Skuwanie tynku – jak to zrobić i o czym pamiętać?

Jeśli musisz usunąć tynk ze ściany, możesz zrobić to samodzielnie, upewnij się jednak, że wiesz, jak się do tego zabrać. W niektórych sytuacjach wystarczy Ci młotek i przecinak, ale możesz też potrzebować wybranego elektronarzędzia z odpowiednią końcówką. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić skuwanie tynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy konieczne jest skuwanie tynku

Jak przygotować się do zrywania tynku

Jak usunąć tynk ze ściany

Usuwanie tynku – czy jest konieczne?

Zanim zdecydujesz się na skuwanie tynku, warto abyś upewnił się, że jest to absolutnie potrzebne. Jeśli nie jest całkiem konieczne, lepiej jest tego uniknąć. Oto symptomy, które wskazują na to, że tynk ze ściany powinien być skuty:

  • jest mocno spękany na dużej powierzchni, co może skutecznie utrudnić jego miejscowe naprawienie,
  • pokrywają go wykwity pleśniowe lub grzyby, które mogły wniknąć głęboko w jego strukturę, w związku z czym nie da się ich efektywnie usunąć na zawsze,
  • została zauważona jego niedostateczna nośność, co oznacza że tynk osypuje się już w zbyt wielu miejscach.

Pamiętaj!

Zawsze decyduj się na skuwanie tynku w absolutnej ostateczności. Większość ubytków i nierówności da się naprawić gładzią oraz szpachlą. W takim wypadku musisz pozbyć się jedynie odpadającego miejscowo tynku, co znacznie zaoszczędzi Ci pracy, czasu oraz energii.

Od czego zacząć skuwanie tynku

Przede wszystkim zacznij od przygotowania pomieszczenia, w którym będzie zdzierany tynk. Konieczne jest zabezpieczenie mebli oraz wszelkich powierzchni. Wyposażenie wnętrze najlepiej jest całkiem wynieść, aby zminimalizować ryzyko ich zniszczenia, zakurzenia i zabrudzenia. Jeśli będziesz jedynie miejscowo skuwał tynk, odsuń meble jak najdalej od tej części ściany. Przestrzeń zabezpiecz podobnie, jak podczas malowania. Powinieneś zatem zaopatrzyć się w:

  • folię budowlano-ochronną lepiej skorzystaj z takiej, która jest znacznie mocniejsza niż ta do malowania, jeśli jednak wybierzesz odpowiedniej grubości folię malarską, to również może ona dostatecznie chronić powierzchnię przed kurzem i gruzem,
  • taśmę malarską również musi należeć do tych trwalszych i mocniejszych, aby przylepiona przez nią folia ściśle trzymała się podłoża.

Przydatna może okazać się także tzw. kurtyna przeciwpyłowa, którą umieścisz w przejściu do pomieszczenia, tym samym zapobiegając przedostawaniu się kurzu do innych części mieszkania, domu czy innego budynku.

Do usuwania gruzu potrzebować będziesz również wiadra lub taczki, a przede wszystkim specjalnego kontenera. Pamiętaj zatem, aby zamówić go w odpowiedni czasie u służb porządkowych. Gruz powstały przy skuwaniu tynku możesz usuwać za pomocą szufli.

Uwaga

Istotną kwestią, o której musisz bezwzględnie pamiętać, jest konieczność ochrony dróg oddechowych i oczu podczas skuwania tynków. Zaopatrz się zatem w maskę ochronną i okulary.

Musisz także skompletować narzędzia do skuwania tynku. W zależności od stopnia zaawansowania prac użyjesz:

  • młotka i przecinaka do ręcznego usuwania tynku – sprawdzają się przy naprawianiu wybranych partii ściany,
Przecinak – usuwanie tynku
Przecinak – usuwanie tynku

Ręczne i mechaniczne skuwanie tynku – jak to zrobić

Usuwanie tynku metodą ręczną wymaga siły i wprawy. Czynność zacznij od środka ściany i przesuwaj się w stronę krawędzi. Istotne jest to, aby trzymać przecinak tak równolegle do ściany, jak tylko się da. Tynk odrywa się metodą podważania. Jeśli nie chce łatwo odchodzić, zwilż go wodą i odczekaj minimum kilkanaście minut. Przecinak ostukuj młotkiem w taki sposób (pod odpowiednim kątem), aby nie uszkodzić muru. Naruszone miejsca łatwo odejdą odrywane samymi rękami lub podważane szpachelką.

Klimat jak w lofcie – cegła pod tynkiem

Skuwanie tynku najlepiej jest zacząć w miejscu, które nie będzie potem zbytnio widoczne – o ile chcesz odkryć cegłę i pozostawić ją widoczną dla dekoracji pomieszczenia. Zanim dojdziesz do wprawy, możesz niechcący zniszczyć nieco daną powierzchnię.

Do usuwania tynku z całej ściany oraz tam, gdzie ściśle przylega on do muru, będziesz musiał użyć metody maszynowej. Każde z narzędzi działa nieco inaczej, a praca z ich pomocą może łatwo prowadzić do zniszczeń muru, dlatego upewnij się, że wiesz jak się nimi posługiwać. W każdym przypadku należy dociskać końcówkę roboczą lekko i niezbyt długo – na tyle, żeby skuć tynk, ale nie naruszyć powierzchni i struktury materiału pod nim.

Mechaniczne zrywanie tynku za pomocą wiertarki z dłutem
Mechaniczne zrywanie tynku za pomocą wiertarki z dłutem

Do pracy przydać się może również szpachelka, druciana szczotka, którą oczyścisz odsłoniętą ścianę, a także miękka szczotka do zmiatania pyłu. Dowiedz się też, jakie narzędzia potrzebne są do wznoszenia ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *