Rekreacyjne wyposażenie ogrodu – huśtawka, hamak, a może parasol?

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie będzie służył relaksowi na świeżym powietrzu. Zastanawiasz się, jak go urządzić? Potrzebujesz jedynie kliku gadżetów do ogrodu, żeby stworzyć w nim rekreacyjną przestrzeń. Co sprawdzi się najlepiej?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie wyposażenie ogrodu sprzyja rekreacji

Jak stworzyć kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Co wybrać – huśtawkę ogrodową czy hamak?

Gadżety do ogrodu, które wykorzystasz do rekreacji

Jesteś szczęśliwym posiadaczem działki lub ogródka przydomowego? Masz zatem okazję, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące ze spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Już 5 minut dziennie w otoczeniu zieleni poprawia nastrój i dotlenia mózg. Jeśli dołożysz do tego choćby minimalną aktywność fizyczną, uruchomisz również produkcję endorfin i wzmocnisz odporność organizmu.

Dobra rada

Jeśli ćwiczysz w domu lub uprawiasz konkretny sport, który równie dobrze możesz wykonywać na zewnątrz, koniecznie przenieś się do ogrodu! Sam widok zieleni połączonej z błękitem sprawia, że podnosi się samoocena i poprawia samopoczucie. Świeże powietrze zaś, w połączeniu z nawet niewielką aktywnością ruchową, pomoże Ci utrzymać zdrowie i kondycję.

Jeśli Twój ogród ma służyć nie tylko uprawie czy dekoracji, ale również rekreacji, konieczne jest jego odpowiednie wyposażenie. Na działce, podobnie, jak w parku, powinny pojawić się chociażby ławki, umożliwiające przybranie wygodnej, sprzyjającej relaksowi pozycji. Jeśli zamierzasz zażywać aktywności ruchowej, świetnym pomysłem będzie stworzenie choćby niewielkiego boiska przydomowego w ogrodzie.

Jakie wyposażenie ogrodu powinno Cię zainteresować, jeśli zależy Ci na jego rekreacyjnej roli? Oto niektóre z nich:

 • wygodne siedziska – mogą to być ławki, krzesła, fotele, ale również poduszki do medytacji czy koce, które rozłożysz na trawie,
 • mata do ćwiczeń – przyda się niezależnie od rodzaju Twojej ulubionej aktywności,
 • oświetlenie – konieczne do wieczornego relaksu i rekreacji,
 • stół – na którym możesz położyć książkę czy inną lekturę, a także wykorzystać do grupowych gier planszowych,
 • sportowe gadżety do ogrodu – może to być siatka, trampolina, bramka do piłki nożnej, kosz czy też np. trzepak, drabinka czy drążek lub inny zestaw do ćwiczeń siłowych,
 • parasol ogrodowy – konieczny do zacienienia oraz ochrony przed deszczem.
Parasol ogrodowy
Parasol ogrodowy

Jeśli Twoim ulubionym zajęciem w ogrodzie jest praca przy grządkach, sięgnij po specjalne maty, które umożliwiają wygodne klęczenie.

Zrób to sam – kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Przy odrobinie wysiłku i z pomocą określonego wyposażenia ogrodu możesz łatwo stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała relaksowi – czy to fizycznemu czy psychicznemu. Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce i oddziel je od pozostałej przestrzeni wedle swoich upodobań. Kącik wypoczynkowy w ogrodzie powinien dawać poczucie bezpieczeństwa i prywatności, dlatego warto aby był nieco osłonięty – np. żywopłotem czy matą.

Do swojego kącika wypoczynkowego w ogrodzie koniecznie dobierz odpowiednią ochronę przed słońcem i deszczem. Tę rolę doskonale spełni parasol ogrodowy, np. taki klasyczny model.  Takie rozwiązanie nie wymaga od Ciebie czasochłonnego i kosztownego budowania zadaszenia, jak również umożliwia dowolny wybór miejsca (nieuzależniony bliskością ściany czy drzew). Podłoże w wypoczynkowym kąciku ogrodowym powinno być odpowiednio utwardzone, aby ustawione przez Ciebie meble się nie zapadały.

Pamiętaj

Chroń się przed długotrwałym promieniowaniem słonecznym. Kącik rekreacyjny w ogrodzie powinien być chociaż w części zacieniony. Parasol ogrodowy, który swobodnie przestawisz, umożliwia Ci wygodną zmianę miejsca, w którym ćwiczysz lub czytasz.

Inne gadżety do ogrodu, które wykorzystasz w swojej strefie relaksu, to np.:

 • huśtawka ogrodowa,
 • hamak ogrodowy,
 • grill,
 • lampki,
 • źródełko wodne.

Rekreacyjne wyposażenie ogrodu – hamak czy huśtawka?

Jeśli nie wiesz, czy postawić na huśtawkę ogrodową czy hamak, zastanów się, jaką formę relaksu preferujesz. Oba rozwiązania różnią się przede wszystkim pozycją, jaką przybierzesz w czasie korzystania z nich.

W hamaku ogrodowym możesz jedynie leżeć, huśtawka zaś umożliwi Ci również siedzenie. Jeśli wolisz zrelaksować wszystkie mięśnie i poddać się uczuciu „zawieszenia w próżni”, z pewnością to właśnie wiszące, materiałowe łóżko będzie bardziej odpowiednie. W huśtawce ogrodowej zaś, będziesz mógł wygodnie pić lemoniadę, miarowo się bujając. Ten rodzaj ruchomej ławki jest również odpowiedni dla więcej niż jednej osoby.

Hamaki ogrodowe nie mogą być powieszone wszędzie. Jeśli w Twoim kąciku wypoczynkowym w ogrodzie nie ma odpowiednio ustawionych drzew, ani innych powierzchni pionowych, umożliwiających stabilne i bezpieczne zaczepienie dwóch końców łóżka, będziesz musiał najpierw pomyśleć o montażu specjalnych stelaży czy palików. Pamiętaj również, żeby ocienić miejsce, w którym ma znajdować się hamak.

Rekreacyjne wyposażenie ogrodu – huśtawka ogrodowa
Rekreacyjne wyposażenie ogrodu – huśtawka ogrodowa

Wygodne siedzisko w formie huśtawki ogrodowej to rodzaj wyposażenia gotowego do użycia w wybranym, dowolnym miejscu działki – jest osadzone na stabilnym, metalowym stelażu. Wybierz model z zadaszeniem, żeby zapewnić sobie cień oraz ochronę przed deszczem. Taka huśtawka to idealne siedzisko do kącika wypoczynkowego w ogrodzie  – możesz sam zrelaksować się na niej, czytając książkę lub wykorzystać jako dodatkowe miejsce dla gości.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć swoje wyposażenie ogrodu przed deszczem, słońcem i innymi niesprzyjającymi zjawiskami atmosferycznymi – posłużą Ci do tego specjalne pokrowce ochronne do mebli.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *