Papier ścierny – jaką granulację wybrać?

Papier ścierny jest niezbędny, kiedy trzeba oszlifować drewno albo zmatowić starą farbę. Nadaje się do pracy ręcznej, jak i świetnie działa ze szlifierką, nadając powierzchni gładkość. Trzeba jednak wiedzieć, jaką granulację papieru ściernego wybrać do rodzaju danej obróbki. Skorzystaj z naszych wskazówek!

Z tego artykułu dowiesz się:

Z czego wykonany jest papier ścierny i jakie są jego rodzaje

Czym jest granulacja papieru ściernego

Jaką granulację papieru ściernego wybrać do obrabianego materiału

Papier ścierny – podstawowe narzędzie majsterkowicza

Wyrób ścierny stanowi podstawowe wyposażenie warsztatu majsterkowicza – ułatwia wygładzanie, szlifowanie oraz polerowanie drewna, tworzyw sztucznych i metalu. Znajdziesz go w formie arkuszy, rolek, folii lub płótna – w tej wersji nadaje się do pracy z elektronarzędziami. Z czego składa się papier ścierny? Podstawą jest podkład z papieru lub płótna, do którego przytwierdzone są ziarna ścierające. Mogą być naturalne (szmergiel lub korund) albo syntetyczne – preferowany jest węglik krzemu lub elektrokorund. Aby ziarno trzymało się podkładu stosuje się zazwyczaj spoiwo żywiczne. Niektóre wyroby ścierne są uzupełniane stearynianem, który zmniejsza zapychanie się produktu wywołane pyłem. Na rynku znajdziesz produkty do ścierania na sucho i mokro (papier ścierny wodny).

Czy wiesz, że…

Wielkość ziaren w danym arkuszu nigdy nie jest jednakowa. Dlatego podaje się ich średnią wielkość wyrażoną w mikrometrach.

Granulacja papieru ściernego – co trzeba o niej wiedzieć?

Na pewno zauważyłeś, że papier ścierny może być grubo i drobnoziarnisty – to od stopnia granulacji zależy siła ścierania. Informacja o gradacji jest niezbędna do właściwego dopasowania produktu do obrabianego materiału. Granulacja (zwana także ziarnistością, gradacją) jest zawsze określona na spodzie wyrobu ściernego. W Polsce znajdziesz produkty o ziarnistości od P 24 do P 2500.

tarcze szlifierskie
tarcze szlifierskie

Każdy papier ścierny jest opisany zgodnie z normą FEPA (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Materiałów Ściernych) – za literą P znajduje się określona liczba. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że im mniejsza liczba, tym ziarna są grubsze. Przykładowo: papier ścierny P 80 wykorzystasz na początku pracy, do nadania kształtu materiałowi, a produkt oznaczony P 800 zastosujesz do oszlifowania powierzchni na połysk na końcowym etapie pracy. Szeroki wybór papierów ściernych znajdziesz w dziale materiały ścierne.

 

Uwaga!

Może się zdarzyć, że kupisz papier ścierny, który w oznaczeniu nie będzie posiadał litery P. Może to sygnalizować, że materiał został skwalifikowany według amerykańskiej normy, która różni się od tej europejskiej. Aby uniknąć pomyłek, zwracaj uwagę na oznaczenia produktów.

Jaki papier ścierny do drewna, a jaki do metalu?

To, jaką granulację papieru ściernego wybierzesz jest uzależnione od kilku kwestii. Weź pod uwagę nie tylko efekt, jaki chcesz uzyskać, ale także twardość obrabianego materiału, jego stan oraz własne doświadczenie. Oto krótka ściągawka, która ułatwi Ci wybór papieru ściernego do drewna lub metalu.

  • P 12 do P 100 – ziarnistość w tym przedziale znakomicie nadaje się na początek pracy, kiedy chcesz usunąć głębokie warstwy materiału, a przy okazji nadać powierzchni określony kształt. Przy dużych ziarnach lepiej zastosować papier ścierny w krążkach mocowany do szlifierki, co skróci czas pracy,
  • P 20 do P 24 – papier do powierzchni mineralnych,
  • P 24 do P 120 – to granulacja papieru ściernego do drewna. P 24 sprawdzi się przy nadawaniu kształtu powierzchni, a ziarnistość P 120 będzie dobra do oszlifowania materiału,
  • P 100 do P 180 – papiery ścierne o takiej ziarnistości zastosujesz do usunięcia starego lakieru, farby czy rdzy,
  • P 80 do P 500 – najczęściej taki papier ścierny stosuje się do metalu,
szlifowanie papierem sciernym
szlifowanie papierem ściernym
  • P 200 do P 800 – papier ścierny o takiej granulacji stosuje się podczas przygotowywania podłoża do malowania oraz lakierowania, można także wykonać nim poprawki lakiernicze,
  • P 1000 do P 2500 – papier ścierny o tej gradacji jest zarezerwowany do powierzchni błyszczących – szlifowanie pomaga w uzyskaniu połysku.

Pamiętaj, że przytoczone wartości nie są „sztywne”, a do każdego obrabianego materiału trzeba podejść indywidualnie, tak by nie zniszczyć powierzchni. Jeśli poszukujesz informacji na temat wygładzania ścian za pomocą siatki ściernej, skorzystaj z naszego poradnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *