Mycie elewacji domu i budynków użyteczności publicznej – porady

Sposób mycia elewacji dostosowuje się do materiału, z jakiego została wykonana, a także rodzaju i wielkości zabrudzeń. Sprawdź, jak często należy wykonywać czyszczenie elewacji domu oraz jakie środki i akcesoria będą Ci potrzebne.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy i jak często przeprowadzać mycie elewacji

Jakie środki do mycia elewacji sprawdzą się najlepiej

Jak przeprowadzić czyszczenie elewacji domu myjką ciśnieniową

Kiedy i jak często przeprowadzać mycie elewacji?

W przeciwieństwie do prac wykonywanych w ogrodzie, które mają ściśle ustalony harmonogram, czyszczenie elewacji przeprowadza się w zależności m.in. od położenia domu czy budynku użyteczności publicznej. Wyznacznikiem staje się poziom zabrudzeń na elewacji, które na jasnym budynku prywatnym będą raziły bardziej niż na ciemnym magazynie.

Budynek jest narażony na większe i częstsze zabrudzenia, m.in. jeśli:

 • znajduje się nieopodal lasu, skąd sezonowo docierają do niego pyłki, a na co dzień wilgoć,
 • jest położony blisko ruchliwej drogi, przez co osadzają się na nim zanieczyszczenia wzbijane w powietrze przez samochody oraz opary,
 • stoi na terenie nieosłoniętym od wiatru, przez co to na nim zatrzymuje się najwięcej zabrudzeń,
 • elewacja ma niejednorodną strukturę – zabrudzenia osiadają w zagłębieniach.
  Mycie elewacji szmatką i wodą
  Mycie elewacji szmatką i wodą

  Fragmentaryczne mycie elewacji domu poleca się przeprowadzać raz w roku, ciemnych budynków użyteczności publicznej nawet rzadziej. Kompleksowe czyszczenie – w miarę potrzeby – warto przeprowadzać raz na kilka lat. Pomaga to przywrócić pierwotną barwę elewacji, zwłaszcza tynkowej.

Porada eksperta

Prace takie jak mycie okien i elewacji zaplanuj na wczesną wiosnę. To idealny moment, ponieważ przy ładnej pogodzie ściany budynku wyschną szybciej, a elewacja będzie piękna w sam raz na powitanie sezonu.

Środki do mycia elewacji dopasowane do zabrudzeń

 • Rodzaj pracy oraz środki do mycia elewacji dobiera się do materiału, z jakiego wykonany został budynek – z uwzględnieniem struktury oraz nasiąkliwości – a także charakteru i wielkości zabrudzeń. Drobne zanieczyszczenia można usunąć mechanicznie – szczotką – lub przy użyciu detergentu. To ważne, byś przed rozpoczęciem mycia elewacji sprawdził, czy poza zwykłymi zabrudzeniami występują tam również grzyby i glony.

Warto wiedzieć

Jeśli użyjesz niewłaściwych środków do mycia elewacji, możesz sprawić, że brud wsiąknie w elewację i tym sposobem dołożysz sobie pracy.

  1. Mycie i czyszczenie elewacji tynkowych przy drobnych zabrudzeniach przeprowadzisz przy pomocy wody. Do tynków mineralnych nie powinieneś używać szczotki, ponieważ możesz uszkodzić powierzchnię. Przy tynkach akrylowych z kolei do wody dodaj grzybobójczego preparatu do mycia elewacji, ponieważ są one podatne na powstawanie wykwitów, pleśni, grzybów i glonów. Na zakończenie pracy elewację zmyj czystą wodą.
  2. Czyszczenie elewacji z cegły klinkierowej bądź kamienia wykonasz przy użyciu szczotki z twardym włosiem, ale także myjki ciśnieniowej. Te rodzaje elewacji są podatne na powstawanie nieestetycznych wykwitów solnych. Czyszczenie elewacji ceglanej nie wymaga używania specjalistycznych środków, o ile zabrudzenia są drobne – wystarczy woda.
  3. Mycie domów drewnianych powinno się odbyć w dniu ciepłym i suchym, ponieważ drewno to delikatny materiał. By szybko i skutecznie pozbyć się brudu i kurzu, do wody dodaj szare mydło. Przyschnięte zanieczyszczenia delikatnie usuniesz papierem ściernym. Po zakończeniu pracy koniecznie zaimpregnuj drewno. Sprawdź, jak impregnować drewno konstrukcyjne oraz drewniane konstrukcje znajdujące się w ogrodzie.

Porada eksperta

Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego została wykonana elewacja, po zakończeniu mycia zastosuj środek impregnujący. Preparat do impregnacji fasad i elewacji Tytan sprawdzi się do zabezpieczenia ścian z betonu, cegły, gipsu oraz piaskowca. Pomaga w impregnacji pytek ceramicznych, cegły ceramicznej i kostki brukowej. Skutecznie chroni elewację przed mchami i porostami.

Czyszczenie elewacji domu myjką ciśnieniową

Wykorzystanie myjki ciśnieniowej do mycia elewacji domu czy budynku użyteczności publicznej to rozwiązanie stosowane często. Praca zajmuje mało czasu, a efekt spełnia oczekiwania. Myjkę wykorzystasz m.in. do:

 • czyszczenia elewacji ceglanej, tynków mineralnych, silikatowych i akrylowych, a także kostki brukowej,
 • usuwania drobnych zabrudzeń i kurzu,
 • walki z glonami, porostami, grzybami i pleśnią,
 • czyszczenia elewacji z graffiti.

Warto wiedzieć

Myjka ciśnieniowa pozwala również na bezpieczne i dokładne rozpylenie preparatów pielęgnacyjnych i ochronnych. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model.

Mycie elewacji domu myjką ciśnieniową wykonuj od góry do dołu, ponieważ w przeciwnym razie po już wyczyszczonych fragmentach elewacji będzie spływał brud osadzony nad nimi. Jeśli podczas mycia wykorzystałeś środki czyszczące do elewacji, nie zapomnij ich spłukać.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową – usuwanie graffiti
Mycie elewacji myjką ciśnieniową – usuwanie graffiti

Pamiętaj, że prace z użyciem myjki ciśnieniowej do czyszczenia elewacji powinieneś wykonywać wiosną i latem – słońce sprzyja wysychaniu. A jeśli do mycia nie chcesz wykorzystywać wody – wcale bądź w tak dużej ilości – na budynkach z cegły, kamienia, betonu i drewna możesz zastosować czyszczenie mechaniczne.

Dostosuj metodę czyszczenia do rodzaju posiadanej elewacji i skorzystaj z naszych porad, a już wkrótce będziesz się cieszył pięknym domem.

Pierwszy komentarz dla “Mycie elewacji domu i budynków użyteczności publicznej – porady

 • 21 stycznia 2019 at 09:15
  Permalink

  Bardzo przejrzysty i przydatny artykuł. Myjka ciśnieniowa sprawdza się znakomicie, sam korzystam i bardzo sobie chwalę. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *