Kabel YKY czy YDY?

Trudno jest wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez prądu. Dlatego tak ważne jest, aby instalacja elektryczna była wykonana prawidłowo według obowiązujących standardów. Przed rozpoczęciem pracy należy zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczących przewodów, czy użyć kabli YKY, czy może przewodów YDY? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Kabel czy przewód?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów kabli i przewodów elektrycznych. Mnogość wyboru jest związana z parametrami i przeznaczeniem danych przewodów. Oznaczenie kabli i przewodów elektrycznych ułatwia ich klasyfikację, ale także identyfikowanie przez instalatorów. Dzięki temu można precyzyjnie dobrać określony kabel lub przewód do wymagań danego urządzenia, lub instalacji.

Elektryka dostępna na StukPuk.pl:

 

 

 

 

 

 

 

 

Kable elektryczne to potoczna nazwa na izolowane przewody elektryczne. Zazwyczaj składają się z jednej lub wielu żył, które są otoczone powłoką izolacyjną. Powłoka chroni umieszczone w środku żyły przesyłowe przed uszkodzeniami i wilgocią, dzięki czemu przewód jest trwalszy. Często izolacja kabli chroni także przed porażeniem prądem.

Kabel YKY

Najnowsze rozróżnienia dotyczące kabli i przewodów uzgodniły uniwersalne oznaczenia. Symbolem YKY oznaczamy kabel zewnętrzny w czarnych powłokach izolacyjnych. Kable YKY przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, w związku z czym często wykorzystywane są przy budowie lokalnych sieci przesyłowych czy skomplikowanych instalacji na potrzeby zakładów przemysłowych, czy elektrowni.

Przewód YDY

Natomiast przewody wewnętrzne w białych powłokach, noszą symbol YDY. Jest to przewód miedziany jednodrutowy, posiadający izolację z polwinitu zwykłego oraz powłokę z tego samego materiału. Taki przewód sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Można go układać na tynku i pod tynkiem. Przewody YDY wykorzystujemy zazwyczaj do budowy sieci domowych oraz zasilania urządzeń wewnątrz pomieszczeń. Bardzo często obok jest to przewód płaski, litera t oznacza natomiast, że jest to przewód wtynkowy.

Normy Unii Europejskiej 

Takie znormalizowane oznaczenia znacząco ułatwiają pracę elektrykom i innym fachowcom pracującym z elektrycznością. Łatwo możemy określić, z jakim konkretnie wyrobem mamy do czynienia. Obecnie stosowane są również nowe oznaczenia przewodów według norm zharmonizowanych, co wynika z dyrektywy LVD 73/23 EEC Unii Europejskiej. Obejmuje ona przewody i kable o napięciu znamionowym od 50 do 1000 V (prąd zmienny) i od 75 do 1500 V (prąd stały).

Produkty wymienione w artykule:

1. Kabel YKY 4×1żo 1kV W010301033ABJ Bębnowy, producent UE
https://www.stukpuk.pl/kabel-yky-4x1zo-1kv-w010301033abj-bebnowy-producent-eltrim
2. Przewód YDY 2×4 750V biały G-006452, krążek 100 m, producent UE
https://www.stukpuk.pl/przewod-ydy-2×4-750v-bialy-g-006452-krazek-100-m-producent-ue

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *