Myszy w domu? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Zostawiają ślady w postaci malutkich bobków, dziur w opakowaniach spożywczych i nadgryzionego chleba – myszy w domu to nic miłego. Te sprytne, niewielkie gryzonie bardzo łatwo i szybko rozmnażają się i rozprzestrzeniają. Jak zabezpieczyć dom przed myszami? Oto odpowiedzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego masz myszy w domu

Jak chronić domostwo przed myszami

O sposobach na pozbywanie się myszy

Skąd biorą się myszy w domu?

Najlepszą metodą na dom wolny od gryzoni jest prewencja. To dlatego powinieneś poznać przede wszystkim powody, dla których myszy mogą wybrać właśnie Twoje mieszkanie, nawet jeśli usytuowane jest ono w mieście. Oto najważniejsze „wabiki” gryzoni:

  • duży, „nieszczelny” dom z łatwym dostępem – jeśli mieszkasz na wsi, a Twój dom ma pełno wejść, dziur, nie jest w żaden sposób ogrodzony (podmurówką) i często stoi otworem, szansa na wizytę myszy jest bardzo duża;
  • brak kotów – nawet jeśli koty nie łapią ich i nie zjadają, stanowią skuteczny odstraszacz dla myszy;
  • obecność piwnicy i niezabezpieczona spiżarnia – piwnica jest często „nieszczelna” i łatwo dostępna dla małych gryzoni. Jeśli w domu znajduje się również spiżarnia, która nie jest szczelnie zamykana, myszy z całą pewnością zwęszą jedzenie i pojawią się w domu;
  • nieporządek – nieład w kuchni, niezabezpieczone produkty spożywcze i zalegające resztki jedzenia na podłodze to prawdziwa gratka dla myszy, dlatego doskonałą metodą prewencyjną jest regularne sprzątanie i odpowiednie przechowywanie zarówno gotowych posiłków, jak i suchego prowiantu;
  • bliskość pól i żywy inwentarz – prowadząc gospodarstwo rolne jesteś bardziej niż ktokolwiek inny narażony na myszy w domu. Obecność paszy i mnóstwo zabudowań, w których mogą schronić się zwierzęta – to czynniki sprzyjające zadomowieniu się gryzoni. W tej sytuacji zwykłe odstraszanie myszy na różne sposoby może nie wystarczyć.

 

Ciekawostka

To właśnie myszy są powodem, dla którego udomowiono kota. Jest to zatem najstarsza i do dziś jedna z najbardziej skutecznych metod na ich odstraszanie. To nieprawda, że współczesne koty nie potrafią już łapać myszy – nie robią tego, bo są regularnie karmione. Jednak nawet mając stały dostęp do pożywienia doskonale zapobiegają obecności myszy w domu, a to dlatego, że są łowcami i polując instynktownie, skutecznie je odstraszają. W domach, gdzie bytują koty, gryzonie pojawiają się bardzo rzadko lub wcale.

pulapka na myszy

Jak zabezpieczyć dom przed myszami

Na myszy w domu jesteś narażony szczególnie zimą, gdy chowają się przed mrozami i zakładają gniazda. Dlatego pierwszą metodą prewencyjną jest dokładne sprawdzenie, którędy gryzonie mogą dostać się do Twojego domu. Gdy jest jeszcze dość ciepło na zewnątrz, sprawdź wszelkie możliwe wejścia i postaraj się je zablokować.

Porada

Myszy są bardzo małe, dlatego łatwo dostają się do pomieszczeń przez nawet najmniejsze szpary, ubytki, luźne listwy i rury. Niektóre dziury w ścianach możesz zaszpachlować najzwyklejszym gipsem.

Innymi metodami na zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się gryzoni w Twoim domostwie są:

  • utrzymywanie porządku – w tym: odpowiednie separowanie wszelkich produktów spożywczych i należyte usuwanie resztek jedzenia. Bardzo ważne jest również regularne pozbywanie się śmieci;
  • odstraszanie myszy – istnieje wiele naturalnych metod. Oprócz obecności kota, możesz postawić również na rozsypywanie ziół (lawenda skutecznie odstrasza myszy) i stosowanie specjalnych preparatów, np. płynów, które w odpowiedni sposób oddziałują na zmysł powonienia gryzoni;
  • ultradźwięki – specjalne odstraszacze do kontaktów emitują nieznośne dla myszy dźwięki.

Kiedy jest już za późno – jak pozbywać się myszy

Istnieją 3 główne sposoby na myszy w domu – odstraszanie ich, łapanie oraz zabijanie. Dwie pierwsze formy należą oczywiście do bardziej humanitarnych, natomiast eliminowanie gryzoni też może odbywać się w mniej lub bardziej ludzki sposób. Zobacz zatem, jakie masz możliwości.

plastikowa_pulapka
łapka na myszy Arox
  • Łapanie myszy – możesz starać się pozbyć ich za pomocą specjalnych pułapek na myszy, które jedynie chwytają je i blokują możliwość ucieczki. Takiego gryzonia wypuść jak najdalej od domu. Sposób sprawdza się, gdy zauważysz w mieszkaniu obecność jedynie jednej czy dwóch myszy.
  • Zabijanie myszy – to najdrastyczniejsza metoda pozbywania się myszy z domu, która wymaga od Ciebie również późniejszej utylizacji (poprzez spalenie) ciała zabitych gryzoni. Proces eliminacji odbywa się poprzez podawanie różnego rodzaju trutek, które powodują śmierć myszy w 4 dni od spożycia. Ciała zabitych gryzoni mogą stanowić potencjalną truciznę dla innych zwierząt – psów, kotów czy ptaków, dlatego musisz bezwzględnie odnaleźć je (czasami mogą bowiem znajdować się z dala od domu) i spalić. Inną formą pozbywania się myszy z domu jest tradycyjne ustawianie pułapek na myszy, które wabią je kawałkiem sera czy słoniny i natychmiast uśmiercają poprzez zwolnienie się metalowej zapadki. To mniej drastyczna metoda zabijania gryzonia.

pulapki na myszy

Jeśli zmagasz się również ze szczurami, oto jak możesz z nim walczyć. Więcej przydatnych informacji i porad przeczytasz także w dziale Dom i mieszkanie na blogu StukPuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *