Kosiarka spalinowa czy kosiarka elektryczna – jaką wybrać?

Wybór urządzenia do koszenia trawy nie jest łatwy. Od tego, czy zdecydujesz się na kosiarkę spalinową, czy też zakupisz kosiarkę elektryczną, zależy to, jak duży teren skosisz oraz ile czasu Ci to zajmie. Upewnij się, że wiesz o obu urządzeniach wszystko, co powinieneś!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co warto wiedzieć o kosiarkach spalinowych

Na jakich obszarach sprawdzi się kosiarka spalinowa

Jakie wady i zalety ma kosiarka elektryczna

Do pielęgnacji jakiego trawnika nadają się kosiarki elektryczne

Co warto wiedzieć o kosiarkach spalinowych?

Kosiarka spalinowa to urządzenie do koszenia trawy, które do działania potrzebuje benzyny oraz oleju silnikowego. Występuje w wersjach z silnikami o różnej mocy – popularną i chętnie kupowaną jest kosiarka z silnikiem czterosuwowym. Moc takiego silnika dochodzi od 3,5 KM do 6 KM, a sama kosiarka ma dodatkowo wbudowany napęd na koła. Jej zakres koszenia wynosi ok. 50 cm. Model jest dobry do koszenia trawy na większych obszarach. Alternatywę stanowi kosiarka spalinowa dwusuwowa – tą wygodnie pracuje się nawet na obszarach nierównych. Obie można uruchamiać za pomocą rozrusznika lub linki.

Wizualnie kosiarki spalinowe znacząco różnią się od kosiarek elektrycznych. Są większe, masywniejsze, a także głośniejsze. Są wydajne i działają bez ograniczeń odległościowych, co zawdzięczają obecności silnika oraz braku kabla zasilającego. Łatwiej również nimi manewrować, bo nie trzeba uważać na przewód elektryczny.

Kosiarka spalinowa Makita z silnikiem 4-suwowym.
Kosiarka spalinowa Makita z silnikiem 4-suwowym.

Porada eksperta

Z uwagi na to, że kosiarką spalinową pracuje się nieprzerwanie przez długi czas, warto wybrać model z koszem, najlepiej pojemnym do 85 litrów. To wyklucza konieczność ręcznego zbierania skoszonej trawy po zakończeniu pracy. Alternatywę stanowią kosiarki spalinowe z możliwością mulczowania. Proces polega na mieleniu skoszonej trawy, czyli przerabianiu jej na naturalny nawóz dla roślin.

koszenie trawnika

Spalinowe kosiarki do trawy – kiedy warto ich używać?

Kosiarka spalinowa to urządzenie idealne do koszenia trawy na obszarze liczącym 500-1000 m². Z uwagi na dużą moc silnika poradzi sobie z trawą wysoką, gęstą lub wyschniętą, a także chwastami i roślinami o twardych łodygach. Napęd kosiarki sprawia, że korzystanie z niej jest łatwiejsze i wygodniejsze – to duże ułatwienie, gdy musisz skosić trawę na terenie nierównym lub skośnym, a nawet stromym. Ponadto wybrane modele pozwalają na regulację wysokości koszeniana przykład 8-krotną.

Im większy zakres koszenia trawy, tym szybciej uporasz się zadaniem. Niestety zaleta ta zamienia się w wadę, gdy na zielonym terenie pojawiają się miejsca trudniej dostępne: zakamarki, wąskie odstępy między krzakami czy drzewami. Wówczas warto rozważyć zakup podkaszarki, inaczej zwanej trymerem. Urządzenie pozwoli zadbać o bardziej wymagające miejsca w ogrodzie. Jeśli chcesz zadbać o swój ogród kompleksowo, sprawdź czym przyciąć drzewka.

Czy wiesz, że…

Podkaszarkę (trymer) z uwagi na podobieństwo nazw często myli się z wykaszarką. W rzeczywistości drugie urządzenie to kosa spalinowa, która stanowi alternatywę kosiarki elektrycznej – jest przeznaczona do mniejszych ogrodów.

Kosiarki elektryczne i ich charakterystyka

Kosiarka elektryczna to urządzenie znacznie mniejsze, lżejsze i cichsze od kosiarki spalinowej. Z uwagi na rozmiar łatwiej nią manewrować. Oto zalety kosiarki elektrycznej:

 • poręczność,
 • łatwość przechowywania i wygoda transportowania w aucie – bez trudu zmieścisz ją w bagażniku,
 • jest tańsza w eksploatacji, ponieważ nie wymaga zakupu paliwa ani oleju do kosiarki,
 • jest ekologiczna – nie wydziela spalin,
 • jest łatwiejsza w konserwacji i naprawie, co redukuje koszty związane z oddaniem jej do serwisu,
 • posiada kilkustopniową regulację wysokości koszenia – 3-stopniową lub 13-stopniową.
 • jest tańsza od kosiarek spalinowych.

kosiarka elektryczna

Utrudnieniem podczas koszenia trawy może być obecność przewodu elektrycznego. To jedna z głównych wad kosiarek elektrycznych, ponieważ:

 • korzystanie z kosiarek jest mniej bezpieczne,
 • łatwiej uszkodzić urządzenie, najeżdżając na kabel,
 • obecność kabla utrudnia manewrowanie między przeszkodami: krzakami i drzewami,
 • kosiarka działa wyłącznie na terenie, który obejmuje zasięg kabla,
 • w przypadku awarii prądu nie skosisz trawy,
 • z uwagi na konieczność korzystania z prądu nierozsądnie jest kosić trawę mokrą,
 • jeśli kupisz model kosiarki z dłuższym kablem, musisz się liczyć ze spadkiem mocy, co skutkuje niemożnością skoszenia trawy twardszej bądź chwastów.

Porada eksperta

Jeżeli decydujesz się na zakup urządzenia napędzanego energią elektryczną, ale wiesz, że będziesz kosił trawę na terenach oddalonych od gniazdka elektrycznego bądź takich, gdzie w ogóle nie ma prądu, rozważ wybór kosiarki akumulatorowej. Jej koszt jest dużo wyższy, ale pozwoli Ci pracować bez użycia kabla. Pamiętaj jednak, że akumulator nie wytrzyma długiej pracy, a naładowanie go zajmuje do kilkunastu godzin.

Kosiarka elektryczna – do jakich terenów?

Podczas gdy kosiarka spalinowa zdaje egzamin na obszarach większych, elektrycznej użyjesz do pielęgnacji trawnika liczącego 100-500 m². Jest to idealne urządzenie do koszenia trawy przed domem, w ogródku, a także na działce czy w niewielkim sadzie. Z uwagi na cichszą pracę nie powinno przeszkadzać Twoim sąsiadom.

Kosiarka elektryczna Makita z koszem na trawę o pojemności 35 l.
Kosiarka elektryczna Makita z koszem na trawę o pojemności 35 l.

Kosiarka elektryczna, podobnie do spalinowej, może być wyposażona w kosz do zbierania trawy. Pojemnik będzie miał mniejszą pojemność, dlatego pamiętaj o jego częstszym opróżnianiu. Ponadto kosz zwiększy ciężar kosiarki, zmniejszając łatwość manewrowania nią. Użycie kosiarki z akumulatorem pozwoli Ci z kolei na skoszenie trawy na terenie odległym od źródła prądu, jednak kosiarka nie poradzi sobie z rozległym terenem – bateria szybko się rozładuje.

Przed zakupem kosiarki zastanów się, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze. Następnie określ, na jakich udogodnieniach Ci zależy – być może przydatny okaże się akumulator do kosiarki elektrycznej albo kosz zbierający trawę. Rozważny zakup sprawi, że nie będziesz musiał sięgać po narzędzia wspomagające, takie jak kosa spalinowa czy trymer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *