Montaż termoizolacji – na co zwrócić uwagę

Izolacja termiczna to niezwykle ważny aspekt budowy domu. Pozwala na zaoszczędzenie energii potrzebnej na dogrzewanie budynku w zimie, a także chroni np. przed nagrzewaniem się szczególnie poddasza podczas gorących letnich dni. Warto zadbać o to, by termoizolacja została położona prawidłowo i przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Da nam to pewność, że przez lata nie będzie wymagała remontu oraz modernizacji i co najważniejsze będzie spełniała swoje zadanie.

Zasady poprawnego montaży termoizolacji

Podczas montażu termoizolacji ważne jest by działać zgodnie ze standardami oraz wytycznymi producentów zarówno płyt styropianowych jaki i kleju oraz łączników. Poprawny montaż termoizolacji powinien przebiegać następująco:

  • Przygotowujemy podłoże, czyli usuwamy zanieczyszczenia luźną zaprawę, odchodzący tynk oraz farbę. Jeśli podłoże jest pylące się należy użyć emulsji gruntującej jako podkładu.
  • Klej nakładamy bezpośrednio na panel utrzymując pistolet w odległości 1-2 cm od powierzchni. Klej nakładamy wzdłuż wszystkich krawędzi na szerokości około 3 cm oraz dodatkowo jedną lub dwie linię wzdłuż panela. Tak by odstępy między liniami kleju nie przekraczały 3o cm.
  • Pierwszą warstwę płyt izolacyjnych należy opierać na listwie cokołowej lub na warstwie termoizolacji fundamentu, ale nie niżej niż 30 cm od powierzchni gruntu. Po nałożeniu kleju należy odczekać około 1 minuty i przyłożyć panel do ściany. Delikatna korekta powinna być możliwa jeszcze przez 8-10 minut.
  • Kolejne rzędy paneli izolacyjnych powinny być przesunięte względem siebie tak by szczeliny między płytami nie wypadały na tej samej wysokości. Uchroni to powierzchnię przed pękaniem i naprężeniami, a do tego poprawi właściwości izolacyjne.
  • Po dwóch godzinach od położenia płyt termoizolacyjnych można przystąpić do kołkowania. Należy pamiętać, że kołki są konieczne na krawędziach ścian oraz jeśli płyta ma więcej niż 15 cm grubości. Kołki należy umieszczać po 4-5 sztuk na 1 m2, a głębokość kotwienia powinna wynosić około 6 cm.
  • Po upływie 24 godzin ścianę można poddać dalszej obróbce takiej jak wklejanie siatki, tynkowanie, malowanie itp

Klej do elewacji

eos_tytanChcąc szybko i trwale przymocować płyty termoizolacyjne do ściany musimy wybrać odpowiedni klej. Doskonałym wyborem jest jednokomponentowy klej poliuretanowy EOS marki TYTAN. Jest to klej do aplikacji za pomocą pistoletu, który sprawdza się idealnie przy ocieplaniu ścian zewnętrznych budynków, zarówno nowych jak i poddawanych termorenowacji. Produkt charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do materiałów budowlanych takich jak płyty G-K, styropian, spieniony polistyren, XPS, płyty poliuretanowe, płyty kartonowe, drewno, korek, beton, metal itp.

 

Łączniki  do termoizolacji

Oprócz klejenia bardzo ważnym jest odpowiednie umocowanie płyt do podłoża za pomocą łączników do montażu termoizolacji, które zapewnią trwałe połączenie warstwy termoizolacyjnej ze ścianą. Do mocowania termoizolacji można użyć dwóch rodzajów łączników.

lacznik_plastikowyŁączniki wykonane z tworzywa sztucznego, a dokładnie z udaroodpornego kopolimeru polipropylenu. Są one bardzo odporne na wyrywanie i nadają się idealnie do montażu w materiałach porowatych oraz pełnych. Dzięki zastosowaniu polimeru redukują powstawanie mostków termicznych, a struktura talerzyka pomyślana jest tak, by łatwo pokrywała się warstwą tynku.

lacznik_stalowyDrugim rodzajem łączników są te z trzpieniem ze stali ocynkowanej galwanicznie z izolowaną udaroodpornym tworzywem końcówką. Łączniki te są bardzo odporne na wyrywanie i przeciążenia mechaniczne. Do tego idealnie nadają się do montażu w takich materiałach jak beton, cegła czy kamień. Struktura talerzyka i w tym przypadku jest pomyślana tak, by łatwo dała się porkyć tynkiem oraz jest dodatkowo wzmacniana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *