Szpadel, łopata, szufla – różnice, zastosowanie i wybór

Trzy podobne do siebie narzędzia ogrodnicze, które mają również zastosowanie na budowie – czym się od siebie różnią? Choć są często mylone, mają cechy unikalne i najlepiej nadają się do tych czynności, do których zostały przeznaczone. Szpadel, łopata i szufla – sprawdź, które z nich najbardziej Ci się przyda.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym różnią się od siebie szpadel, łopata i szufla

Jakie jest zastosowanie tych narzędzi ogrodniczych

Jaki jest wybór szpadli, łopat i szufli

Szpadel a łopata i szufla – podobieństwa i różnice

Wszystkie te akcesoria należą do trzonowanych narzędzi ogrodniczych, ale także znajdują zastosowanie na budowie. Zarówno szpadel, jak i szufla pochodzą od swojej prekursorki łopaty. To właśnie ona była pierwsza i również dlatego jest najbardziej uniwersalna. Oto, jak można odróżnić od siebie te bliźniacze narzędzia:

 • łopata – to narzędzie ogrodnicze i budowlane służące przede wszystkim do przerzucania ziemi i innych materiałów sypkich. To dlatego boki części roboczej są dość wysokie, a jej powierzchnia szeroka – może być płaska lub lekko zaokrąglona. Rodzajów łyżek łopat jest wiele, dlatego jedne z nich sprawdzą się lepiej np. podczas remontu, a inne prac ogrodniczych,
 • szpadel – może do złudzenia przypominać łopatę, lecz jeśli się przyjrzysz, znajdziesz różnicę. Jego część robocza może być, co prawda, zakończona różnie, ale jedno jest pewne – będzie ostra. Również ścianki szpadla nie będą tak wysokie, jak w łopacie. Te narzędzia ogrodnicze będą różnić się zastosowaniem wynikającym z drobnych, ale elementarnych różnic w budowie,
 • szufla – bardzo łatwo można pomylić ją z łopatą – w końcu to jeden z jej rodzajów. Jednak szufla powinna mieć większą łyżkę i wyższe ścianki. Jej ostrze jest zazwyczaj płaskie i szerokie, a krawędzie wygięte – dla łatwiejszego przenoszenia materiałów.

Ciekawostka

Łopata i jej rodzaje, czyli de facto – szpadle oraz szufle – mają podobną budowę. Składają się z:
• części roboczej, zwanej łyżką lub czerpakiem, wykonanej najczęściej z blachy,
• styliska, wykonanego z metalu bądź drewna, stanowiącego trzonek narzędzia,
• uchwytu w kształcie litery T lub D.

szpadel ogrodowa

Do czego służy łopata i jej rodzaje: szpadel i szufla

Zastosowanie tych narzędzi ogrodniczych i budowlanych jest oczywiście podobne, jednak każde z nich ma nieco inne przeznaczenie i może mieć szereg specjalnych funkcji. Zobacz zatem, do czego służą.

Łopaty – najbardziej uniwersalne narzędzie ogrodnicze tego typu może Ci się przydać zarówno do kopania, jak i przerzucania czy rozdrabniania. Doskonale sprawdzi się zatem jako element podstawowego wyposażenia każdego gospodarstwa domowego z ogrodem, działek i szop, przedsiębiorstw czy budynków publicznych z okalającymi terenami zielonymi. To ważne akcesorium ogrodnika, ale także rodzaj szeroko stosowanego narzędzia budowlanego. Łopaty budowlane różnią się od ogrodowych tym, że mogą mieć specjalne przeznaczenie oraz budowę ułatwiającą długą pracę. Tym narzędziem będziesz:

 • przerzucać węgiel, piasek, ziemię, gruz, śnieg, a także zboża,
 • ryć w glebie i rozbijać grudy,
 • kopać w ziemi i innych podłożach.
szpadel_ostry_aranz
Wykorzystanie szpadla w ogrodzie

Szpadle – ten rodzaj łopaty posłuży Ci do kopania. Zostały one tak zbudowane, aby ich ostrza doskonale radziły sobie z nawet najtwardszą ziemią. Dla jeszcze lepszej funkcjonalności szpadle często są zakończone ostrym szpicem, ułatwiającym wbicie się w podłoże. Tak, jak w przypadku łopat czy szufli przydają się w ogrodzie i na budowie. Niektóre z nich, tak jak szpadel ostry marki Cellfast, są stosowane jako narzędzia ogrodnicze, zaś inne szpadle są bardziej uniwersalne lub zbudowane tak, by sprawdzały się najlepiej na budowie. Zwane są inaczej sztychówkami. Szpadle zastosujesz:

 • do prac ziemnych – kopania i rozbijania grud,
 • prac agrotechnicznych – np. odchwaszczania.

Szufle to duże łopaty, które służą do przerzucania. Ich łyżka powinna być jak najszersza, a całe narzędzie stosunkowo lekkie, tak aby sprawdzało się także przy dźwiganiu i przenoszeniu ciężkich materiałów. Szufle przydadzą się szczególnie do:

 • przenoszenia węgla,
 • załadunku,
 • przemieszczania materiałów sypkich i ziarnistych.

Wybór łopat oraz szpadli i szufli

Wśród łopat głównie można rozróżnić te, które wykorzystasz w ogrodzie lub na budowie. Do wyboru masz również inne styliska – trzonki mogą być drewniane lub wykonane z bardziej funkcjonalnych materiałów. Sięgnij po łopatę lub szpadel ze styliskiem metalowym dla większej trwałości narzędzia, a także pokrytym gumą dla większej wygody przy długotrwałej pracy. Są również dostępne różne uchwyty – D lub T.

Łopaty, których trzonki nie są zakończone żadnym z nich służą głównie do przerzucania – uchwyt znacząco ułatwia podważanie ziemi. To najprostsze i najtańsze modele.

Specjalnym modelem szufli są łopaty do śniegu, które posłużą Ci do odśnieżania ręcznego. Ich łyżki nie są wykonane z blachy, choć mogą być aluminiowe, jednak najczęściej produkuje się je z trwałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu są lekkie.

Jeśli interesuje Cię tematyka ogrodnicza, zajrzyj do tego działu bloga StukPuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *