Malowanie ścian – przegląd możliwych technik

Malowanie ścian to jedna z prostszych prac remontowych, którą najczęściej wykonuje się samodzielnie. Przygotowując się do niej, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego narzędzia. Zobacz, jakie techniki malowania ścian masz do wyboru i co warto o nich wiedzieć!

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy warto sięgnąć po pędzel malarski

W jakiej sytuacji sprawdzi się wałek

O czym pamiętać, malując ściany pistoletem

Jakie inne techniki można wykorzystać do pomalowania ściany

Malowanie ścian pędzlem – kiedy się sprawdza?

Malowanie pędzlem to najstarsza, a jednocześnie najprostsza technika pokrywania ścian farbą. Decydując się na nią, powinieneś zastanowić się nad wyborem odpowiedniego narzędzia – ważny jest zarówno kształt, jak i wielkość oraz rodzaj włosia. O tym, jak dobrać rodzaj pędzla do wykonywanej czynności, możesz przeczytać w tym artykule.

Musisz się liczyć z tym, że malowanie zajmie Ci sporo czasu – jest to najbardziej czasochłonna ze wszystkich technik malowania ścian. Nie warto więc korzystać z niego na większych powierzchniach. Metoda ta nie sprawdzi się także w przypadku farb szybkoschnących ze względu na zwiększone ryzyko powstawania zacieków. Pędzel malarski może również pozostawiać sznary, czyli widoczne ślady po włosiu – nie stosuj go, jeśli zależy Ci na idealnie gładkiej powierzchni.

Kiedy warto zastosować pędzel?

 • podczas gruntowania ścian – wykorzystasz w tym celu pędzel ławkowiec,
 • wykańczając elementy stolarki,

Porada eksperta

Po czym możesz szybko rozpoznać pędzel do drewna? Większość producentów dla ułatwienia oznacza ich rączki kolorem brązowym.

 • na niewielkich powierzchniach o wklęsło-wypukłej powierzchni – np. na dekorach czy żłobionych wzorach,
 • malując w trudno dostępnych miejscach, np. w narożnikach przy suficie – możesz tu sięgnąć po specjalne pędzle kaloryferowe.
Malowanie ściany pędzlem
Malowanie ściany pędzlem

Zastosowanie wałka malarskiego

Malowanie ścian wałkiem to obecnie najpopularniejsza technika. Dlaczego warto ją wybrać?

 • pozwala na równomierne pokrycie równych i gładkich powierzchni,
 • umożliwia szybkie wykonanie pracy na większej powierzchni,
 • cechuje się wydajną aplikacją bez wchłaniania farby,
 • zapewnia wygodę podczas malowania wysoko położonych miejsc – wystarczy połączyć wałek z kijem teleskopowym,
 • wałki nie pozostawiają na malowanej powierzchni smug.

Czy wiesz, że…

Wałki służą nie tylko do malowania? W naszej ofercie znajdziesz np. specjalne wałki do odpowietrzania wylewek, przy pomocy których usuniesz pęcherzyki powietrza z betonu czy świeżo wylanego kleju.

Wałek możesz stosować jedynie na równych ścianach – nie nadaje się do malowania powierzchni chropowatych czy o wyraźnej strukturze, gdyż może wtedy nie pokryć podłoża dokładnie. Akcesorium nie sprawdzi się również w przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki czy miejsca tuż przy posadzce.

Porada eksperta

Ściany wewnętrzne zaleca się malować tzw. techniką mieszaną. Zacznij od pomalowania trudno dostępnych miejsc pędzlem, a dopiero później zaaplikuj farbę wałkiem na pozostałej powierzchni. W ten sposób uzyskasz najlepszy efekt.

Malowanie pod ciśnieniem – co warto o tym wiedzieć?

Metodę natryskową wykorzystuje się zazwyczaj wtedy, gdy powierzchnia do pomalowania jest szczególnie duża, np. kilkusetmetrowa. Jej zastosowanie pomoże w skróceniu czasu pracy oraz w zmniejszeniu zużycia farby – pistolet natryskowy to wyjątkowo wydajne narzędzie.

Malowanie ścian pistoletem najlepiej sprawdza się w przestronnych, rzadko użytkowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz domu. Dlaczego? Podczas rozpylania cząsteczki farby mogą osiadać nie tylko na ścianie, lecz również wszędzie dookoła – może to utrudnić późniejsze sprzątanie.

Malowanie ściany pistoletem natryskowym
Malowanie ściany pistoletem natryskowym

Czy wiesz, że…

Metoda natryskowa pozwala na zaaplikowanie wyjątkowo cienkiej warstwy farby. Dlatego też wykorzystuje się ją np. podczas odnawiania drobnych elementów dekoracyjnych, które zbyt gruba powłoka mogłaby po prostu zakryć.

Decydując się na malowanie po ciśnieniem, powinieneś również pamiętać o tym, że nie każda farba nadaje się do aplikowania pistoletem. Kluczowy parametr stanowi tutaj poziom lepkości preparatu, który powinien być dopasowany do możliwości narzędzia. Konieczne jest też przefiltrowanie emalii przed przystąpieniem do pracy.

Czym jeszcze można malować ściany?

Chcąc uzyskać dekoracyjne efekty na ścianie, możesz sięgnąć również po inne, niestandardowe narzędzia. Zalicza się do nich:

 • wałek dekoracyjny – od tradycyjnych wałków malarskich różni się tym, że na jego powierzchni roboczej znajduje się wytłoczony wzór. Maczając pędzel w farbie i przejeżdżając nim po ścianie, przekopiujesz go na powierzchnię. Uważaj jednak na to, by kolejne pasy były równe – wszelkie nierówności wzoru będą od razu widoczne,
 • szczotka – przy pomocy szczotki o średnio miękkim włosiu możesz zyskać powierzchnię o prążkowanej fakturze. Jak to zrobić? Zamocz końce narzędzia w farbie dekoracyjnej, przyciśnij je do ściany i aplikuj długimi pociągnięciami w jednym kierunku. Możesz nanieść jedną lub dwie warstwy w zależności od tego, na jakim efekcie końcowym Ci zależy,
 • gąbka – jej zastosowanie pozwoli Ci np. na stworzenie na ścianie efektu smużenia. Aby to zrobić, zanurz gąbkę w wodzie, odciśnij ją, a następnie przetrzyj nią świeżo pomalowaną, jeszcze wilgotną ścianę. W ten sposób nadasz powierzchni subtelnie rozmyty wygląd,
 • tkanina – wykorzystując ją, można stworzyć na ścianie przecierany wzór. Jak uzyskać taki efekt? Zacznij od pomalowania ściany na jednolity kolor i odczekaj, aż dobrze wyschnie. Do pozostałej farby dodaj nieco ciemniejszego pigmentu, zamocz w niej kawałek szmatki, wykręć i dociskaj do ściany fragment po fragmencie.

Wybrałeś już odpowiednie narzędzie do malowania? Sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować zanim przystąpisz do pracy!

 

 

Pierwszy komentarz dla “Malowanie ścian – przegląd możliwych technik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *