Proste sposoby na odświeżenie wyglądu starych mebli

Zmiana wyglądu naszego najbliższego otoczenia może być świetnym sposobem na szybkie odświeżeniu dobrze nam znanej przestrzeni. Nie trzeba przy tym mieć wielkich zdolności artystycznych czy dużych pieniędzy, aby w szybki sposób odmienić wygląd mebli i domowych dodatków. Sprawdź jak w kilku prostych krokach stworzyć jedyne w swoim rodzaju meble własnej produkcji.

DIY do domu

Do dekoracji możemy użyć wielu materiałów, ale najlepszą inspiracją jest nasz gust i nasze przyzwyczajenia. Oczywiste jest, że wystrój naszego mieszkania czy domu musi się podobać przede wszystkim nam, dlatego nie warto ulegać aktualnych trendom wnętrzarskim, kiedy nie są one w naszym guście. Do odnowy mebli czy przedmiotów możemy użyć kolorowych taśm ozdobnych, farb akrylowych, sztucznych kamieni, muliny czy metalicznych sprejów. Warto zaopatrzyć się też w dobrej jakości klej, nożyczki i taśmę malarską, aby pracę przebiegały sprawnie.

Porada eksperta

Planując kompleksową renowację mebli, nie zapominajmy także o wymianie gałek i uchwytów. Dzięki temu znacznie łatwiej osiągniemy dany styl wnętrza. Uchwyty rustykalne i nowoczesne, industrialne i klasyczne są dostępne w każdym markecie budowlanym i w sklepach internetowych.

Odświeżanie mebli drewnianych 

Jednym ze sposobów na odświeżania mebli jest ich pomalowanie. W kilka chwil możemy zmienić wygląd całego mebla, najprościej jest pomalować nogi stołków, taboretów i stolików. Wprowadzenie świeżych kolorów sprawi, że przestrzeń wypełni się nową energią. Wielokolorowe nogi nie tylko wyglądają oryginalnie i nowocześnie, ale też są łatwe w wykonaniu. Do pomalowania nóg będziemy potrzebować taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć pozostałą część stołka czy taboretu przed farbą w wybranym kolorze i pędzel dostosowany wielkościom do rozmiarów mebla. Przed pracą warto zabezpieczyć podłogę np. gazetami, zyskamy swobodę ruchów i nic się wokół nas nie pobrudzi.

Malowanie mebli jak to zrobić?

Malowanie możemy przeprowadzić też na innych meblach np. na regale czy na stoliku. Warto wtedy pamiętać, aby zachować spójność kolorystyczną i uniknąć efektu chaosu. Malowanie nie musi być tylko na jeden kolor, z powodzeniem możemy połączyć ze sobą kilka barw i stworzyć ciekawy wzór na naszym meblu. Za pomocom taśmy malarskiej możemy wykleić dowolny wzór np. na blacie stołu i stworzyć unikalną kompozycję. Tak samo, jak w przypadku malowania krzesła, będziemy potrzebować farby, pędzli i taśmy malarskiej. Jeżeli nie mamy ochoty bawić się w malarza to dobrym rozwiązaniem, jest oklejenie mebli ozdobną taśmą czy tkaniną. Do tego zadania przydatna będzie też okleina meblowa, którą znajdziecie w każdym sklepie meblowym czy papierniczym.

Jak odświeżyć meble tapicerowane?

Trochę bardziej czasochłonnym sposobem na odświeżenie mebli tapicerowanych jest zmiana obicia. Nowa tapicerka sprawi, że krzesło czy fotel będą wyglądać jak nowe, dodatkowo sami możemy dowolnie wybrać wzór i kolor obicia. Przy wyborze materiału skupmy się na tym, by był w miarę gruby i lekko rozciągliwy, wtedy praca z nim będzie łatwiejsza. Tapicerowanie mebli samemu jest pracochłonnym zajęciem wymagających sporych zdolności manualnych. Do zmiany obicia będziemy potrzebować nowej tkaniny, kombinerek, zszywacza tapicerskiego i zszywek, mogą przydać się nam też nożyk czy nożyczki.

Tapicerowanie mebli jak to zrobić?

Zaczynamy od rozkręcenia mebla i odmierzamy dokładnie wszystkie fragmenty, które będziemy obszywać. Ważne, aby przy mierzeniu dodać z każdej ze stron po ok. 5 cm zapasu, jeżeli jesteś początkującym, to możesz nawet trochę więcej. Aby dokładnie odmierzyć materiał na bicie, przerysowujemy poszczególne części, wycinamy i przekładamy je na materiał, po czym wycinamy obicie. Gotowe kawałki materiału przykładamy lewą stroną do naszego mebla i przypinamy szpilkami. Teraz możemy przystąpić do przytwierdzenia materiału zszywkami. I gotowe!

A jakie są wasze pomysły na odświeżenie mebli? Podzielcie się w komentarzach!

Produkty wymienione w artykule:

1. Zszywki tapicerskie 10 mm, szerokość zszywki 10,6 mm, 1000 szt YATO
https://www.stukpuk.pl/zszywki-tapicerskie-10-mm-szerokosc-zszywki-10-6-mm-1000-szt-yato-yt-7024
2. Zszywacz ręczny R353 mechanizm łatwego ścisku (do 40% łatwiejszy w użyciu)
https://www.stukpuk.pl/zszywacz-reczny-rapid-r353-mr-5000063
3. Szpilki do mocowania agrowłókniny 50szt. czarne
https://www.stukpuk.pl/szpilki-do-mocowania-agrowlokniny-50szt-czarne-marki-agrimpex
4. Szczypce okrągłe 160 mm MODECO
https://www.stukpuk.pl/szczypce-okragle-160-mm-modeco-mn-20-416
5. Nożyczki uniwersalne FISKARS, 21 cm
https://www.stukpuk.pl/nozyczki-uniwersalne-fiskars-1000815-21-cm
6. Taśma Malarska 3M Scotch Blue 2+1 gratis 36mmx50m 
https://www.stukpuk.pl/tasma-malarska-3m-scotch-blue-2-1-gratis-36mmx50m-7100114168
7. Magnat Refresh Farba i grunt w 1 biały 2,5L
https://www.stukpuk.pl/magnat-refresh-farba-i-grunt-w-1-bialy-2-5l-5903973153887
8. Pędzel angielski 50 mm Modeco
https://www.stukpuk.pl/pedzel-angielski-50-mm-modeco-mn-71-504
9. Klej do drewna klasy D4 poliuretanowy szybkowiążący TYTAN Professional 800g
https://www.stukpuk.pl/klej-do-drewna-klasy-d4-poliuretanowy-szybkowiazacy-tytan-professional-800g-klt-dr-d4-pu-080

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *