Mozaika na ścianę w łazience – jak ją ułożyć?

Układanie mozaiki nie różni się zbytnio od wykańczania powierzchni innym rodzajem płytek, jednak ze względu na swoją specyficzną budowę, warto przyjrzeć się zasadom jej montażu. Jeśli właśnie stajesz przed wykańczaniem swojej łazienki i chcesz stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne wnętrze, zapoznaj się z niniejszym poradnikiem. Nie musisz być glazurnikiem – sam położysz mozaikę na ścianę.

Z tego artykułu dowiesz się:

Gdzie możesz położyć mozaikę

Jakie są zasady układania mozaiki

Co będzie potrzebne do położenia mozaiki na ścianę w łazience

Na jakie powierzchnie można kłaść mozaikę?

Mozaika to rodzaj okładziny ściennej, który obecnie produkuje się na specjalnych taśmach, papierze lub siatkach – wobec czego każdy jej element jest już trwale osadzony i skomponowany z resztą. Dzięki takiej budowie jej montaż jest dosyć prosty, a przede wszystkim możliwy również na powierzchniach, które nie są płaskie. Za pomocą mozaiki możesz zatem wykończyć takie powierzchnie, jak:

 • obudowę wanny,
 • okrągły brodzik,
 • kolumnę,
 • łuki,
 • wklęsłe wnęki,
 • kąty,

Pamiętaj!

Powierzchnia, na którą kładziesz mozaikę może być nieregularna, jednak podłoże musi być idealnie równe. Okładzina ta jest bowiem mocowana na bardzo cienką warstwę kleju. W ten sposób zapobiega się zapadaniu się poszczególnych kostek i wypływaniu ze szczelin zaprawy.

Zastanawiasz się, na jakie ogólnie powierzchnie da się swobodnie położyć mozaikę? Możliwe jest to na wszelkich standardowych podłożach – tynkach cementowych, betonie, płytach gipsowo-kartonowych, a nawet na glazurze.

mozaika dekoracyjna
Mozaika dekoracyjna

W łazience mozaikę często układa się nie tylko na ścianie, ale i murowanych blatach, we wnękach, tworzących półki, wokół lustra czy na parapetach. To doskonały element dekoracyjny. Dostępna jest nie tylko mozaika na ścianę, ale i na podłogę – w postaci specjalnie wykonanego gresu.

Układanie mozaiki – zasady

Największym utrudnieniem podczas kładzenia mozaiki jest jej dzielenie. Ze względu na drobne elementy, z których się składa, nie można jej swobodnie ciąć – wiąże się to bowiem z ryzykiem uszkodzenia kostek. Z tego powodu postaraj się tak zaplanować aranżację przy pomocy mozaiki, żeby ewentualnie skracać ją jedynie o kolejne rzędy kostek.

Do układania mozaiki należy wybrać odpowiedni klej. Często będzie on podobny do tego, który wykorzystuje się do układania zwykłej glazury, jednak nie zawsze. Wśród wszystkich klejów do płytek spotkasz się głównie z zaprawami, nadającymi się do gresu czy klinkieru, podczas gdy do układania mozaiki na ścianę potrzebny będzie preparat cienkowasrtwowy.

 

Od tego zacznij

Istotną czynnością, od której powinno zacząć się układanie mozaiki jest przygotowanie podłoża. Powinno być nie tylko odpowiednio równe, ale także oczyszczone – odtłuszczone i odpylone. Podłoże, do którego będziesz mocować mozaikę musi cechować się doskonałą przyczepnością, dlatego warto je również pokryć gruntem.

Oto, co jeszcze powinieneś wiedzieć o montażu mozaiki:

 • do nanoszenia zaprawy, dzięki której mozaika będzie trwale trzymać się ściany, używaj specjalnego grzebienia,

  nakładanie kleju do mozaiki
  Nakładanie kleju do mozaiki
 • kolejne plastry swojej mozaiki koniecznie oddzielaj plastikowymi krzyżykami,
 • nie pracuj w niższej temperaturze niż 5°C i nie wyższej niż 30°C,
 • nie zaczynaj fugować przed upłynięciem doby od przyklejenia mozaiki,
 • im drobniejsze zęby ma grzebień, tym lepiej się rozprowadza zaprawa.kiedy upewnisz się, że mozaika jest odpowiednio ułożona, a odległości między poszczególnymi elementami równe, delikatnie dociskaj ją do podłoża styropianową packą. Rób to, co kilka płytek, np. 8-9,Dowiedz się, jak dobrać klej do płytek.

Czego potrzebujesz do układania mozaiki

Najważniejszym materiałem, koniecznym do prawidłowego montażu mozaiki jest oczywiście odpowiedni klej, taki jak np. ta zaprawa klejowa do płytek szybkowiążąca Xerm marki Weber. Musi być elastyczny i dopasowany do podłoża. Do płyt gipsowo-kartonowych używaj tych zapraw klejowych o szczególnie dobrej przyczepności. Do mozaiki  marmurowej musisz użyć zaprawy klejowej na bazie białego cementu. Możliwe jest również zastosowanie gotowego kleju, a dla najwygodniejszego mocowania, wybierz taki, który cechuje się minimalną spływalnością.

Zaprawa klejowa do płytek szybkowiążąca Xerm
Zaprawa klejowa do płytek szybkowiążąca Xerm

 

Porada eksperta

Może się zdarzyć, że dana zaprawa klejowa na bazie cementu nie będzie odpowiednia do wybranej mozaiki, której spodnia warstwa może być wrażliwa na alkaliczny odczyn cementowych klejów. To dlatego najlepiej jest sięgnąć po specjalny klej do mozaiki

Tego jeszcze potrzebujesz:

 • styropianowa paca,
 • grzebień o ząbkach nie większych niż 4 mm,
 • plastikowe krzyżyki,
 • odpowiednia fuga.

Przy odrobinie chęci, czasu i wiedzy możesz swobodnie sam ułożyć mozaikę na ścianę. Zanim przykleisz ją na całej powierzchni, zrób jednak małą próbę i przy pomocy wybranych materiałów, zamocuj jeden lub kilka plastrów. W ten sposób nie stracisz wielu materiałów, jeśli coś okaże się nie tak.

Sprawdź też resztę artykułów na naszym blogu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *