Stawianie ścianki działowej na poddaszu

Ścianki działowe pozwalają rozdzielić przestrzeń na dowolnym etapie – podczas budowy domu lub wiele lat później. Sprawdź, z czym wiąże się stawianie ścianek działowych i o czym musisz pamiętać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Z czego budować ściany działowe

Z czym wiąże się użycie wybranego materiału

Jak łączyć ściany działowe z konstrukcyjnymi

Jakie są zasady murowania ścianek działowych

Z czego budować ściany działowe?

Przed przystąpieniem do stawiania ścianek działowych należy dobrze rozważyć użycie konkretnego materiału. Jego wybór nie jest jedynie kwestią ceny oraz poziomu trudności pracy, ale przede wszystkim przeznaczenia ściany – czy ma wyłącznie dzielić pomieszczenia, a może również coś utrzymywać?

Porada eksperta

Ścianka działowa tylko w niektórych przypadkach podlega tak dużym obciążeniom jak główna ściana konstrukcyjna. Możesz jednak chcieć powiesić na niej półki lub przytwierdzić regały, zwłaszcza jeśli ścianą działową planujesz przedzielić pokój dziecięcy. Uwzględnij ten fakt, zastanawiając się, z czego budować ściany działowe.

Jeśli postawienie ścianki działowej zaplanowałeś już na etapie budowy domu, zapewne do jej konstrukcji użyjesz tych samych materiałów, z których powstały ściany konstrukcyjne. Może się jednak okazać, że zamarzysz o przebudowie domu dużo później. Wybierając odpowiedni materiał, pamiętaj, że ściany działowe muszą spełniać odpowiednie wymagania i zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom. Przede wszystkim powinny stanowić ochronę przeciwpożarową oraz zapewnić izolację termiczną.

Elegancka ścianka działowa z drewna i szkła do gabinetu
Elegancka ścianka działowa z drewna i szkła do gabinetu

Ścianki działowe z płyt gk i inne rozwiązania

Popularnym materiałem do stawiania ścianki działowej jest cegła pełna. Zbudowane z niej konstrukcje są wytrzymałe i mocne, a także stanowią doskonałą barierę akustyczną. Na tle ścianek działowych wykonanych z innych materiałów wyróżniają się znaczną ciężkością – wymagają stawiania na wzmocnieniach stropów lub belce z żelbetu, opartej na ścianach nośnych.

Na zachowanie walorów ścianki działowej z cegieł pełnych przy zmniejszonej masie pozwala wykonanie konstrukcji z cegły dziurawki. Jej zastosowanie zmniejsza ciężar ściany działowej nawet o 30% w stosunku do konstrukcji wykonanej z cegły pełnej.

Warto wiedzieć

Ścianka działowa z cegieł dziurawek będzie stanowić barierę przeciwpożarową oraz akustyczną, jednak z uwagi na cienkość nie wyizoluje hałasu tak dobrze, jak ta wykonana z cegły pełnej.

Ściany działowe możesz wykonać również z pustaków ceramicznych oraz pustaków szklanych. Te pierwsze stawia się szybko i łatwo, a następnie wykańcza tynkiem. Drugie są alternatywą bardziej znanych ścianek działowych z luksferów. Szklane ścianki działowe są modne i efektowne. Świetnie sprawdzają się w dużym salonie, odgradzając miejsce wydzielone do relaksu od tego przeznaczonego do spożywania posiłków.

Tynk wapienny wewnętrzny Baumit KlimaWhite
Tynk wapienny wewnętrzny Baumit KlimaWhite

Zainteresowaniem cieszą się również ścianki działowe z płyt g-k, czyli płyt gipsowo-kartonowych. Pozwalają na stawianie ścian działowych w gotowym domu oraz mieszkaniu w bloku. Niewiele ważą i są łatwe w montażu. Pamiętaj jednak, że nie utrzymają znacznego ciężaru – nie planuj wieszania na nich ciężkich ozdób.

Porada eksperta

Upewnij się, że wybrany przez Ciebie materiał do stawiania ścianki działowej jest odporny na ogień, nie przepuszcza hałasu, stanowi barierę przed wychłodzeniem pomieszczenia oraz zabezpiecza wnętrze przez działaniem wilgoci.

Łączenie ścianek działowych z konstrukcyjnymi

Podczas stawiania ścianek działowych – zwłaszcza wykonanych z materiałów murowych – istotny jest sposób, w jaki ściany opierają się na posadzce lub stropie – informację tę znajdziesz w projekcie. Ściany działowe nie powinny stykać się ze stropem, ponieważ ten ugina się podczas użytkowania, co może zniszczyć te wykonane z delikatniejszych materiałów. Ponadto przenoszą drgania, co doprowadza do wykruszania.

Warto wiedzieć

Kilkucentymetrową przestrzeń między ścianką działową a stropem wypełnia się pianką poliuretanową lub wełną mineralną, co eliminuje konieczność łączenia elementów na sztywno. Pianka ta służy do amortyzacji ciężaru od strony stropu.

Postawienie ścian działowych murowanych musi być sprawdzone i zaakceptowane przez konstruktora. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybierz ścianki działowe z płyt g-k.

Układanie płyt w ramie do płyt gipsowo-kartonowych
Układanie płyt w ramie do płyt gipsowo-kartonowych

Zasady murowania ścian działowych

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz wszystkie odpowiednie materiały oraz narzędzia, które ułatwią Ci pracę – sprawdź ich listę. By ścianki działowe były proste i stabilne, posłuż się wygodnym sznurkiem murarskim. Z kolei do cięcia i łamania materiałów wystarczy Ci klasyczny młotek murarski.

Wybrane materiały do stawiania ścianki działowej – bloczki, pustaki lub płytki – układaj warstwowo i z uwzględnieniem przesunięcia. W zależności od rodzaju dobierz wiązanie oraz oszacuj grubość spoin. Jeśli stosujesz pianoklej do murowania, jego ilość dostosuj do grubości elementów murowych: powyżej lub poniżej 13 cm szerokości bloczków. Informację o zastosowaniu znajdziesz na opakowaniu.

Zaprawa murarska cienkowarstwowa Tytan
Zaprawa murarska cienkowarstwowa Tytan

Ponieważ ścianki działowe nie powinny być łączone z gruntem ani stropem na sztywno, zastosuj warstwę poślizgową z papy lub grubej folii polietylenowej. Pod stropem na warstwie poślizgowej możesz zastosować podkładki z filcu, które zapobiegną przenoszeniu drgań.

Porada eksperta

Jednymi z najprostszych do zamontowania są ścianki działowe z płyt g-k. Jeśli to nimi jesteś zainteresowany, sprawdź, jak stawiać ścianki działowe krok po kroku, a następnie jak atrakcyjnie wykończyć je farbą.

Określ swoje wymagania względem ścianki działowej: czy ma jedynie rozdzielić duże pomieszczenie, a może dodatkowo utrzymać tablicę korkową lub nawet meble? Postępuj zgodnie z radami, a na pewno postawisz konstrukcję, która przetrwa długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *