Pielęgnacja trawnika: poradnik dla zapracowanych

Jak cieszyć się pięknym trawnikiem, kiedy brakuje Ci czasu choćby na jego regularne podlewanie? Jednym z rozwiązań może być założenie automatycznego systemu nawadniającego. Poznaj sposoby na pielęgnację trawnika, która zajmie Ci minimalną ilość czasu!

Z tego artykułu dowiesz się:

Z czym wiąże się utrzymanie pięknego trawnika

Co zrobić, aby pielęgnacja trawnika nie była zbyt czasochłonna

O zaletach systemu nawadniającego do trawników

Piękny trawnik – jak go osiągnąć i utrzymać?

Jeśli byłeś zdania, że przy trawniku nie trzeba nic robić, zapewne już wiesz, że było to mylne wrażenie. Zdrowa, soczyście zielona i gęsta murawa nie będzie rosła sama z siebie, a już szczególnie tam, gdzie jest narażona na eksploatację.

Dobra rada

Jeśli jeszcze nie zdążyłeś założyć trawnika, zwróć szczególną uwagę na rodzaj trawy, którą będziesz siał (lub dosiewał). Spośród dostępnych mieszanek nasion, wybieraj trawy nadające się do intensywnego użytkowania, np. sportowe, jeśli zależy Ci na jak największej odporności murawy. Jeśli zaś chcesz poprawić wygląd obecnego trawnika, skorzystaj z mieszanek traw regeneracyjnych. Wszystkie rodzaje nasion znajdziesz w tej kategorii sklepu StukPuk.

Podstawowa pielęgnacja trawnika polega przede wszystkim na:

  • regularnym nawadnianiu – podlewanie trawnika to jedna z najważniejszych czynności, które należy wykonywać, chcąc utrzymać piękną murawę,
  • okresowym nawożeniu – żadna trawa nie będzie długo odporna na zniszczenie i pięknie się prezentowała, jeśli jej nie odżywisz specjalnymi nawozami do trawników,
  • właściwym przycinaniu – również koszenie trawnika jest niezbędne dla jego właściwej prezencji i odpowiedniego wzrastania.
Podlewanie trawnika
Podlewanie trawnika

Jeśli w odpowiedni sposób będziesz wykonywał te 3 czynności, nie powinieneś mieć większego problemu z utrzymaniem pięknego trawnika. Pamiętaj jednak, że na jego stan i wygląd mają również wpływ takie czynniki, jak:

  • poziom eksploatowania,
  • poziom nasłonecznienia,
  • skład chemiczny gleby,
  • obecność zwierząt.

Niekiedy konieczne będzie wykonanie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich, jak np.: aeracja, piaskowanie czy odkwaszanie gleby (konieczne, gdy Twój trawnik pokryje się mchem – zobacz, jak jeszcze z nim walczyć). Intensywna praca przy trawniku czeka Cię również przez zimą i po niej. Dowiedz się, jak należy zadbać o trawę, żeby murawa pięknie prezentowała się wiosną. Jeśli masz psa i chcesz, aby mógł swobodnie biegać po trawniku, również ten artykuł będzie dla Ciebie.

Jak dbać o trawnik, jeśli brakuje na to czasu?

Jeśli kilka razy do roku przeznaczysz nieco więcej swojej energii i wolnego czasu na to, aby wykonać kilka specjalnych czynności z zakresu pielęgnacji trawnika, a poza tym zapewnisz mu właściwe nawodnienie, będziesz stosował nawóz do trawy i regularnie ją kosił, powinien prezentować się świetnie przez cały czas.

Jedną z najważniejszych czynności jest podlewanie trawy. W czasie upalnego lata musisz to robić stosunkowo często – nawet codziennie i to dwukrotnie. Jeśli nie masz na to czasu, pomyśl o następujących rozwiązaniach:

  • zatrudnieniu osoby do pomocy – jeśli zależy Ci na pięknym wyglądzie całego ogrodu, a dodatkowo uprawiasz inne rośliny, z pewnością przyda Ci się wsparcie ze strony fachowego ogrodnika bądź amatora zieleni;
Pielęgnacja trawnika
Pielęgnacja trawnika
  • wymianie trawnika na inną nawierzchnię bądź na murawę ze szczególnie mocnych mieszanek traw – jeśli kompletnie nie masz czasu na utrzymanie naturalnej murawy, możesz postawić na sztuczną trawę. Istnieje też prawdopodobieństwo, że szczególnie odporne mieszanki traw stworzą bardzo mało wymagający trawnik;
  • stworzeniu systemu nawadniającego – to najlepsza metoda, aby zachować piękny trawnik, a jednocześnie nie zatrudniać pomocy i nie tracić czasu na regularną pracę przy murawie. Co więcej – wybierając nawozy do trawy w płynie czy koncentracie (np. koncentrat rozpuszczalny do trawnika marki Biopon), dostarczysz murawie odpowiednich składników odżywczych w czasie jej podlewania, dodatkowo oszczędzając czas.

Bądź sprytny!

Jeśli Twój trawnik jest mocno zachwaszczony, nie oznacza to od razu, że musisz podjąć się dodatkowych czynności, przywracających mu piękny wygląd. Upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu! Specjalne nawozy do trawników zawierają wyjątkowo duże ilości azotu, co poprawia wzrost i gęstość trawy, tym samym hamując rozwój chwastów. Używając odpowiednich środków, możesz zatem oszczędzić czas na dodatkowych zabiegach pielęgnacyjnych.

Oszczędzaj czas, dzięki systemowi nawadniania do trawników

Ręczne podlewanie trawnika, szczególnie w przypadku większych ogrodów i działek, jest niezwykle czasochłonne. Dzięki nowoczesnym systemom nawadniającym możesz wciąż cieszyć się pięknym trawnikiem i nie marnować na jego pielęgnację zbyt wiele czasu. To również koniec problemu ze składowaniem węża.

Jaki zestaw do nawadniania trawnika będzie najlepszy? Ważne, aby dawał Ci możliwość rozmieszczenia zraszaczy w regularnych odstępach i na całej powierzchni murawy tak, aby woda dotarła w każde jej miejsce. System powinien też być dość prosty – wtedy będziesz mógł zamontować go nawet samodzielnie i szybko zacząć z niego korzystać. Możesz postawić także na zraszacze wynurzalne, które po skończonej pracy chowają się z powrotem w ziemi.

Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, a jednocześnie nie napracować się przy nim, sprawdź np. system nawadniający DIY marki Agrodrip.  Doskonale nadaje się na powierzchnie rzędu 70 m², a jego elementy łatwo rozmieścisz we wszystkich newralgicznych miejscach. Dla jeszcze większego komfortu możesz zaopatrzyć się w pasujący element do sterowania elektronicznego. Całkowicie zautomatyzowany system nawadniający do trawników skutecznie odciąży Cię z przykrego obowiązku. Sprawdź jeszcze, w jaki sposób nawadniać mały ogród.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *