Ręczne piły do drewna i metalu – przegląd

Potrzebujesz przeciąć drewno, metal lub szkło? Zrobisz to przy pomocy piły ręcznej. Długość i łatwość pracy zależne są od parametrów narzędzia. Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając piłę do drewna lub metalu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Do jakich prac stosuje się piły do drewna i jakie są między nimi różnice

Czym są piły płatnice, grzbietnice i otwornice

Czym są piły kątowe, włosowe i przyrżnie

Jakie piły ręczne sprawdzą się do cięcia metalu

Piły do drewna – zastosowanie i różnice

Piła do drewna przydaje się do wykonywania różnych prac – zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. Dzięki niej przetniesz deski oraz płyty drewnopodobne, wytniesz otwory o dowolnym kształcie, a także natniesz drewniane obiekty. Piły są podstawowym wyposażeniem pracowni stolarskich oraz warsztatów meblowych. Sprawdź też inne narzędzia do obróbki drewna przydatne w warsztacie.

Piła ręczna składa się z dwóch części: brzeszczotu oraz rękojeści. Brzeszczot piły to robocza część narzędzia, wyposażona w zęby i służąca cięciu obrabianego materiału. Może być zamontowany w ramie dwustronnie. Rękojeść powinna być trwała i wygodna, ergonomiczna, by długa praca z użyciem piły nie męczyła. Najczęściej wykonuje się ją z drewna lub tworzywa sztucznego.

Warto wiedzieć

Piły do drewna są zróżnicowane pod względem rozmiaru: długości i szerokości, kształtu, sztywności brzeszczotu, oraz zębami – wielkością, kształtem, liczbą, rozstawem. Im więcej zębów ma narzędzie, tym precyzyjniejsze cięcia.

Podział pił do drewna przeprowadza się z uwagi na to, jaki rodzaj cięć ma zostać wykonany. Alternatywą dla piły jest pilarka – kliknij w link, aby poznać różnice między tymi narzędziami.

Piła płatnica, grzbietnica i otwornica

Jeden z najpopularniejszych rodzajów pił do drewna to piły płatnice. Wykorzystuje się je do wstępnego i szybkiego cięcia drewnianych elementów o znacznych rozmiarach. Brzeszczot odznacza się naprzemienni rozchylonymi zębami, długością od 30 do 60 cm i grubością do 1 mm. Piła płatnica można mieć drobne uzębienie – wówczas służy do cięcia poprzecznego. Model z zębami większymi sprawdza się przy cięciu wzdłużnym.

Porada eksperta

Drobne zęby piły płatnicy sprawiają, że linia cięcia jest gładsza. Wybierz tę piłę do drewna, jeśli masz do wykonania prace wykończeniowe lub chcesz stworzyć eleganckie meble do mieszkania. Piła płatnica z dużymi zębami przetnie obrabiany materiał szybciej i łatwiej, bo z mniejszym wysiłkiem. Posłużysz się nią do przygotowywania elementów, które później planujesz obrobić w inny sposób, np. wyszlifować.

Piła grzbietnica to idealne narzędzie do wykonywania drobnych i precyzyjnych cięć, nacięć i rowków. Za jej pomocą wytniesz złącza i natniesz czopy oraz uciosy. Niestety nie sprawdzi się podczas pracy z dużymi elementami.

W tej pile do drewna brzeszczot jest cieńszy i usztywniony przy górnej krawędzi, co sprawia, że posługiwanie się narzędziem daje Ci większą pewność i kontrolę nad obrabianym materiałem. Ponieważ zęby w pile grzbietnicy są drobne, cięcia wyglądają estetycznie – są wąskie, precyzyjne i gładkie. Piła grzbietnica ma rękojeść prostą lub osadzoną z dowolnej strony, co umożliwia odcinanie elementów wystających ponad obrabianą powierzchnię.

Piła grzbietnica o drobnych zębach
Piła grzbietnica o drobnych zębach

Piła otwornica to natomiast narzędzie służące do wycinania otworów, cięcia krzywoliniowego oraz operowania w trudno dostępnych miejscach. Zastosujesz je tam, gdzie nie będziesz mógł pracować wyrzynarką. Ta piła ręczna jest wąska i sztywna. Brzeszczot zwęża się ku końcowi i ma drobne hartowane zęby o stożkowym profilu.

Porada eksperta

Precyzyjność i gładkość cięcia określa wskaźnik TPI (Teeth Per Inch). Im więcej zębów na cal brzeszczotu, tym piła ręczna lepsza do wykonywania prac wykończeniowych, gdzie liczy się estetyka obróbki.

Piła kątowa, włosowa i przyrżnica

Kolejny rodzaj piły do drewna to piła kątowa. Narzędzie odznacza się prowadnicą, która wpływa na większą precyzję cięcia. W aluminiowej podstawie znajduje się imadło służące do nieruchomienia obrabianego materiału, dzięki czemu praca jest wygodniejsza. Idealnie sprawdza się do cięcia desek, płyt, listew czy ram. Piła kątowa do drewna pozwana na regulację kąta cięcia w płaszczyźnie poziomej.

Piła włośnica to kolejna piła ręczna do wycinania otworów, tworzenia szczelin i cięcia krzywoliniowego. Zbudowana jest z ramy wykonanej ze stali, połączonej z wąskim brzeszczotem, który podczas pracy może obracać się wokół swojej osi. Piła odznacza się drobnym uzębieniem. Świetnie radzi sobie z materiałami innymi niż drewno. Zamiennie nazywana jest laubzegą.

Piła ręczna, którą wykorzystuje się do wykonywania precyzyjnych cięć o ustalonej głębokości, to przyrżnica. Charakteryzuje ją cienki brzeszczot o drobnych zębach z końcem łagodnie ściętym ku górze – na tym odcinku również występują zęby. Przyrżnicą odetniesz np. nadmiar okleiny z mebli.

Piły do metalu i uniwersalne

W warsztacie mogą Ci się przydać również piły do metalu. Tu rodzajów jest znacznie mniej, bo tylko dwa. W zależności od zastosowania wyróżnia się:

  • piłę do metalu ramową, czyli z oprawką, rękojeścią i wymiennym brzeszczotem o drobnych zębach. Brzeszczot należy wymienić na nowy po zużyciu starego. To piła ręczna o szerokim zastosowaniu. Jeśli nie odpowiada na Twoje potrzeby, sprawdź inne techniki cięcia metalu,
  • piłę do metalu z regulowanym brzeszczotem, czyli piłę ręczną wykorzystywaną do cięcia metalu w miejscach trudnodostępnych. Piła z regulowanym brzeszczotem to podrodzaj piły ramowej. Można wydłużać i skracać jej ostrze.
Piła do metalu – do przecinania rur
Piła do metalu – do przecinania rur

Do cięcia metalu może przydać Ci się również piła włośnica. Poza drewnem radzi sobie z innymi materiałami, także szkłem i plastikiem. To zasługa cienkiego brzeszczotu pokrytego spiekanymi węglikami. Głębokość cięcia ustala odległość między ramą a brzeszczotem. Piłę ręczną włośnicową nazywa się piłą uniwersalną.

Oceń, do jakich prac potrzebujesz piły. Jeśli zazwyczaj pracujesz z deskami i płytami drewnopodobnymi, wybierz jedną z pił do drewna. Piły ręczne z drobnymi zębami sprawdzą się podczas obróbki wykończeniowej, z grubymi – wstępnej. Dobierz rozmiar, długość i elastyczność narzędzia, aby pracować szybko, łatwo i skutecznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *