Przedłużacz – jaki wybrać?

Nie każdy przedłużacz sprawdzi się tam, gdzie go potrzebujesz. Inny nada się do ogrodu, a inny posłuży Ci do podłączenia sprzętu biurowego. Zobacz zatem, jakie są rodzaje przedłużaczy i jak wybrać ten najlepszy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Gdzie przyda się przedłużacz elektryczny

Jakie przedłużacze masz do wyboru

Jaki przedłużacz kupić

Kiedy przedłużacz elektryczny jest niezbędny?

Sytuacji, w których przedłużacz jest potrzebny, może być naprawdę wiele. Przyjmuje się, że w każdym gospodarstwie powinien być choć jeden, dwa – w domu z ogrodem. Nawet, jeśli miałeś szansę rozmieścić gniazdka elektryczne dokładnie w takiej liczbie, w jakiej najbardziej odpowiada Ci to pod względem funkcjonalności i wygody, może okazać się, że  w którymś miejscu brakuje dostępu do prądu.

Wygoda korzystania z urządzeń elektrycznych

Dzięki obecności przedłużacza elektrycznego możliwe jest wygodne, a co ważniejsze, stałe podłączenie urządzeń służących do pracy i rozrywki – dokładnie w takim miejscu, w jakim Ci odpowiada. Większość przewodów zasilających sprzęty nie jest na tyle długa, abyś mógł z nich swobodnie korzystać w wyznaczonej do tego przestrzeni. Dodatkową zaletą przedłużaczy jest to, że dzięki wyposażeniu w wyłączniki z bezpiecznikami, ochronią Twoje sprzęty komputerowe i RTV przed skokami napięć.

Wszędzie tam, gdzie brakuje kontaktów, przedłużacz umożliwi korzystanie z wszelkich urządzeń zasilanych z sieci elektrycznej. Szczególnie przyda się do ogrodu, warsztatu, biura czy podczas budowy i remontów.

Rodzaje przedłużaczy

We właściwym wyborze tego akcesorium pomoże Ci zapoznanie się z jego rodzajami. Nie każdy przedłużacz powinien być używany na budowie, w mieszkaniu zaś będziesz chciał skorzystać z modelu, który zapewni nie tylko działanie sprzętów elektrycznych, ale i estetykę wnętrza. Podstawowy podział wygląda następująco:

 • przedłużacze bębnowe/budowlane, które są przystosowane do cięższych warunków otoczenia i wykonane w taki sposób, aby były maksymalnie wygodne do użycia w pracy. Wyróżnia je długość, wysoka klasa zabezpieczenia przed uszkodzeniami i zjawiskami atmosferycznymi oraz duża mobilność. Najczęściej przedłużacze bębnowe są umieszczone na stabilnych stelażach i wyposażone w uchwyt ułatwiający ich rozwijanie i nawijanie;
przedłużacz bębnowy
przedłużacz bębnowy
 • przedłużacze domowe, czyli te, z którymi spotkasz się najczęściej. Wykorzystasz je nie tylko w domu, ale i warsztacie, biurze czy garażu. Wystrzegaj się jednak stosowania ich na zewnątrz czy w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć, duże wahania temperatur czy zapylenie. Niektóre z nich mogą nie nadawać się do prac remontowych;
 • przedłużacze ogrodowe to specjalna grupa umożliwiająca podłączenie urządzeń na zewnątrz budynków; przydatne w każdym ogrodzie, gdzie konieczne jest uruchamianie takich sprzętów, jak kosiarka, nożyce do żywopłotu czy pompa wodna. Takie przedłużacze elektryczne są specjalnie przystosowane do warunków panujących na zewnątrz budynków, przez co nie musisz się martwić o ich bezpieczne wykorzystanie.
Przedłużacz ogrodowy z klapką
Przedłużacz ogrodowy z klapką

Wśród przedłużaczy budowlanych znajdziesz również modele siłowe. Posłużą Ci do profesjonalnego użytku w zakładach przemysłowych czy kopalniach, umożliwiając podłączenie do sieci trójfazowej i pracę z wyższym niż standardowe napięciem (np. 400 V).

Zarówno przedłużacze bębnowe, jak i ogrodowe mogą mieć gniazdka z klapkami, które umożliwiają ochronę przed zakurzeniem i wodą.

Jaki przedłużacz wybrać?

Jeśli już wiesz, że potrzebujesz przedłużacza bębnowego albo wręcz przeciwnie – wystarczy Ci prosty model do domu, czas na wybór konkretnego modelu. Będą się różniły między sobą parametrami technicznymi. Szczególną uwagę zwróć na:

 • liczbę gniazd – najprostsze modele składają się wyłącznie z wtyczki i 1 gniazda, popularniejsze zaś są przedłużacze listwowe (np. 4-gniazdkowy model z uziemieniem i włącznikiem marki Emos), które przydadzą się do domu i biura, gdzie podłączysz do nich kilka sprzętów elektronicznych naraz
przedłużacz elektryczny do domu
przedłużacz elektryczny do domu
 • długość przewodu – standardowe modele do użytku domowego mają od 1,5 m do około 5 m długości, zaś przedłużacze bębnowe zapewnią Ci od 15 m nawet do 120 m zasięgu. Ogrodowe powinny być długie na przynajmniej 10-50 m;
 • klasę szczelności IP – to od niej zależy odporność przedłużacza na zjawiska fizyczne i atmosferyczne; do ogrodu i na budowę wybieraj wyłącznie elementy o klasie rzędu przynajmniej IP44;
 • izolację przewodu – może być wykonana z winylu (o oznaczeniu VV), naturalnej gumy (RR) oraz gumowego pokrycia poszczególnych przewodów oraz pokrytej neoprenem całości (RN). Jeśli szukasz przedłużacza ogrodowego do krótkotrwałej pracy na zewnątrz, możesz sięgnąć po modele RR, jednak na plac budowy wybierz trwalsze, lepiej zabezpieczone przed czynnikami fizycznymi i atmosferycznymi modele RN. W domu wystarczający będzie przedłużacz elektryczny lub VV;
 • wymiary przewodu, czyli liczbę żył (mogą być 2 lub 3) oraz ich obwód (waha się między około 1 a 2 mm). Pierwszy parametr oznacza się literą G. Ogólna zasada jest taka, że więcej żył i ich większa grubość zapewniają lepszą zdolność przedłużacza do obciążenia. Do zastosowań profesjonalnych wybieraj zatem te z 3 żyłami i przynajmniej 1,5 mm przekrojem,
 • obecność uziemienia – przedłużacze elektryczne bez niego stosuj wyłącznie do prostych urządzeń elektrycznych, takich jak lampki.

Uwaga

Pamiętaj, że przedłużacz ze zwiniętym przewodem może wytrzymać o połowę mniejsze obciążenie, niż wtedy, gdy jest rozwinięty. Wybierz model dopasowany do wymagań sprzętu, z którego będziesz korzystać.

Zobacz jeszcze, jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w ogrodzie.

Pierwszy komentarz dla “Przedłużacz – jaki wybrać?

 • 1 kwietnia 2019 at 12:15
  Permalink

  Ja tylko od siebie dodam, że jeśli młody nastolatek ma korzystać z przedłużacza, to warto już nie stosować zabezpieczeń przeciwko dzieciom, bo tylko utrudniają, a dodatkowo zakurzone, często uniemożliwiają poprawne włączenie wtyczki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *