Poznaj rodzaje kłódek – którą z nich wybrać?

Kłódka jest rodzajem zabezpieczenia, które cechuje specyficzny rodzaj budowy – spina ona dwa ruchome elementy, w ten sposób blokując drzwi, bramkę czy pokrywę. W wielu przypadkach nie ma lepszej formy ochrony mienia, szczególnie gdy założenie zamka jest niepraktyczne, niemożliwe bądź całkiem zbędne. Sprawdź, jaki rodzaj kłódki będzie najlepszy dla Ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa i kiedy przydaje się kłódka

Jakie są rodzaje kłódek

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kłódki

Gdzie wykorzystasz kłódkę?

Ten rodzaj zabezpieczenia wyróżnia się przede wszystkim uniwersalnym zastosowaniem. Dlaczego tak jest? Kłódka jest rodzajem okucia budowlanego zamykającego, które umożliwia trwałe unieruchomienie nie tylko drzwi czy pokryw, ale również środków transportu.

A to ciekawe!

Kłódka to jedna z najstarszych, znanych form zapięcia i zabezpieczania przedmiotów czy terenów, posesji i budynków.

W jaki sposób działa kłódka? Jej budowa opiera się na mechanizmie zwalniającym i blokującym ruchomy pałąk bądź trzpień. Tworząca się obręcz zamyka obieg i unieruchamia tym samym dane elementy – zazwyczaj jest to skobel i wrzeciądz. Otworzysz ją za pomocą klucza bądź zamka szyfrowego, zamknięta może być również nie tylko kluczem, ale i na zatrzask.

Ze względu na specyficzną budowę, kłódka przyda się m.in. do:

  • zamykania bram i drzwi bez wbudowanych zamków – np. prowadzących do piwnicy, warsztatu czy schowków,
  • unieruchamiania przedmiotów i pojazdów, których nie można zabezpieczyć w inny sposób,
  • zamykania i zabezpieczania skrzynek, kufrów, walizek, szkatułek czy szafek poprzez unieruchomienie ich pokryw, chroniąc je przed otwarciem przez osobę niepowołaną.

Przydadzą się w domach, na działkach, w miejscach pracy czy szkołach. Za pomocą kłódki szybko zabezpieczysz daną przestrzeń czy przedmiot – bez potrzeby montowania zamków czy sięgania po bardziej skomplikowane i czasochłonne sposoby. Sprawdź też, jak zachować bezpieczeństwo w pracy w warsztacie.

Rodzaje kłódek – jakie to ma znaczenie

Wbrew pozorom, ten prosty w konstrukcji element ma wiele odmian i nie każdy sprawdzi się równie dobrze w określonej sytuacji. Podstawową klasyfikacją ze względu na ich budowę jest podział na:

  • kłódki pałąkowe to klasyczny rodzaj kłódek. Są najbardziej uniwersalne, ponieważ skorzystasz z nich również w przypadku spięcia niewspółliniowych elementów (np. łańcuchem), jednak są również najłatwiejsze do sforsowania. Im dłuższy pałąk, tym łatwiej sczepisz oddalone od siebie elementy;
  • kłódki trzpieniowetrwalsze i sztywniejsze stanowią większą przeszkodę dla złodzieja, jednak ich użyteczność jest nieco ograniczona. Takim rodzajem kłódki zepniesz elementy, będące tylko w bezpośredniej bliskości. To świetne zabezpieczenie do bram, garażów czy drzwi do szop czy piwnic.
Antywłamaniowy rodzaj kłódki trzpieniowej
Antywłamaniowy rodzaj kłódki trzpieniowej

Innymi parametrami ze względu na które dzieli się kłódki są:

  • materiał wykonania korpusu – nie ma on większego znaczenia. Kłódki są zazwyczaj mosiężne bądź żeliwne. Te pierwsze będą jedynie nieco bardziej odporne na warunki atmosferyczne;
  • sposób zamykania – najbardziej wygodne są kłódki z systemem zatrzaskowym, ponieważ nie musisz za każdym razem używać klucza, aby je zamknąć. Innym rodzajem są mechanizmy szyfrowe bądź działające tylko i wyłącznie na klucz;
  • klasa bezpieczeństwa – od niej zależy poziom ochrony antywłamaniowej, którą zapewnia konkretny rodzaj kłódki. Hartowany pałąk zmniejsza ryzyko łatwego przecięcia, a specjalne atesty pomagają stwierdzić, jak mocny jest dany element. Najwyższą klasę bezpieczeństwa oznacza się literą C.

Tego nie wiedziałeś!

Rodzajem kłódki jest również popularne zapięcie rowerowe określane mianem U-lock (wzięte od przypominającego literę „u” wyglądu tego zabezpieczenia). Tego typu elementy chroniące pojazdy przed kradzieżą, to kłódki szeklowe.

Jaki rodzaj kłódki wybrać?

Przy wyborze konkretnego modelu tego rodzaju okucia budowlanego, szczególną uwagę zwróć na:

  • długość pałąka lub trzpienia – im „większe” ucho, tym wygodniej jest operować kłódką, jednak łatwiej też ją rozbroić,
Kłódka z długim pałąkiem
Kłódka z długim pałąkiem

Wszystkie rodzaje kłódek, znajdziesz w tej kategorii sklepu internetowego StukPuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *