Sprawdzone sposoby na usuwanie starej farby ze ścian

Istnieje kilka sposobów na skuteczne usuwanie starej farby ze ścian. Wybierz właściwy, uwzględniając stan ścian oraz rodzaj farby, którą zostały pomalowane. Sprawdź, jakie narzędzia będą Ci potrzebne.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy usuwanie starej farby ze ścian jest konieczne

Jak zedrzeć farbę ze ściany szlifierką

Jak wykorzystać do oczyszczenia ściany opalarkę do farby

Jak usunąć farbę ze ściany na mokro

Jak usunąć farbę ze ścian za pomocą zmywacza do farb

Kiedy usuwanie starej farby ze ścian jest konieczne?

Wszystko zależy od rodzaju farby, jaka była wcześniej zastosowana na ścianie oraz od stanu, w jakim się znajduje.

Usuwanie farby ze ścian jest konieczne, gdy:

  • farba łuszczy się i odpada płatami. W takiej sytuacji możesz przystąpić do zdzierania farby szpachelką – w miejscach łuszczenia lub na całej powierzchni ściany. Po zakończeniu pracy na przygotowane fragmenty musisz nałożyć warstwę masy szpachlowej, a po wyschnięciu wypolerować ją drobnoziarnistym papierem ściernym,
  • farba połyskuje, co grozi nietrzymaniem się nowej warstwy farby. Szybkim rozwiązaniem jest zmatowienie starej farby, np. papierem ściernym,
  • ściana była malowana farbą klejową – będzie nawijać się na pędzel bądź wałek w trakcie nakładania nowej warstwy. Taka ściana wymaga nie tylko całkowitego pozbycia się starej farby, ale i umycia tynku wodą z mydłem,
  • ściana była malowana farbą olejną, co utrudni przyczepność nowej,
  • ściana była malowana farbą emulsyjną w niepoprawny sposób, co sprawia, że po nałożeniu na nią nowej warstwy, mieszanki połączą się i odejdą razem

Porada eksperta

Jeśli masz do oczyszczenia jedynie fragment ściany, skorzystaj z jednego z szybkich sposobów przedstawionych powyżej. Oczyszczanie całej ściany byłoby zbyt pracochłonne

Usuwanie starej farby szlifierką

Jednym z popularnych sposobów na usunięcie starej farby ze ścian, jest wykorzystanie szlifierki lub wiertarki z drucianą szczotką. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się m.in. starej farby olejnej. Do usuwania starej farby szlifierką potrzebny Ci będzie model oscylacyjny, taśmowy bądź mimośrodowy.

  • najwygodniejsza do zdzierania farby ze ścian jest szlifierka oscylacyjna z dużą prostokątną stopą do mocowania papieru ściernego. Posuwiste ruchy w przód i w tył zdzierają starą farbę szybko i dokładnie, nie uszkadzając powierzchni ściany,
  • starą farbę z płaskiej powierzchni w łatwy sposób usuniesz szlifierką taśmową,
  • do elementów okrągłych najlepsza będzie szlifierka mimośrodowa ze stopą obracającą się dookoła swojej osi i wychylającą na boki.

Porada eksperta

Rozpoczynając usuwanie starej farby szlifierką oscylacyjną, skorzystaj z papieru o dużej gradacji. Wraz z postępem pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba, zmień go na papier o mniejszej gradacji.

Opalarka do farby – jak wykorzystać ją do oczyszczenia ściany?

Kolejnym sposobem na to, jak pozbyć sie starej farby ze ścian, jest użycie opalarki do farby i szpachelki. Pod wpływem gorącego powietrza farba mięknie, marszczy się i odchodzi. Łatwiej ją wówczas podważyć i usunąć szpachelką.

Usuwanie starej farby z ścian opalarką do farby i szpachelką
Usuwanie starej farby z ścian opalarką do farby i szpachelką

Podczas stosowania opalarki do farby musisz zachować najwyższą ostrożność. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej temperatury do pracy, tak by tynk nie uległ uszkodzeniu – zazwyczaj to 500-600°C. Uważaj także, aby nie poparzyć się podczas pracy. Ta sucha metoda oczyszczania ścian sprawdzi się również podczas przygotowywania do malowania powierzchni metalowych i drewnianych.

Uwaga

Z metody oczyszczania ściany opalarką do farby nie należy korzystać, jeśli ściany były malowane farbą klejową bądź emulsyjną. Opalarki do farby nie stosuje się także na lamperiach olejnych.

Jak usunąć farbę ze ściany na mokro?

Usuwanie starej farby ze ścian na mokro polega na rozmiękczaniu starej warstwy, którą można zeskrobać potem szpachelką. Metoda sprawdzi się zwłaszcza na ścianach malowanych farbami wodorozcieńczalnymi: dyspersyjnymi i klejowymi. Sposób wymaga przygotowania ciepłej wody i mydła – mydliny nanosi się na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Kiedy stara farba rozmięknie, możesz sięgnąć po szpachelkę i ją usunąć.

Porada eksperta

Zanim przystąpisz do rozmiękczania starej farby mydlinami, zabezpiecz podłogę folią. Ponadto uważaj, by nie uszkodzić tynku bądź gładzi.

Jak usunąć farbę ze ścian za pomocą zmywacza do farb?

Jeśli stara farba trzyma się ściany bardzo mocno, przez co inne sposoby są nieskuteczne, możesz wykorzystać zmywacz do farb. To rodzaj środków chemicznych, który nanosi się na pomalowaną powierzchnię, tak samo jak mydliny. Preparat wnika w farbę i rozmiękcza ją, umożliwiając szybkie zdarcie.

Usuwanie starej farby ze ścian – podważanie farby szpachelką
Usuwanie starej farby ze ścian – podważanie farby szpachelką

Zmywacz do farby posiada konsystencję gęstego żelu, dzięki czemu nie ścieka ze ściany. Nanieś go na powierzchnię pędzlem i pozostaw nawet na kilkadziesiąt minut, by farba spęczniała. Po zdarciu farby zmyj resztki zmywacza ciepłą wodą z mydłem. Pozwól ścianie dokładnie wyschnąć, zanim zaczniesz malowanie na nowo.

Uwaga

Pamiętaj, że niektóre zmywacze do farby są żrące i łatwopalne. Podczas nakładania ich zachowaj szczególną ostrożność. Stosuj się do zaleceń producenta, rozprowadzając dokładnie taką warstwę środka, jaką zalecono na etykiecie. Miej również na uwadze fakt, że silny zapach może utrzymywać się przez wiele godzin i doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych – wietrz pomieszczenie.

Przygotowując się do usuwania starej farby ze ścian, dopasuj metodę do zastosowanej wcześniej farby. Zastanów się, czy na pewno usuwanie farby ze ścian jest konieczne – być może wystarczy oczyszczenie pojedynczych miejsc. Jeżeli tak, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *