym na blogu StukPuk!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *