Sposoby na muszki owocówki, które musisz poznać!

Nietrudno jest o muszki owocówki – szczególnie, gdy nadchodzi lato, a w Twojej kuchni zaczynają pojawiać się świeże owoce. Te małe owady są wszędobylskie, nie oznacza to jednak, że jesteś na nie skazany. Zobacz, jak się pozbyć muszek owocówek.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego muszki owocówki są uciążliwe

Jakie są sposoby na muszki owocówki

Jak zapobiegać inwazji muszek owocówek

Dlaczego należy pozbywać się muszek owocówek?

Z pewnością nie należysz do zbytnich fanów tych niewielkich stadnych owadów. Ich chmary mogą skutecznie uprzykrzyć każdy posiłek i zniechęcić Twoich gości. Ale to nie wszystko. Łase na drożdże muszki owocówki bardzo szybko przemieniają wszelkie pozostałości po owocach i warzywach, a także soki czy inne napoje w alkohol. Atakują nie tylko produkty, które już zaczynają się psuć, ale także te całkiem świeże (choć na przykład dość dojrzałe, otwarte czy nadgryzione) i szybko zamieniając je w niezdatne do spożycia.

Czy wiesz, że…

To co przyciąga muszki owocówki to nawet śladowe ilości etanolu i octanu etylu – są to produkty fermentacji owoców. Wystarczy, że proces ten dopiero co się rozpocznie lub przechowujesz na wierzchu produkty, które są lekko kwaśne, a owady te wyczują ich zapach nawet ze znacznej odległości. Muszki owocówki składają jaja w pożywieniu, a ich larwy żywią się produktami ubocznymi fermentacji – drożdżami i bakteriami.

Muszki owocówki łatwo przenoszą zarazki np. z kosza na śmieci wprost na Twoje jedzenie – dlatego tak ważne jest, aby się przed nimi chronić.

Sposoby na muszki owocówki

Już wiesz, że nie uchronisz się przed tymi owadami samą higieną. Latem i jesienią muszki owocówki zawsze znajdą sposób na to, żeby dostać się do Twojego domu i będą gnieździć się choćby w koszu na śmieci. Jest jednak kilka skutecznych sposobów na muszki owocówki. Oto one:

  • pułapki na muszki owocówki – jedną z najbardziej popularnych metod na pozbywanie się tych uciążliwych owadów jest wykorzystanie specjalnych łapek. Ich zaletą jest samoczynne działanie – nie musisz pozbywać się ich mechanicznie i ręcznie. Pułapki na muszki owocówki występują najczęściej w postaci: specjalnych wabików z płynem czy też lepu. Znajdziesz je w kategorii: produkty owadobójcze;
pułapka na muszki owocówki
pułapka na muszki owocówki

Powyższe metody sprawdzą się, jeśli chcesz pozbyć się owadów i jednocześnie zabezpieczyć przed ich rozprzestrzenianiem się. Możesz wykorzystać je w domu, aby skutecznie uwolnić się od muszek owocówek, ale są one również odpowiednie wszędzie tam, gdzie toczy się interes i życie publiczne – w gastronomii, przemyśle spożywczym czy szkolnictwie i urzędach.

Możesz również stosować mechaniczne i domowe sposoby na muszki owocówki, takie jak:

  • ręczne usuwanie owadów np. za pomocą odkurzacza czy suszarki do włosów (ciepłe powietrze zabije owady),
domowy sposób na muszki owocówki - pułapka
domowy sposób na muszki owocówki – pułapka
  • opryskiwanie płynem do mycia szyb czy wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Metody te sprawdzają się doraźnie i wystarczają, aby pozbyć się pojedynczych owadów.

Jak zapobiegać muszkom owocówkom

Prewencja to najlepsza metoda na szkodniki domowe. Jeśli nie chcesz, aby muszki owocówki zbyt szybko rozprzestrzeniały się w Twojej kuchni, powinieneś trzymać się kilku zasad. Oto one:

  • utrzymuj bezwzględny porządek na blacie – stosuj płyny dezynfekujące i usuwaj każde, nawet najmniejsze plamki, powstałe np. z soków owocowych
  • chowaj owoce i warzywa – szczególnie te najbardziej dojrzałe i soczyste, a także napoczęte,
  • myj szklanki po sokach i innych napojach – wystarczy niewielka ilość niewypitego, nęcącego płynu, a muszki owocówki zlecą się i zaczną rozmnażać,
  • opróżniaj kosz i utrzymuj go w czystości – błędem jest np. wyrzucanie do śmieci nieumytych słoików czy butelek, a także innych resztek, które mogą wabić owady.

Wzmożona higiena i zastosowanie kilku zasad powinno chronić Cię przed hordą muszek owocówek, jednak niekiedy da się je zwalczyć jedynie specjalnymi metodami. Są to owady, które pojawiają się niemal niepostrzeżenie i bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Skąd biorą się muszki owocówki?

Nie wystarczy, że jest ciepło, a Ty trzymasz resztki pożywienia poza lodówką czy pojemnikami. Muszki owocówki przynosisz razem z zakupionymi owocami i warzywami w postaci jajeczek. Codziennie samica owada jest w stanie złożyć ich aż 60! Dlatego te malutkie szkodniki rozmnażają się bardzo szybko. Dowiedz się, jak pozbyć się muszek owocówek!

Dowiedz się również, jak poradzić sobie ze szczurem w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *