Najlepsza siekiera rozłupująca – na co zwrócić uwagę?

Siekiera rozłupująca to narzędzie o specyficznej budowie i wynikającym z niej konkretnym zastosowaniu. Zastanawiasz się, jaką siekierę kupić? Wybierając odpowiedni model, kieruj się indywidualnymi potrzebami. Zwróć uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonano siekierę, ale również na jej ciężar czy długość, które zadecydują o komforcie pracy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Do czego służy siekiera rozłupująca

Jak zbudowana jest siekiera rozłupująca

Z czego powinna być wykonana siekiera rozłupująca

Jaka siekiera zagwarantuje komfortową pracę

Jak dobrać wagę i długość siekiery rozłupującej

Do czego służy siekiera rozłupująca?

Spośród dostępnych na rynku siekier, siekiera rozłupująca jest jedną z najbardziej specjalistycznych odmian tego narzędzia. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do rozłupywania drewna. Jeśli masz w domu piec czy kominek opalany drewnem, okaże się świetnym rozwiązaniem. Chociaż do przygotowania opału możesz użyć również siekiery uniwersalnej, to wykonanie tej pracy za pomocą siekiery do rozłupywania drewna będzie znacznie wygodniejsze (zobacz też inne narzędzia ręczne).

rozłupywanie drewna

Siekiera do łupania drewna sprawdza się nie tylko w użytku domowym. Korzystają z niej również profesjonaliści pracujący w wielu różnych branżach, takich jak rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo czy budownictwo. Tak szerokie zastosowanie ma np. siekiera rozłupująca C1600 marki Cellfast.

Jak zbudowana jest siekiera rozłupująca?

Każda siekiera składa się z dwóch podstawowych części: głowicy oraz trzonka. Głowicę można z kolei podzielić na obuch (tylna część, najczęściej płaska), ostrze (kluczowe dla funkcjonalności siekiery) czy ucho (otwór na trzonek).

Czy wiesz, że…

Istnieje wiele innych wyrazów na określenie trzonka siekiery. Możesz spotkać się z takimi jak: toporzysko, rękojeść, siekierzysko, stylisko czy drzewiec.

To właśnie kształt, ciężar czy wielkość poszczególnych części siekiery decydują o jej specyficznym zastosowaniu (tutaj dowiesz się więcej o wyborze siekiery do cięcia drewna opałowego).

Głowica — w siekierze do rąbania drewna jest zazwyczaj ciężka. Czasami jej waga może dochodzić nawet do 4 kg. Do użytku przydomowego wystarczy Ci jednak lżejszy model. Głowica powinna być krótka i masywna.

Trzonek — w tym rodzaju siekiery jest bardzo długi i prosty. Taka budowa sprawia, że ciężka głowica uderza w drewno pod niewielkim kątem, co pozwala na rozłupanie nawet bardzo twardego materiału.

Kształt ostrza — powinien być dostosowany do charakterystycznego zadania, jakim jest rozłupywanie drewna. Najlepsze siekiery rozłupujące mają specyficzny szlif z dużym kątem ostrzenia, co sprawia, że szybko rozszerzająca się głowica wygląda jak klin.

Warto wiedzieć

To właśnie charakterystyczny szlif powoduje, że rozłupywanie drewna jest o wiele łatwiejsze. Dzięki siekierze z klinem, nawet jeśli nie przetniesz drewna do końca, zostanie ono mocno rozsunięte na boki i samo pęknie z powodu wewnętrznych napięć.

Z czego powinna być wykonana siekiera rozłupująca?

Dawniej trzonki siekier wykonywane były przede wszystkim z drewna. Dziś wybiera się jedynie gatunki drewna odporne na powstawanie odkształceń czy na wilgoć (np. jesion bądź hikora).

Coraz częściej jednak rezygnuje się z drewna na rzecz tworzywa sztucznego. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym. Wybierając taką siekierę, możesz mieć pewność, że będzie wytrzymała, a jednocześnie poręczna i dość lekka. Dodatkowo wykorzystanie tworzywa sztucznego umożliwia komfortowe wyprofilowanie trzonka oraz dobrą amortyzację podczas uderzenia.

W przypadku głowicy sprawa jest prosta: dobrej jakości siekiery rozłupujące posiadają głowice z wysokiej jakości stali hartowanej indukcyjnie, co gwarantuje wysoką trwałość oraz odporność na niekorzystne warunki i różnego rodzaju zniszczenia.

Jaka siekiera zagwarantuje komfortową pracę?

Odpowiednia budowa siekiery oraz wysokiej jakości materiały to podstawa, która zapewni Ci satysfakcję z zakupu. Warto jednak pamiętać, że na funkcjonalność i komfort pracy z tym narzędziem wpływa jeszcze kilka innych szczegółów:

  • powierzchnia antypoślizgowa: miękki materiał antypoślizgowy pokrywający część trzonka to ważne udogodnienie, ale też zabezpieczenie przed wyślizgiwaniem się siekiery z ręki,

  • funkcjonalna osłona: pozwoli Ci na bezpieczne i wygodne przenoszenie oraz przechowywanie siekiery, a także dołączonej do niej ostrzałki,

  • praktyczny otwór na końcu trzonka: umożliwia zawieszenie narzędzia np. na ścianie w garażu czy składziku drewna.

Jak dobrać wagę i długość siekiery rozłupującej?

Niełatwym zadaniem jest odpowiednie zbilansowanie wagi oraz długości siekiery do łupania. Zazwyczaj producenci podają średnicę pni, które możesz z powodzeniem rozłupywać za pomocą danego modelu, co jest dużym ułatwieniem.rąbanie drewna

Jeśli jednak masz okazję wziąć siekierę do ręki, spróbuj chwycić jedną ręką koniec trzonka i podnieść głowicę przy użyciu samej siły nadgarstka. Jeżeli okaże się zbyt ciężka, lepiej wybierz lżejszy model. Operowanie siekierą nie powinno wymagać bardzo dużego wysiłku.

Chcesz sprawdzić, czy siekiera nie jest zbyt długa? Chwyć ją przy samej głowicy i ułóż wzdłuż ramienia. Trzonek nie powinien w takiej sytuacji przekraczać wysokości pachy.

Siekiera rozłupująca to narzędzie, które przyda Ci się przy rąbaniu drewna na opał czy podczas prac ogrodowych. Wybierając model o odpowiednim kształcie, dopasowanej wysokości i wykonany z praktycznych materiałów, zapewnisz sobie bezpieczną i komfortową pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *