Niwelator – zasada działania i zastosowanie

Czy wiesz, że wymieniając klasyczną poziomicę na niwelator, możesz zwiększyć precyzję pomiarów wykonywanych na placu budowy? Zobacz, do czego dokładnie wykorzystasz to urządzenie i co jeszcze zyskasz, decydując się na jego zakup!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest niwelator i do czego służy

Jak działa urządzenie

Jakie rodzaje niwelatorów można wyróżnić

Jak wybrać dobry niwelator

Czym jest niwelator i gdzie go zastosujesz?

Niwelator to urządzenie, które w dużym uproszczeniu można nazwać bardziej zaawansowaną poziomicą. Wykorzystując go, zmierzysz różnicę wysokości dwóch punktów – pomoże Ci to w jej wyrównaniu tak, by elementy były dokładnie takie same. Wyznaczenie pionów i poziomów stanie się zatem znacznie prostsze.

Niwelatory najczęściej stosuje się na placach budowy – np. podczas kopania fundamentów. Przydadzą się też w czasie remontu – wyznaczysz nimi np. linię startową podczas układania płytek na ścianie czy też perfekcyjnie odcięcie od sufitu. O tym, jak to dobrze zrobić, możesz przeczytać tutaj. Należą również do podstawowych narzędzi geodetów – pozwalają im na wyrysowanie dokładnej mapy terenu. Po urządzenie to warto także sięgnąć podczas projektowania ogrodu. Dlaczego? W ten sposób będziesz mógł dokładnie wypoziomować grunt tak, by woda była odprowadzana na zewnątrz działki, zamiast na niej zalegać w postaci kałuży.

Budowa i zasada działania urządzenia

Klasyczny niwelator składa się z korpusu oraz statywu – ten drugi element nadaje urządzeniu stabilność i pozwala na ustawianie go na wybranej wysokości. Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o jego wypoziomowanie. W tym celu powinieneś spojrzeć na libelkę niwelacyjną i ustawić ją tak, aby była umieszczona równo.

Niwelator laserowy wyznacza miejsce wiercenia
Niwelator laserowy wyznacza miejsce wiercenia

Zasada działania niwelatora jest prosta i polega na porównaniu wysokości, którą chcesz poznać, z inną, już znaną wysokością – nazywa się ją reperem. Urządzenie umożliwi Ci ustalenie różnicy między nimi, a w rezultacie poznasz wartość, która jest Ci potrzebna. Wysokość może być podawana jako wartość bezwzględna (czyli w odniesieniu do poziomu morza) lub względna (punktem odniesienia będzie tutaj dany obszar, czyli np. plac budowy).

Niwelator optyczny czy laserowy? Poznaj dostępne rodzaje!

Chcąc kupić niwelator, możesz wybierać spośród jego następujących rodzajów:

 • niwelator laserowy – jak sama nazwa wskazuje, do pomiaru jest wykorzystywana wiązka laserowa. Cechuje się szerokim zakresem pracy (360°) i dużym zasięgiem, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykorzystywania na większych powierzchniach, takich jak np. plac budowy. Specyficznym rodzajem niwelatora laserowego jest laser krzyżowy, który emituje jednocześnie dwie lub więcej wiązek laserowych – zobacz np. to urządzenie marki Bosch,

Porada eksperta

Niwelator laserowy może być nieco trudny do stosowania na zewnątrz, gdyż promieniowanie słoneczne zmniejszy widoczność wiązki laserowej.

 • niwelator optyczny zdecydowanie najczęściej wybierany model – wszystko za sprawą jego dokładności i uniwersalności. Urządzenie można bowiem stosować nie tylko w pomieszczeniach, lecz także na zewnątrz. Do jego obsługi potrzeba jednak dwóch osób,
 • niwelator elektroniczny – zwany również kodowym. Każda zapisana w jego pamięci wysokość jest przypisana do konkretnego kodu kreskowego. Wynik odczytuje się z łaty niwelacyjnej, na której znajdują się właśnie kody – trzeba tylko porównać je z tym, co wskazuje urządzenie,
 • niwelator rurowynazywa się go również liniowym. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, w którym czerwoną wiązkę lasera zastąpiono zieloną. Dzięki temu linia jest lepiej widoczna podczas pracy w silnie nasłonecznionym miejscu,
 • niwelator wodny – składa się z dwóch połączonych wężem rurek, na których umieszczono podziałkę. Aby dokonać pomiaru, należy przyłożyć wskaźniki do dwóch punktów i obserwować, czy poziom cieczy w obu z nich jest taki sam.

Uwaga!

Podczas pracy z tym urządzeniem trzeba uważać, aby węże nie były zagięte, a w łączącym je przewodzie nie było pęcherzyków powietrza – w przeciwnym razie wynik może być nieprecyzyjny.

Czym się kierować, kupując niwelator?

Planujesz zakup niwelatora? Koniecznie uwzględnij takie aspekty techniczne, jak:

 • średnica obiektywu – im większa, tym lepszej jakości obraz uzyskasz – a dzięki temu wynik będzie precyzyjniejszy,
 • rodzaj kompensatora – do wyboru masz system kompensacji magnetycznej (dokładność do 1 mm/km) oraz powietrznej (dokładność do 2 mm/km),
 • powiększenie – najczęściej waha się w przedziale od 20 do 32x,

Porada eksperta

Przy wybieraniu niwelatora z konkretnym powiększeniem, koniecznie sprawdź też jego najkrótszą ogniskową. Jest to nic innego jak minimalna odległość, z jakiej można odczytać wyraźny obraz łaty bez zniekształceń.

 • wytrzymałość korpusu – jeśli zamierzasz stosować niwelator jedynie w pomieszczeniach, parametr ten nie jest aż tak istotny. W przypadku używania na zewnątrz, powinieneś upewnić się, że obudowa urządzenia jest odporna na wstrząsy oraz na zalanie wodą – najlepiej, aby posiadała klasę IP55,
 • koło poziome – to niewielkie akcesorium umożliwia sprawdzanie kątów poziomych podczas pomiaru – posłuży Ci to przede wszystkim do wyznaczenia siatki terenu. Do Twojej dyspozycji są dwa rodzaje podziałki koła poziomego: ze stopniami lub gradami. Wybierz ten, z którego będzie Ci najłatwiej odczytać wynik.

  Wyznaczanie niwelatorem linii na ścianie
  Wyznaczanie niwelatorem linii na ścianie
 • zasięg pracy – im wyższa wartość, tym więcej prac wykonasz bez konieczności przestawiania niwelatora. Zasięg pracy w dużej mierze zależy od powiększenia. Jeśli potrzebujesz urządzenia z zasięgiem 30-50 metrów, powinieneś sięgnąć po laser z 32-krotnym powiększeniem,

Czy wiesz, że

Jeśli wybierzesz niwelator laserowy z dużym zasięgiem, będzie z niego korzystać jednocześnie kilka osób, które wykonują tę samą pracę w jednej linii – np. murowanie ścian czy wyrównywanie fundamentów.

Wybrałeś już odpowiedni niwelator? Poznaj też inne narzędzia pomiarowe, które zebraliśmy w asortymencie internetowego sklepu budowlanego StukPuk!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *