Karaluchy w domu – jak je wytępić?

Karaluchy w domu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zwabione pozostawionym jedzeniem wychodzą w nocy ze swoich kryjówek i opanowują kuchnię, łazienkę czy spiżarnię. Dowiedz się, jak się pozbyć karaluchów i żyj spokojniej!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie zwyczaje mają karaluchy

Gdzie szukać karaczanów

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów

 

Karaluchy – co trzeba o nich wiedzieć?

Wywołują obrzydzenie i strach, choć swoją wielkością nie przekraczają 3 cm. Ich brązowo- czarne ubarwienie nie wyróżnia się na tle innych owadów, jednak to karaluchów ludzie boją się najbardziej. Dlaczego? Ponieważ ich wytępienie nie należy do najłatwiejszych zadań. Karaczan wschodni jest zaliczany do owadów synantropijnych – na swoje siedliska wybiera miejsca bytowania człowieka i niechętnie je opuszcza. Długi cykl rozmnażania (trwający 279 dni) utrudnia całkowite wytępienie owadów. Karaluchy żyją stadnie – rozpoznają się za pomocą zapachu. Jeśli zauważyłeś jednego owada, to bardzo prawdopodobne, że jest ich o wiele więcej. Owady prowadzą nocny tryb życia. Karaczany żyją w zabrudzonych i wilgotnych miejscach, dlatego mogą przenosić choroby i wywoływać zatrucia pokarmowe.

Czym żywią się karaluchy?

Owady są wszystkożerne – zjadają resztki ludzkich pokarmów: okruchy z pieczywa, mąkę, cukier, warzywa i owoce. Jako jedne z nielicznych potrafią trawić keratynę, dlatego włosy stanowią także ich pokarm. Mogą także przeżyć bez pożywienia aż 40 dni.

Karaluchy w domu – gdzie ich szukać?

Zazwyczaj karaluchy pojawiają się w miejscach, w których nikt nie dba o czystość. Jak więc wytłumaczyć ich obecność w nowym, dopiero co wyremontowanym mieszkaniu? Wystarczy, że zalęgły się u sąsiada albo znajdują się w sypie na śmieci czy piwnicy – za pomocą rur i kanałów wentylacyjnych potrafią dotrzeć do każdego miejsca w budynku. Gdzie szukać ich kryjówek w mieszkaniu?

  • w kuchni, spiżarni i innych miejscach, gdzie magazynujesz pożywienie -sprawdź chlebak oraz przestrzenie między półkami, w których mogą być okruszki,
  • w wilgotnych szczelinach i szparach w podłodze oraz miejscach pod dywanami,
  • obok rur centralnego ogrzewania i kaloryferów.

Lepiej zapobiegać niż tępić

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jaki skuteczny środek na karaluchy wybrać, zastosuj działania prewencyjne. Po pierwsze zadbaj o czystość mieszkania – skup się na miejscach mniej dostępnych, jak szpary w podłogach czy rury instalacji domowych. Często wietrz mieszkanie. Po przygotowaniu posiłków sprzątaj blaty do czysta, nie pozostawiaj resztek jedzenia. Zwróć uwagę także na szczelność budynku – zatkaj szczeliny, przez które karaluchy mogą dostawać się do środka.

Jak wytępić karaluchy?

Aby pozbyć się karaluchów warto zastosować środki owadobójcze. Ich szeroki wybór znajdziesz w dziale produkty owadobójcze.

  • Pułapka na karaczany

Pułapka ma formę kartonowego pudełka, w którym znajduje się specjalny klej. Specyficzny zapach jest wabikiem dla owadów, które przykleją się podstawy pułapki. Produkt najlepiej ustawić w miejscu, w którym pojawiają się karaluchy. Pułapka jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt, ponieważ nie zawiera chemicznych środków owadobójczych.

Prusakolep marki Bros
Prusakolep marki Bros
  • Lep na karaluchy

Zasada działania lepu na karaluchy jest bardzo podobna do pułapki – klej unieruchamia biegające insekty. Lep nie traci swoich właściwości przez 6 tygodni.

  • Biobójczy preparat w sprayu

Preparat w formie sprayu jest wygodny w użyciu – po rozpyleniu biobójczy środek dostaje się do owadów drogą pokarmową, powodując ich obumieranie. Produkt możesz zastosować w domu lub pomieszczeniach gospodarczych – ze względu na zwartość substancji chemicznych warto pamiętać o zachowaniu środków ostrożności.

  • Pasta/żel na karaluchy

Na rynku znajdziesz także środki w postaci pasty lub żelu, które rozprowadza się w miejscach gromadzenia się insektów. Niestety przy tym rozwiązaniu trzeba zadbać o to, by dzieci lub zwierzęta nie miały dostępu do tych powierzchni.

Kwas borowy na karaluchy – domowy sposób na insekty

Połączenie kwasu borowego (kupisz go w aptece) z cukrem to domowy sposób na karaluchy. Powstałą mieszankę rozłóż w miejscach, w których gromadzą się owady. Słodki cukier zwabi insekty, a kwas je uśmierci.

  • Dezynsekcja

Dezynsekcja to ostateczne rozwiązanie – jeśli karaluchy ciągle znajdują się w domu, a Ty nie masz już pomysłów jak z nimi walczyć, skorzystaj z usług firm, które usuwają insekty. Rozprowadzenie żelu lub rozpylenie trucizny odkazi cały dom.

dezynsekcja kuchni
dezynsekcja kuchni

Warto pamiętać, że jednorazowe zastosowanie środków na karaluchy może być niewystarczające. Aby całkowicie pozbyć się inspektów warto powtarzać zabiegi. Jeśli szukasz sposobów, jak pozbyć się gryzoni, przeczytaj tekst: Szczur w domu – jak z nim walczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *