Sprawdzone sposoby na zapieczone śruby

Planujesz remont, ale trafiłeś na zapieczone śruby, które spowodowały przestój w pracy? Sprawdź, jak odkręcić zapieczoną śrubę szybko i skutecznie, by dalsze prace mogły przebiegać bezproblemowo, a uzyskany efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak odkręcić zapieczoną śrubę kluczem

Jak odkręcić śrubę z użyciem środka penetrująco-smarującego

Jak usunąć zapieczone śruby kluczem udarowym

Jak odkręcić obrobioną śrubę, wykorzystując temperaturę

Jak wykręcić urwaną śrubę

Jak odkręcić zapieczoną śrubę kluczem?

Pierwszy sposób na zapieczone śruby zakłada wykorzystanie narzędzia, które w Twojej skrzynce majsterkowicza na pewno już się znajduje. Jest to dopasowany rozmiarem do łba śruby klucz: nasadowy lub oczkowy. Przystosowana do konkretnego rodzaju śruby końcówka szczelnie obejmuje łeb, dzięki czemu zagrożenie omsknięcia się klucza zostaje zminimalizowane.

Jeśli stara i zardzewiała śruba została stępiona w wyniku prób odkręcenia jej niewłaściwym narzędziem, podszlifuj ją pilnikiem, by odeszła rdza, a ścianki się wyrównały. Jeśli to nie pomaga, przed użyciem klucza ostukaj łeb śruby młotkiem, by nieco ją poluzować.

Porada eksperta

Jesteś zapalonym majsterkowiczem? A może czeka Cię większy remont? Korzystnym finansowo rozwiązaniem będzie zakup zestawu kluczy nasadowych. Dzięki temu nie zabraknie Ci narzędzi do prowadzenia operacji na różnego rodzaju i wielkości śrubach czy nakrętkach. Klucze są trwałe, więc posłużą Ci na lata. Poznaj zalety zestawów narzędzi.

Jak odkręcić śrubę z użyciem środka penetrująco-smarującego?

Niestety klucz nasadowy nie zawsze poradzi sobie z zapieczoną śrubą. W razie trudności możesz skorzystać z gotowego preparatu, którego działanie polega na głębokim wnikaniu w mikroszczeliny występujące pomiędzy śrubą a materiałem – pamiętaj, że powiększysz je, delikatnie ostukując łeb śruby młotkiem. Preparat zmniejsza tarcie, anawilżona powierzchnia ułatwia wykręcenie śruby.

Uniwersalnym środkiem do odkręcania zapieczonych śrub jest WD-40, ale równie dobrze możesz skorzystać ze środka dedykowanego temu zabiegowi, np. K2. Po zastosowaniu preparatów należy odczekać od kilku minut do nawet godziny. W razie problemów działanie można powtórzyć.

Porada eksperta

Domowym odpowiednikiem środków na zapieczone śruby jest nafta. Ona również wykazuje właściwości łagodzące tarcie, dzięki czemu odkręcanie zapieczonych śrub staje się łatwiejsze. To rozwiązanie atrakcyjne cenowo, ale musisz się z liczyć z tym, że nafta do dokładnego spenetrowania szczelin między śrubą a materiałem wymaga dłuższego czasu.

Usuwanie zapieczonych śrub kluczem udarowym

Zapieczoną śrubę usuniesz także dzięki użyciu klucza udarowego. Załóż go na łeb śruby lub nakrętki, a następnie delikatnie i miarowo uderzaj młotkiem w ramię. Podczas uderzania wytwarzają się drgania, co z kolei przyczynia się do powstania momentu obrotowego.

Używanie klucza udarowego stanowi alternatywę dla prostego uderzania młotkiem w łeb śruby – jest bezpieczniejsze, ponieważ występuje mniejsze ryzyko, że uszkodzi się rdzeń. Przynosi lepsze rezultaty.

Zapieczone śruby pokryte rdzą
Zapieczone śruby pokryte rdzą

Jak odkręcić obrobioną śrubę, wykorzystując temperaturę?

Ten sposób na zapieczoną śrubę, ale także obrobioną, zakłada wykorzystanie jednego z trzech narzędzi elektrycznych: palnika, opalarki bądź nagrzewnicy indukcyjnej. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność, a prace wykonywać w specjalistycznej odzieży ochronnej.

Użyj narzędzia, by rozgrzać nie śrubę, lecz materiał, w który została wkręcona – miejsce ich styku. Rezultaty są bardzo szybkie, ale uwaga! Sposób się nie sprawdzi, jeśli przy zapieczonej śrubie znajdują się elementy wykonane z tworzywa sztucznego – mogą ulec stopieniu. Lakier z kolei może odprysnąć.

Czy wiesz, że…

Zapieczoną śrubę odkręcisz również, wykorzystując działanie niskiej temperatury. Nawierć w śrubie niewielkie otwór i psiknij w niego sprężonym powietrzem z puszki.

Zanim przystąpisz do pracy z palnikiem czy opalarką, upewnij się, że dookoła nie ma substancji łatwopalnych ani przedmiotów noszących podobne cechy. W narzędziu ustaw temperaturę 500°C. Rozgrzej miejsce styku śruby z materiałem, po czym gwałtownie ochłódź, np. poprzez polanie zimną wodą. To sprawia, że połączenie łatwiej poluzować.

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Podczas remontu możesz stanąć również przed koniecznością usunięcia śruby z urwanym łebkiem. W takiej sytuacji możesz nawiercić pozostały w szczelnie gwint i wykręcić ją przy użyciu specjalnych wkrętaków dedykowanych usuwaniu urwanych śrub. Wkrętaki cechuje odwrotne gwintowanie, co sprawia, że podczas wkręcania ich w gwint śruby, ta się wykręca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *