Jesienny niezbędnik – dmuchawa do liści. Dlaczego Ci się przyda?

Złota polska jesień… Piękna, to fakt, ale dla posiadaczy ogrodów jest to pora porządków – zwłaszcza dlatego, że z drzew spadają spore ilości liści. Można je grabić i ręcznie zbierać do worków, ale taka metoda sprawdza się tylko w naprawdę małych ogródkach. W średnich i dużych zajęłaby masę czasu i zdołała nieźle umęczyć tego, kto by tę pracę wykonywał. Ogromnym ułatwieniem może być dmuchawa do liści z odkurzaczem lub bez.

Wszystko, czego nie wiesz o liściach

Jesienią liście żółkną i spadają – to wie każdy – ale dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że liście nie rosną ot tak sobie. To dzięki nim drzewo wydala wodę, nawet kilkadziesiąt litrów dziennie: paruje ona po prostu z powierzchni liści. Zimą, gdy ziemia zamarza, korzenie nie są w stanie dostarczać drzewu odpowiedniej ilości wody, nie należy więc jej także odprowadzać, zatem drzewo mówi liściom „na razie dziękuję” i je zrzuca.

A skąd liście wiedzą, kiedy spadać? Każdy z nich ma biologiczny czujnik światła. Uważny obserwator zauważy, że drzewa stojące w pobliżu latarni zrzucają liście nieco później od pozostałych. Gdy dzień staje się coraz krótszy, u nasady ogonka każdego liścia zaczynają powstawać komórki, które zatrzymują soki, a także wytwarzają substancje osłabiające połączenia międzykomórkowe. Liść słabnie i wtedy wiatr strąca go bez problemu.

Co roku na ziemię spada z drzew kilkadziesiąt bilionów ton liści. Ile rośnie ich na jednym drzewie? Obliczono, że np. dąb z koroną o średnicy ok. 15 m produkuje rocznie 60 tysięcy liści. I to wszystko spadnie do ogródka!

Co się dzieje z liśćmi, które spadną?

Opadłe liście ulegają powolnemu rozkładowi. Jego szybkość zależy od rodzaju liścia i warunków dla rozwoju mikroorganizmów, które powodują rozkład. Przyrodzie jest to potrzebne, bo np. w liściastym lesie powoduje to użyźnienie gleby, ale nam ludziom opadłe liście mogą jedynie przeszkadzać. Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy sterty liści pokrywają trawniki, ścieżki i chodniki, ale też np. wówczas, gdy liście dostaną się do rynny, skutecznie blokując przepływ deszczówki.

Dmuchawy do liści

Zamiast posługiwać się prymitywnymi grabiami, można sprzątać liście za pomocą dmuchawy. Bardzo silny i szybki strumień powietrza przemieszcza z powodzeniem nawet liście zagrzebane w trawie, przygniecione niewielkimi kamykami, gałązkami itp. Można w ten sposób liście odgarniać i gromadzić w miejscach, skąd zostaną zebrane. Można także sprawić sobie odkurzacz do liści albo dmuchawę z funkcją odkurzacza. Takie urządzenie nie będzie liści wydmuchiwać: jego rolą jest zasysanie śmieci i gromadzenie ich w worku.

Rodzaje dmuchaw do liści

Dmuchawy do liści dzielą się na te z odkurzaczem i bez, a także na:

Pierwszym kryterium wyboru będzie więc napęd. Podobnie jak w przypadku innych silnikowych narzędzi ogrodowych, dmuchawy z silnikami spalinowymi mają największą moc. Warto je kupować do dużych ogrodów, gdzie znajdzie się dla nich sporo pracy do wykonania. Wadą takich dmuchaw jest jednak hałas: pracować trzeba w słuchawkach, wypada też pamiętać o sąsiadach, którym – zwłaszcza w pewnych godzinach – głośne prace w naszym ogrodzie mogą przeszkadzać.

Dmuchawy elektryczne są nieco słabsze, ale za to pracują dużo ciszej. To, czy wybierzemy sieciową, czy akumulatorową, zależy przede wszystkim od możliwości zasilania wersji sieciowej na całej powierzchni ogrodu lub posesji. Jeśli jej brak lub kabel musiałby być ekstremalnie długi, wariant dmuchawy z akumulatorem będzie korzystniejszy. Akumulator zwiększa ciężar dmuchawy, ale pozwala pracować w dowolnym miejscu.

O czym warto pamiętać, wybierając dmuchawę?

Niezwykle istotna jest jej moc. Warto pamiętać, że mokre liście ważą dużo więcej od suchych, zatem ich wydmuchiwanie i zasysanie wymaga większej mocy. Każdy wie też najlepiej, jakiej wielkości liście zaśmiecają co roku jego posesję. Jeśli duże, to i dmuchawa powinna być solidna.

Dmuchawa elektryczna powinna być koniecznie wyposażona w wyłącznik zapobiegający przegrzaniu silnika. Powinna także posiadać włącznik wymagający stałego naciskania: jest to urządzenie o naprawdę sporej mocy, które nie powinno się ani na chwilę znajdować poza kontrolą. Lepiej, gdy wyłącza się, gdy tylko zdejmiemy palec z przycisku.

Istotna jest też waga urządzenia. Z reguły im lżejsze, tym lepsze, ale oczywiście nie kosztem mocy. Niektóre modele posiadają kółka, inne z kolei przystosowane są do noszenia na plecach.

Kto zdecyduje się na dmuchawę z odkurzaczem, powinien przemyśleć wielkość worka. Najczęściej worki mieszczą od 20 do 70 litrów liści. Worek pojemniejszy rzadziej wymaga opróżniania, ale więcej waży, zwłaszcza wtedy, gdy liście są mokre.

Niektóre odkurzacze i dmuchawy z odkurzaczem mają też funkcję rozdrabniania liści. Bardzo się to przydaje, bo do worka da się wtedy zassać więcej, ale trzeba uważać na kamyki, których zassanie może spowodować awarię rozdrabniacza.

 

Produkty wspomniane w artykule:

1. Dmuchawa do liści Einhell GE-CL 18 Li E Kit
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-do-lisci-einhell-ge-cl-18-li-e-kit-1×2-0-ah-3433533 
2. Szczotka do rynien Fiskars QuikFit™ 1001414
https://www.stukpuk.pl/szczotka-do-rynien-fiskars-quikfittm-1001414
3. Grabie do liści z tworzywa Fiskars QuikFit™ 1000642
https://www.stukpuk.pl/grabie-do-lisci-z-tworzywa-fiskars-quikfittm-1000642
4. Dmuchawa elektryczna 500W, marki Maktec MT401
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-elektryczna-500w-marki-maktec-mt401
5. Odkurzacz do liści Einhell GE-CL 36 Li E Solo 3433600
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-do-lisci-einhell-ge-cl-36-li-e-solo-3433600
6. Dmuchawa – odsysacz akumulatorowy 18V, marki Makita DVC350Z
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-odsysacz-akumulatorowy-18v-marki-makita-dvc350z
7. Dmuchawa spalinowa plecakowa Makita EB7660TH 3,0 kW
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-spalinowa-plecakowa-makita-eb7660th-3-0-kw
8. Dmuchawa elektryczna 500W, marki Maktec MT401
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-elektryczna-500w-marki-maktec-mt401
9. Dmuchawa akumulatorowa VES, 2 x 18V, Li-Ion/1.3Ah, wydajność 190 km/h VERTO 52G506
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-akumulatorowa-ves-2-x-18v-li-ion-1-3ah-wydajnosc-190-km-h
10. Dmuchawa akumulatorowa 18V, marki Makita DUB182Z
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-akumulatorowa-18v-marki-makita-dub182z
11. Dmuchawa – odsysacz akumulatorowy 14,4V, marki Makita BVC340Z
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-odsysacz-akumulatorowy-14-4v-marki-makita-bvc340z
12. Odkurzacz ogrodowy 2800W, worek 40l VERTO 52G500
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-ogrodowy-2800w-worek-40l
13. MAKITA Elektryczna dmuchawa, odsysacz z funkcja rozdrabniania liści 1650W UB0801V
https://www.stukpuk.pl/makita-elektryczna-dmuchawa-odsysacz-z-funkcja-rozdrabniania-lisci-1650w-ub0801v

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *