Obrzeża i palisady ogrodowe – wybór i zastosowanie

Aby ogród był uporządkowany i podzielony na strefy, a rośliny nie wyrastały poza wyznaczony obszar, stosuje się w nim liczne palisady i obrzeża. To dwa elementy, które hierarchizują ważność poszczególnych części ogrodu i wyraźnie oddzielają np. miejsce przeznaczone do wypoczynku od miejsca do rekreacji. Sprawdź, jakie palisady i obrzeża masz do wyboru i jakie pełnią one funkcje.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie palisady masz do wyboru

Jaką palisadę wybrać

Jak zamontować palisadę

Jakie obrzeża proponują producenci ze względu na funkcje, które pełnią

Palisada ogrodowa – co to właściwie jest?

Palisada to element małej architektury ogrodowej, który pełni rolę specjalnego ogrodzenia, płotka lub otoczki. Dzięki niej możesz oddzielić od siebie różne rodzaje podłoża w ogrodzie – zielone strefy służące do wypoczynku, zielniki oraz pojedynczo nasadzone rośliny.

Palisada drewniana
Palisada drewniana

Palisady mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najczęściej spotykanymi są te pozyskane z drewna iglastego, w kształcie przypominającym walec. Drewniana palisada dostępna jest najczęściej w dwóch wersjach kolorystycznych – zielonej czy naturalnej. Ten typ palisad wygląda dobrze w każdym ogrodzie, pięknie komponuje się z zielonymi roślinami oraz kolorowymi kwiatami. Drewniane palisady zamiennie są nazywane rollborderami.

Jeśli w architekturze ogrodowej przeważają elementy betonowe, to i palisadę warto dobrać właśnie z tego materiału. Palisadę betonową umieszcza się często przy ścieżkach oraz chodnikach, a także stopniach tarasowych.

Kamienne palisady są z pewnością rozwiązaniem najbardziej eleganckim. Można je pozyskać np. z bazaltu bądź granitu. Kamień wykorzystany do przygotowania palisad jest materiałem naturalnym, ale przede wszystkim także bardzo wytrzymałym. Wyjątkiem jest tutaj piaskowiec, który w porównaniu do pozostałych kamieni jest zdecydowanie delikatniejszy.

Palisada betonowa
Palisada betonowa

Modułowym rozwiązaniem ogrodowym są palisady z tworzyw sztucznych, produkowane z polipropylenu. Dostępne są najczęściej w formie kilku połączonych ze sobą walców a dzięki temu układane są w określonym miejscu szybko i pozwalają w łatwy sposób wyodrębnić określone strefy ogrodowe (o strefach w ogrodzie napisaliśmy także tu).

Palisada z tworzywa
Palisada z tworzywa

Jaką palisadę wybrać?

Rozwiązaniem estetycznym i jednocześnie pasującym do każdego ogrodu będzie palisada wykonana z drewna. Niestety ten naturalny materiał, pomimo że, jest ładny, będzie wymagał konserwacji specjalnymi środkami.

Palisada plastikowa jest zaś zdecydowanie bardziej odporna na warunki pogodowe, ale niekoniecznie na uszkodzenia mechaniczne. Warto jej użyć na przestrzeniach rabatowych do wydzielenia poszczególnych gatunków roślin, ale nie sprawdzi się tak dobrze w tych strefach, które są często uczęszczane.

Palisada kamienna jest natomiast zdecydowanie najtrwalsza i sprawdzi się wszędzie, a jej jedynym minusem będzie koszt montażu. Osobie, która zdecyduje się na jej wybór, radzimy dobrze oszacować koszty zakupu oraz montażu tego materiału.

Projekt ogrodu z palisadami i obrzeżami
Projekt ogrodu z palisadami i obrzeżami

Zanim kupisz palisadę:

  • wybierz dla niej miejsce docelowe – wtedy będziesz wiedział jaki materiał wybrać,
  • pomyśl nad kolorystyką – kolor zielony oraz naturalne drewno to nie jedyne warianty,
  • zastanów się, jakie prace z gruntem musisz wykonać przed montażem palisady – czy teren trzeba wyrównać.

Czy wiesz, że…

Palisada to idealny sposób na to, by uniknąć częstego wyrywania trawy, która obrasta drzewka. Wystarczy najpierw dobrze usunąć chwasty z gruntu, wypielony teren ogrodzić palisadą i wypełnić tak przygotowaną przestrzeń dowolnym materiałem – kamykami, korą lub żwirkiem.

Jak zamontować palisadę?

Nie każdą palisadę montuje się tak samo. Wykonaną z tworzyw sztucznych wystarczy umieścić w podłożu, czyli wbić ostrą stroną do gruntu np. za pomocą gumowego młotka, jeśli siła rąk jest niewystarczająca.

Z drewnianą palisadą również nie będziesz miał większego problemu. Wkopuje się ją do gruntu mniej więcej na 40% jej wysokości. Przy tego typu montażu warto jednak upewnić się, że drewno zostało zaimpregnowane ciśnieniowo – inny rodzaj zabezpieczenia nie będzie odpowiednio trwały.

Palisady kamienne czy też betonowe zamontujesz tylko po przygotowaniu odpowiedniego fundamentu. Zwykle wykop trzeba wykonać na mniej więcej 1/3 długości takiej palisady. Wtedy konstrukcja będzie odpowiednio wzmocniona.

Rodzaje obrzeży ogrodowych i sposób montażu

Obrzeża ogrodowe, podobnie jak palisady, pomagają w wytyczeniu poszczególnych stref w ogrodzie. Najczęściej odgradza się nimi trawnik od ścieżki lub utwardzone podłoże od kory czy żwirku. Dzięki nim można również wyeksponować kwieciste klomby, różnicować poziomy w ogrodach, gdzie są rozplanowane piętrowe rabaty. Umieszczane przy kostce brukowej, skutecznie zastąpią betonowe krawężniki.

Zamontowane w odpowiedni sposób, nie tylko dekorują, ale np. skutecznie zatrzymują ostrze kosiarki przed zniszczeniem roślin.

Obrzeża betonowe
Obrzeża betonowe

Niskie obrzeża montuje się przy oddzielaniu trawy od kory, wyższe – jeśli chcesz zabezpieczyć rabaty kwiatowe. Jeśli są elementem wykańczającym obrzeża kostki brukowej – prawidłowy montaż powinien zakładać ich zamocowanie na równi z utwardzonym podłożem.

Montaż obrzeży należy dopasować do rodzaju podłoża, w którym będą się znajdować. W miękkim gruncie wystarczy je wbić za pomocą kotew, przy twardym warto zastosować gwoździe budowlane.

Podobnie jak w przypadku palisad, najtańsze będą obrzeża drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Mocniejsze będą obrzeża z granitu oraz dekoracyjnej cegły klinkierowej. Do wyboru są też obrzeża metalowe, które nie niszczą się, nie pękają i są całkowicie odporne na warunki zewnętrzne.

Pierwszy komentarz dla “Obrzeża i palisady ogrodowe – wybór i zastosowanie

  • 5 lutego 2019 at 11:21
    Permalink

    Przepięknie wykonane obrzeża, ja już zakupiłam do swojego ogrodu obrzeża elasteo i jak tylko zmieni się pogoda od razu biorę się do pracy. Mam nadzieję, że efekt będzie równie zniewalający jak ten na zdjęciach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *