Mech na trawniku? Zobacz, jak z nim wygrać

Mech może porastać niektóre miejsca w Twoim ogrodzie – ścieżkę, zacienione miejsce betonowego podjazdu czy okolice muru. Niekiedy jednak pojawia się również na murawie. Podpowiadamy, jak usunąć mech z trawnika.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego powinno się walczyć z mchem na trawniku

Jak skutecznie zapobiegać pojawieniu się mchu

Co robić, gdy się już pojawił

Mech w trawie – co to oznacza?

Jeśli zauważysz jego obecność, oznacza to niestety jedno – Twoja trawa nie jest w najlepszym stanie. Mech na trawniku pojawia się głównie z powodu:

  • zbyt dużej wilgotności podłoża,
  • niewłaściwego pH ziemi – może być zbyt kwaśna,
  • nadmiernego zacienienia murawy,
  • przenawożenia,
  • braku nawożenia,
  • zbyt rzadkiego lub zbyt gęstego pokrycia,
  • zbyt ciężkiej i zbitej ziemi,
  • osłabionej murawy – np. w wyniku choroby czy zmarznięcia.

Dobra rada!

Szczególną troską powinieneś objąć swój trawnik po zimie, kiedy murawa jest najbardziej narażona na rozprzestrzenienie się mchu. Właściwa pielęgnacja na wiosnę jest doskonałą metodą prewencyjną.

Trawa z mchem nie prezentuje się atrakcyjnie, a ponadto może coraz mniej przypominać murawę. Jeśli nie chcesz zamiast trawnika mieć filcowatego podłoża, które powoli, ale skutecznie wyprze zielone źdźbła, masz szansę w prosty sposób zapobiec jego powstawaniu.

Idealny trawnik – jak nie dopuścić do powstawania mchu?

Jeśli nie chcesz dopuścić do zniszczenia trawy przez mech, najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi będą:

  • odpowiednie nawożenie trawnika – dzięki właściwemu odżywianiu murawy staje się ona odporna i mocna, a jej szybszy porost również zapobiega pojawianiu się na niej mchu. Specjalne nawozy dodatkowo pomagają uchronić murawę przed jego pojawianiem się, a to dzięki zawartości żelaza;
nawóz marki Compo
nawóz marki Compo

Ciekawostka

Mech jest rośliną pionierską – co to oznacza? Tak zwane gatunki flory mają nieprzeciętną zdolność do rozprzestrzeniania się oraz przystosowywania do rozmaitych, nawet ciężkich, warunków. Z tego względu łatwiej zapobiegać mchowi niż go zwalczać.

Jeśli zdążyłeś już stwierdzić mech na trawniku w swoim ogrodzie, konieczne będą inne zabiegi, które pomogą uporać się z tym uporczywym chwastem. Jakie?

Jak usunąć mech z trawnika?

Kiedy mech na trawniku zagości już na dobre, trzeba będzie pozbyć się go jak najszybciej – w przeciwnym razie szybko może rozprzestrzenić się na całą murawę. Istnieją dwie główne metody na usunięcie tego chwastu:

  • mechaniczne – czyli ręczne zlikwidowanie mchu poprzez pozbycie się go np. za pomocą motyki. Pamiętaj, aby wraz z mchem usunąć część podłoża. Ten sposób sprawdza się, gdy chwast zaatakował niewielkie partie trawnika. Na większe połacie murawy zdecydowanie lepsze będzie wapnowanie;

mech w trawie

Pamiętaj!

Jeśli decydujesz się na opryski na mech, przed przystąpieniem do tej czynności, musisz skosić trawnik tak, aby źdźbła były jak najkrótsze. W przeciwnym razie preparat nie dotrze w odpowiedniej ilości do chwastu, który chcesz zwalczyć.

Samo usuwanie mchu – czy to mechaniczne czy chemiczne – nie rozwiąże problemu na dłużej. Po tego typu zabiegach, zacznij pielęgnować trawnik tak, aby zapobiec jego nawracaniu (o czym mogłeś przeczytać na początku tego artykułu).

Po więcej porad zajrzyj na blog StukPuk.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *