Kiełkownica domowa – jakie kiełki możesz wyhodować?

Zdrowe odżywianie wpływa nie tylko na znacznie lepsze samopoczucie, ale również na świetną formę fizyczną. Zdrowa dieta to m.in. warzywa, owoce, nieprzetworzona żywność i… kiełki, które możesz wyhodować we własnym zakresie. Wystarczy kiełkownica i garść świeżych nasion. Chcesz się przekonać, jak smakują kiełki bez pestycydów i nawozów sztucznych?

Z artykułu dowiesz się:

Jakie wartości odżywcze mają kiełki

Jak uprawiać kiełki w domu

Jakie rodzaje kiełków masz do wyboru

Dlaczego warto samodzielnie hodować kiełki

Jak hodować kiełki w kiełkownicy

Jakie wartości odżywcze znajdziesz w kiełkach?

Jeśli systematycznie dodajesz kiełki do swojej diety, przeciwdziałasz chorobom układu pokarmowego, obniżasz poziom cholesterolu, wzmacniasz odporność, uzupełniasz poziom witamin oraz minerałów. Utrzymujesz też w lepszej kondycji włosy i paznokcie.

Kiełki zawierają duże ilości witaminy A, B, C, D, E i H oraz mikroelementy – żelazo, mangan, cynk, selen, lit, chrom i makroelementy – wapń, fosfor, magnez, potas.

Jedzenie kiełków chroni przed infekcjami i chorobami. Organizm staje się bardziej odporny na stres, reguluje się praca układu pokarmowego, a skóra młodnieje.

Domowa uprawa kiełków nie wymaga ani dużego nakładu kosztów, ani wysiłku. Odrobina cierpliwości oraz systematyczność w uprawie odwdzięczą Ci się smacznym, zdrowym i zielonym dodatkiem do kanapek czy sałatek. Kiełki możesz jeść na surowo, dodawać do zdrowych koktajli, gotować, podduszać na patelni, jeśli gustujesz w kuchni orientalnej, a także smakować w dipach. Możesz dodawać je praktycznie do każdego dania. Nie tylko smakują, ale prezentują się świetnie – możesz nimi dekorować talerz.

salatka z kielkami
salatka z kielkami

Kiełki bardzo dobrze smakują również jako samodzielna przekąska. Warto co jakiś czas skubnąć odrobinę tej pyszności dla wzbogacenia swojej diety w witaminy.

Od czego zacząć uprawę kiełków?

Kiełki to nic innego jak nasiona, które dają początek dojrzałym warzywom. Posiadają znacznie więcej białek, witamin oraz składników mineralnych niż dorosła roślina. Oczywiście ze względu na niedojrzałą formę trudno się nimi najeść oraz zastąpić całkowicie warzywa. Warto jednak systematycznie dbać o to, by pojawiały się w codziennej diecie.

Kiełki są dostępne właściwie przez cały rok, a do ich uprawy potrzebujesz nasion, wody, słońca. Przyda się także kiełkownica – w której piętrami wyhodujesz kiełki różnego typu.

Czas wyhodowania kiełków gotowych do spożycia szacuje się na od 4-7 dni, w zależności od warunków, w których je umieścisz oraz rodzaju nasion. Można je spożywać bezpośrednio z kiełkownicy lub przechowywać przez kilka dni w lodówce. Jeśli będziesz je opłukiwał wodą będą świeże i gotowe do spożycia nawet przez 7 dni.

Jakie kiełki masz do wyboru?

Jest wiele wariantów. Na początek wypróbuj gotowych mieszanek. Wówczas jest szansa, że trafisz na smak, który Cię zainteresuje. Potem możesz smakować poszczególnych nasion o ostrzejszym posmaku – rzodkiewki, cebuli, delikatnych – koniczynę, brokuł, słonecznik.

Najczęściej stosowane rodzaje kiełków:

  • kiełki brokułu – zawierają witaminę A, C, E oraz K, a także cenne pierwiastki, jak fosfor, mangan czy potas oraz wapń, żelazo. Kiełki brokułu są także źródłem białka, błonnika i sulfofranu, który ma działanie przeciwnowotworowe,
  • kiełki fasoli mung – są bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawierają witaminy (A, z grupy B, C, E oraz K) i cenne składniki mineralne: cynk, jod, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, wapń, żelazo. Kiełki te są lekkostrawne i obniżają poziom złego cholesterolu,
  • kiełki lucerny – ze względu na wartości odżywcze ich spożywanie poleca się kobietom w ciąży, w okresie menopauzy. Są bogatym źródłem białka i żelaza, zawierają witaminy (A, z grupy B, C, E) oraz cenne pierwiastki (cynk, fosfor, krzem, magnez, mangan, miedź, potas, selen, siarka, sód, wapń, żelazo),
  • kiełki rzodkiewki – bogate źródło witaminy C, A, E oraz z grupy B. Ponadto wiele cennych pierwiastków, jak cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, siarka, wapń, żelazo. Dobrze wpływają na wygląd włosów i paznokci.

Kiełki gotowe czy wysiane samodzielnie?

Oczywiście, że lepszą opcją będzie wyhodowanie ich w domu. Kiełki, które możesz kupić w sklepie, są hodowane w zacienionych halach, co wpływa niekorzystnie na to, ile witamin oraz składników odżywczych zawierają.

Są nie tylko przechowywane w plastikowych opakowaniach – a zatem bez dostępu do świeżego powietrza, ale również transportowane w dość niekorzystnych warunkach – szkodzi im szczególnie niska temperatura.

Nasiona na kiełki powinny być również nawadniane – gotowce nie mają dostępu do wody. A co najważniejsze, aby mogły dłużej przebywać na sklepowych półkach, bywają opryskiwane preparatami przeciwko powstawaniu pleśni oraz grzybów.

 

Uwaga

Jedzenie kiełków jest całkowicie bezpieczne, ale uważaj, by nie spożywać nasion, które są spleśniałe, zasuszone lub pochodzące od roślin psiankowatych – kiełki papryki, ziemniaków czy pomidorów są trujące.

kielkownica domowa

Jak wyhodować kiełki w domowej kiełkownicy?

Nasiona po przebraniu najpierw opłucz, a następnie mocz przez około 5-6 godzin. Przygotuj miejsce dla kiełkownicy, postaw ją w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 18 st. Celsjusza. Naczynie można ustawić na parapecie, ale nie powinno stać w pełnym słońcu. Intensywne naświetlenie spowoduje powstawanie pleśni.

Zacznij od właściwych zakupów. Nasiona dobrej jakości nabędziesz w sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach internetowych. Potem warto pomyśleć o pojemniku do hodowli kiełków – np. kiełkownicy. Dostępne są różne rodzaje takich naczyń, jednym z nich może być kiełkownica piętrowa, z pojemnikiem zbierającym wodę, w którym posadzisz aż 3 różne rodzaje nasion. Przykład znajdziesz tutaj: https://www.stukpuk.pl/kielkownica-3-poziomowa-o-srednicy-20-cm-z-regulacja-wilgotnosci

Ta kiełkownica jest wyposażona w pokrywkę oraz pojemnik na wodę. Specjalny syfon odprowadza wodę, zapobiegając zbieraniu się nadmiaru wody.

Kiełki wysypujesz do 2,3 i 4 pojemnika. Codzienne podlewanie, letnią i przegotowaną wodą zapewni im odpowiedni wzrost.

Szalki kiełkownicy pokryją się zielonymi pęczkami lub drobnymi listkami po około 5 dniach od wysiania. Zbierz je na sito, opłukuj wodą, a następnie włóż do lodówki.

 

Ważne

Po każdym kiełkowaniu należy dokładnie wymyć pojemniki, na którym wysiałeś kiełki. Opłucz je wrzątkiem, lub wodą z dodatkiem octu. Zabezpieczysz powierzchnię przed ewentualnym działaniem grzybów, bakterii i pleśni. A jeśli dostrzeżesz, że na wyrastających kiełkach znajduje się pleśń, wyrzuć cała uprawę.

kielki hodowane w domu

Prawda, że domowe hodowanie kiełków nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania! Wypróbuj tego zdrowego dodatku do potraw!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *