Montaż drzwi wewnętrznych – jak zrobić to szybko i sprawnie?

Montaż drzwi wewnętrznych wcale nie musi być trudny. Skompletuj odpowiednie narzędzia i sprawdź, co musisz zrobić, by przygotować się do osadzenia drzwi – zarówno z wymianą ościeżnicy, jak i bez!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak osadzić drzwi wewnętrzne bez wymiany ościeżnicy

Jak usunąć ościeżnicę

Jakie materiały są potrzebne do montażu drzwi

Jak ustawić ościeżnicę

Jak osadzić drzwi wewnętrzne

Jak osadzić drzwi wewnętrzne bez wymiany ościeżnicy?

Jeśli drzwi w mieszkaniu są osadzone na nowej lub dobrej ościeżnicy, wymiana skrzydła nie wymaga demontażu futryny. Pamiętaj, że w sytuacji, gdy nowe drzwi montujesz w starej ościeżnicy, musisz się upewnić, że mają:

 • te same wymiary: wysokość i szerokość,
 • taki sam rozstaw zawiasów,
 • klamkę na tej samej wysokości.

Szybko zamaskujesz starą ościeżnicę nakładką maskującą – trzyma się futryny dzięki piance montażowej. Żeby ją założyć, musisz odciąć stare zawiasy, które będą zawadzały.

Warto wiedzieć

Nakładka maskująca na futrynę zmniejsza światło przejścia o kilka centymetrów oraz wysuwa płaszczyznę skrzydła. Pamiętaj o tym, wybierając nowe drzwi.

Montaż drzwi wewnętrznych – usunięcie ościeżnicy

Podczas wymiany drzwi możesz kupić nowe skrzydło wraz z ościeżnicą. To estetyczne rozwiązanie, ponadto pomaga pozbyć się starych i zniszczonych futryn. Demontaż ościeżnicy możesz przeprowadzić na dwa sposoby – dobiera się je do materiału, z którego wykonano futrynę:

 • przy demontażu drewnianej ościeżnicy wykorzystasz młotek oraz płaski śrubokręt. Usuwanie drewnianej futryny polega na podcięciu drewnianych kołków, które mocują element do ściany. Następnie ościeżnicę podważa się śrubokrętem i wyciąga ze ściany,
 • wycięcie ościeżnicy metalowej wymaga użycia szlifierki kątowej z tarczą tnącą bądź piły z brzeszczotem. Jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Futrynę należy podciąć nad posadzką i w rogach, a przyspawane kotwy mocujące odciąć lub wykuć z muru.

Porada eksperta

Jeśli widzisz, że po usunięciu ościeżnicy w ościeżach pozostały dziury, wypełnij je zaprawą bądź pianką montażową. Poczekaj, aż powierzchnia wyschnie i oszlifuj ją. By nie marnować produktów, sprawdź, do czego jeszcze przyda Ci się pianka montażowa pistoletowa.

Montaż drzwi – potrzebne materiały

Podczas montażu drzwi wewnętrznych przydadzą się:

 • pianka montażowa z poliuretanu – do wypełniania szczelin między nową futryną a ścianą,
 • taśma malarska – do zabezpieczenia ościeżnicy przed zabrudzeniem,
 • nożyk – do odcinania nadmiaru pianki montażowej po zastygnięciu,
 • kotwy – kołki do zamontowania ościeżnicy w ościeży drzwi,
 • kliny – do zabezpieczenia futryny,
 • zaślepki – do zamaskowania miejsc po kołkach,
 • silikon – do zamontowania listew wykończeniowych,
 • gwoździe – przydatne przy mocowaniu listew (można je wykończyć także akrylem).
Montaż drzwi – poziomowanie ościeżnicy poziomicą
Montaż drzwi – poziomowanie ościeżnicy poziomicą

Jak zamontować drzwi? – odpowiednie ustawienie futryny

W zeszlifowaną i oczyszczoną z pyłu oścież wstawia się nową ościeżnicę. Zablokuj ją przy użyciu drewnianych klinów na wysokości, na której znajdą się później rozpórki regulowane. To szczególnie ważne, ponieważ użycie pianki montażowej mogłoby zdeformować ułożenie futryny – pianka zwiększa swoją objętość. Do wyznaczenia poziomu nadproża użyj poziomicy. Aby poszerzyć otwór drzwiowy, dobij kliny. Poluzuj je, jeśli otwór jest zbyt szeroki.

Ustal pion na słupie zawiasowym futryny, poziomu zaś na górnej belce. Upewnij się, że wszędzie zostały zachowane kąty proste, a tym samym otwór jest równy na każdej wysokości. W przeciwnym wypadku montaż drzwi nie będzie możliwy.

Porada eksperta

Pamiętaj, by dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy. Musi on być dostosowany do wymiarów nowej ościeżnicy. Powinieneś pozostawić szczeliny montażowe o szerokości 1-1,5 cm po każdej ze stron.

Jak osadzić drzwi wewnętrzne? – montaż ościeżnicy

Montaż drzwi wewnętrznych rozpocznij od wywiercenia otworów w słupie zawiasowym futryny. Ich szerokość musi pozwolić na swobodne wsadzenie kołków. Takie same otwory wykonaj w ścianie – głębokość musi odpowiadać długości kołków. W ten sposób uzyskasz trwały pion ościeżnicy. Unieruchomisz ją, dokręcając śruby.

Montaż drzwi – poziomowanie ościeżnicy kołkami
Montaż drzwi – poziomowanie ościeżnicy kołkami

W przytwierdzonej do ściany ościeżnicy można osadzić drzwi. Skrzydło nakłada się na zawiasy, a następnie sprawdza, czy otwiera i zamyka się z łatwością. W razie potrzeby szerokość skorygujesz poprzez dobijanie i luzowanie klinów. Następnie w ten sam sposób zamontuj drugi słup ościeżnicy.

Porada eksperta

Nie rozpoczynaj montażu ościeżnicy, jeśli ściana została niedawno wymurowana lub otynkowana. Upewnij się, że przed rozpoczęciem prac zdążyła w pełni wyschnąć. Jeśli montaż drzwi wewnętrznych to tylko jedna z prac, jakie wykonujesz podczas budowania domu, wróć do niego później.

Przygotuj się do wymiany drzwi i ościeżnic, kompletując wskazane w artykule produkty i sprzęt. Nie zapomnij też o odpowiednim stroju ochronnym. Dzięki poprawnie wykonanym pracom już niedługo będziesz się cieszył nowymi drzwiami!

3 komentarz dla “Montaż drzwi wewnętrznych – jak zrobić to szybko i sprawnie?

 • 31 października 2018 at 15:30
  Permalink

  Przydatne informacje, na pewno wielu osobom pomogą w rozwiązaniu problemu. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 27 listopada 2018 at 22:51
  Permalink

  montaż jest tak samo ważny jak produkt, we współczesnym świecie bardzo trudno o dobrej jakości ekipię

  Odpowiedz
 • 20 czerwca 2019 at 13:10
  Permalink

  Dzięki dużo narzędzi trzeba mieć ale dzięki waszym radą zrobiłem to sam. Dzięki!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *