Podlewanie roślin podczas upałów

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wysokie temperatury. Tegoroczne lato zapowiada się wyjątkowo upalnie, dlatego od razu warto się przygotować na częstsze podlewanie. Rośliny ogrodowe i trawa są narażone na przesuszanie, a warto pamiętać też o kwiatach czy roślinach balkonowych. Jak zadbać o nasze rośliny podczas upałów? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

 Jak często podlewać rośliny ogrodowe?

Częstotliwość podlewania jest zależna od umiejscowienia naszego ogrodu czy balkonu, jeżeli znajduje się on na południe, wtedy trzeba podlewać go bardziej obficie. Gdy nasz ogród jest umiejscowiony w zacienionej części, to podlewanie nie musi być tak intensywne. To ile i kiedy będziemy podlewać rośliny, zależy też od ich wymagać i typu, niektóre gatunki świetnie radzą sobie z upałami lub nawet są do nich przystosowane i lubią taką pogodę. Z roślin balkonowych najwięcej wody potrzebują surfinie i petunie, także pelargonie, werbeny i fuksje. Nieco bardziej odporne są np. niecierpki, ale one wymagają też mniej nasłonecznionych miejsc.

Kiedy podlewać w lato?

Gdy temperatura wynosi ponad 25 stopni, podlewać powinniśmy rano lub wieczorem, a gdy jest bardzo gorąco i rano, i wieczorem. Zazwyczaj powinniśmy to zrobić przed 9 rano lub późnym popołudniem między 18 a 20. Takie pory podlewania są związane z parowaniem, ponieważ wtedy nie przebiega ono tak szybko. Gdy upały miną i wieczory staną się chłodniejsze, wtedy podlewać powinniśmy tylko rano, ponieważ niska temperatura pod koniec dnia i woda sprzyja gniciu korzeni roślin. Możemy podlewać rośliny także w środku dnia, jednak wtedy należy pamiętać by woda, nie spływała na liście, ale wprost na ziemię.

Porady dotyczące podlewania

Najlepsza do podlewania będzie deszczówka, ponieważ w przeciwieństwie do wody z kranu nie zawiera ona chloru. Warto, żeby odstawiona wcześniej woda miała podobną temperaturę co otoczenie, dzięki czemu roślina nie będzie narażona na wstrząs termiczny. W upalne dni woda paruje bardzo szybko, dlatego warto pokryć glebę grysem lub trocinami, które ograniczą parowanie i zapobiegną powstaniu się skorupy na powierzchni gleby. Do podlewania powinniśmy używać konewki, ponieważ polewania silnym strumieniem z węża może uszkodzić liście czy kwiaty. O ile jest taka możliwość to nie powinniśmy, oblewać wodą liści rośliny, ponieważ mokre liście stwarzają dogodne warunki chorobom grzybowym. Oprócz tego woda na liściach zachowuje się jak soczewka skupiająca światło, co może prowadzić do pojawienia się brązowych-wypalonych plam.

Nawadnianie do ogrodu

Gdy chcemy zadbać o nasze rośliny balkonowe watro pamiętać, że rośliny posadzone w małych doniczkach, potrzebują częstszego podlewania. Doniczki wykonane z tworzyw sztucznych lepiej utrzymują wilgoć niż ceramiczne, drewniane lub te z terakoty. Częstotliwość podlewania jest zależna od typu roślin, które hodujemy na balkonie. Te o dużych, miękkich liściach należy podlewać częściej, bo z powierzchni ich liści odparowuje dużo więcej wody. Gdy nasze rośliny charakteryzują się grubymi, skórzastymi liśćmi lub nie są one bardzo duże, to wtedy nie trzeba podlewać ich tak obficie.

Porada eksperta

O podlewaniu nie należy zapominać nawet podczas deszczu. Duże i mocno ulistnione rośliny, często podczas deszczu mają tylko mokre liście, a ich gleba pozostaje sucha. W takiej sytuacji mimo opadów należy podlać nasze rośliny. 

Jak podlewać ogród?

Nie należy jednak podlewać roślin „na zapas”, ponieważ zbyt mokra ziemia może sprzyjać rozwojowi grzybów i chorób. Ważne, aby korzenie roślin miały stały dostęp do powietrza, w przeciwnym razie korzenie mogą nam zgnić i wtedy roślina jest nie do odratowania. Po podlaniu najlepiej sprawdzić palcem, czy ziemia jest dostatecznie wilgotna, robimy to placem na około 2 cm głębokości. Tak samo możemy sprawdzać, czy rośliny nie mają za sucho. Wyjątkiem są oczywiście rośliny, które lubią suchy klimat, wtedy należy dostosować się do ich wymagań. Warto pamiętać, że w większości rośliny lepiej znoszą lekkie przesuszenie niż zbyt częste podlewanie.

Produkty wymieniane w artykule:

1. Wąż niezbrojony ogólnego stosowania 12,5 × 2,0 mm × 50m, marki CELLFAST 
https://www.stukpuk.pl/waz-niezbrojony-ogolnego-stosowania-12-5-2-0-mm-50m-marki-cellfast-20-405
2. Wąż ogrodowy ECOLIGHT 1/2″ x 30m marki CELLFAST
https://www.stukpuk.pl/waz-ogrodowy-ecolight-1-2-x-30m-marki-cellfast-10-151
3. Wąż ogrodowy ORIGINAL FLEX 3/4″ x 50m marki CELLFAST
https://www.stukpuk.pl/waz-ogrodowy-original-flex-3-4-x-50m-marki-cellfast-17-121
4. Doniczka choinkowa Cube Keter M 29,5 x 29,5 x 29,7 brąz 
https://www.stukpuk.pl/doniczka-choinkowa-cube-keter-m-29-5-x-29-5-x-29-7-braz-230226

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *