Naprawa uszkodzonej elewacji – o czym warto pamiętać

Różnego rodzaju uszkodzenia elewacji nie muszą być wcale oznaką tego, że została ona wykonana nieprawidłowo. Naprawa uszkodzonej elewacji może być konsekwencją codziennej eksploatacji, na którą narażone są zewnętrzne ściany budynku (rysy po oparciu roweru, uderzenia klamką drzwi, zabrudzenia od zwierząt domowych, silny deszcz oraz wiatr).

Punktowe wypełnienie lub odświeżenie zniszczonych fragmentów tynku, można przeprowadzić bardzo szybko, pozbywając się rys, pęknięć czy przebić sięgających do warstwy ocieplenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są najczęstsze uszkodzenia elewacji

Jak wypełnić ubytki w różnego rodzaju elewacjach zewnętrznych

Co w przypadku poważnych uszkodzeń elewacji

Na początek oceń jaki jest stan techniczny Twojej elewacji zewnętrznej. Przyjrzyj się wszystkim zabrudzeniom, zaciekom oraz uszkodzeniom mechanicznym. Część z uszkodzeń tylko na pierwszy rzut oka wygląda źle, na niektóre z nich wystarczy nanieść nową warstwę farby fasadowej. Jeśli jednak na tynku pojawiają się rysy i widoczne pęknięcia to trzeba się im przyjrzeć bliżej.

Co wpływa na uszkodzenie Twojej elewacji?

Działanie wody oraz czynników zewnętrznych – kiedy wilgoć przenika w głębsze warstwy tynku, może w nim zamarzać, a następnie spowodować jego spękania; przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej źle podjęta decyzja o nałożonej warstwie tynku,

Zastosowanie tynków z niskim wskaźnikiem paroprzepuszczalności – taki materiał w połączeniu z systemem dociepleń spowoduje skumulowanie pary wodnej, w rezultacie tynk może nawet odpadać, dlatego przed wykonywaną pracą z elewacją zewnętrzną należy poprosić o dobór takiego produktu, który zapewni odpowiednią wentylację,

Czy wiesz, że…

Wpływ na stan Twojej elewacji może mieć również zastosowany kolor wykończenia? Zbyt ciemny, w miejscu silnego nasłonecznienia będzie powodował nagrzewanie warstwy elewacyjnej. Wówczas mogą powstawać odkształcenia.

Błędne decyzje na etapie prac wykonawczych – przeprowadzenie czynności w nieodpowiedniej porze roku, kiedy na zewnątrz jest duża wilgotność powietrza oraz niskie temperatury, dobór produktów o wątpliwej jakości, źle wykonane łączenia płyt styropianowych, np. niezastosowanie odpowiedniej liczby łączników.

Usuwanie warstwy tynku
Usuwanie warstwy tynku

Naprawa uszkodzonej elewacji: rysy i pęknięcia

Rysy oraz pęknięcia na elewacji pojawiają się z różnych przyczyn. Najczęściej wymienianymi są: zastosowanie materiałów złej jakości, błędy popełniane podczas wykonywanych systemu ociepleń lub urazy mechaniczne.

Można spróbować je naprawić samodzielnie, kierując się następującym schematem działań:

Najpierw nieco powiększyć uszkodzone miejsce, najlepiej odchylając luźne fragmenty za pomocą szpachelki. W ten sposób łatwiej jest ocenić stan uszkodzonego miejsca oraz do niego dotrzeć. Następnie oczyścić opracowywane pęknięcie z warstwy kurzu, pyłu, a także odsunąć wszystkie luźne fragmenty. Odsłonięty fragment muru wypełnia się akrylem – rodzajem uszczelniacza, który po całkowitym przeschnięciu wygląda jak tynk. Końcowym etapem może być wygładzenie naprawionej powierzchni szpachelką oraz przemalowanie na kolor, w którym jest wykończona cała elewacja.

Uwaga

Jeśli uszkodzenie tynku sięga również do warstwy zbrojącej, czyli warstwy systemu ociepleń, to trzeba będzie poszerzyć miejsce z ubytkiem tak, aby nową siatkę w miejscu ubytku można było nałożyć na tzw. zakładkę. Następnie zatopić nowo nałożoną siatkę z włókna szklanego w zaprawie klejącej, a po 3 dniach postępować tak jak opisano powyżej.

Jeśli ubytki powstały na elewacji klinkierowej to należy usunąć elementy pęknięte oraz kruszące się, a następnie wymienić je na nowe. Miejsce po usuniętej cegle należy oczywiście oczyścić i zagruntować, następnie nakłada się nową cegłę i uzupełnia spoinę dookoła niej.

Przy elewacji wykonanej z cegły będzie trzeba częściowo rozebrać mur i odtworzyć go na nowo lub wypełnić zaprawą dziury oraz puste spoiny.

Uszkodzeniom może ulegać także elewacja z kamienia, a dokładniej mówiąc z piaskowca. Wtedy usuwa się uszkodzony fragment i docina nowy, z kamienia, który ma zbliżony kolor. Można także usunąć ubytki specjalną mineralną zaprawą naprawczą. Ważne, aby dobrać pigment o właściwej kolorystyce.

Malowanie elewacji
Malowanie elewacji

Naprawa uszkodzonej elewacji: nowy tynk

Jeśli uszkodzenia elewacji będą naprawdę spore będzie trzeba nałożyć nowy tynk cienkowarstwowy. Można przyjąć 2 scenariusze prac:

Jeśli budynek nie jest ocieplony – najlepiej usunąć starą warstwę i nałożyć tynk od nowa. Produkt dobierz względem oporu dyfuzyjnego ścian, czyli ich paroprzepuszczalności. Najczęściej stosuje się tynki mineralne lub silikatowe, ponieważ dobrze przepuszczają parę wodną.

Gdy dom był ocieplony, usunięcie tynku może naruszyć cały system ociepleń, także warstwy zbrojącej. Wówczas lepiej jest nałożyć nowy tynk na stary, zwracając szczególną uwagę na to, by wyrównać zaprawę klejącą, a następnie zatopić w niej siatkę.

Elewacja zewnętrzna to jeden z najważniejszych elementów budynku. Wpływa na jego odbiór, a dopasowana do aranżacji otoczenia pięknie podkreśla walory działki. Zadbaj, by zawsze była w dobrym stanie technicznym, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim po to, by budynek był w dobrej kondycji na lata.

Zajrzyj na naszego bloga po więcej porad!

Pierwszy komentarz dla “Naprawa uszkodzonej elewacji – o czym warto pamiętać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *