Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać?

Jeśli ktoś próbował (a wielu próbowało) posprzątać dom lub mieszkanie po remoncie zwykłym, domowym odkurzaczem, to prawie na pewno bardzo tego pożałował. Poczciwe urządzenie, które tak dobrze radzi sobie z kurzem, „kotami”, zwierzęcą sierścią itp., okazuje się bezradne, gdy posprzątać trzeba np. pył powstały podczas szlifowania gładziowanych ścian. Owszem, wciągnie ten pył, ale i na tym zakończy żywot, bo po prostu nie jest do takich prac przystosowany.

Co to jest odkurzacz przemysłowy?

Najprościej rzecz ujmując, jest to taki sam odkurzacz jak domowy, ale większy i odporny np na pyły. Nazywany bywa też odkurzaczem warsztatowym, bo nadaje się m.in. do sprzątania pomieszczeń warsztatowych, na przykład stolarni, gdzie na podłodze zalega warstwa trocin i pyłu po szlifowaniu drewna. Niektóre odkurzacze przemysłowe mogą zbierać także mokre odpady.

Istnieje zasadniczy podział odkurzaczy przemysłowych w zależności od przeznaczenia, a ściślej: od wartości MAC (Maximum Allowable Concentration) pyłów, jakie mają zbierać.

  • klasa H to odkurzacze przeznaczone do zasysania najbardziej niebezpiecznych, bo najdrobniejszych pyłów, mogących mieć działanie rakotwórcze lub powodować choroby płuc. MAC wynosi w tym wypadku mniej niż 0,1 mg/m3. Odkurzaczem przemysłowym klasy H można także zbierać sadzę, pleśń, azbest, watę szklaną, pyły mineralne i opiłki metali. Sprzęt taki wyposażony jest w filtr powodujący, że praca jest bezpieczna dla operatora.
  • klasa M obejmuje odkurzacze mogące zbierać nieco większe drobiny z MAC > 0,1 mg/m3. Są to przede wszystkim opiłki drewna i materiałów drewnopochodnych, a także stare, usunięte z powierzchni warstwy farb i lakierów oraz gipsu.
  • klasa L to typowe odkurzacze do pyłów, radzące sobie nawet z piaskiem i żwirem. Tu MAC wynosi aż ponad 1 mg/m3. Odkurzacze klasy L są nieocenione w warsztatach stolarskich, samochodowych i w miejscach, gdzie prowadzone były prace remontowe.

Klasa zależy przede wszystkim od filtrów zamontowanych w odkurzaczach.

Jaki powinien być odkurzacz przemysłowy?

Przede wszystkim niezawodny, ma się rozumieć. Musi to być urządzenie, które poradzi sobie z systematycznym zbieraniem określonej grupy zanieczyszczeń i nie ulegnie awarii z powodu zapylenia czy zassania odpadów wilgotnych.

Moc ssania, będąca pochodną mocy silnika, ma oczywiście znaczenie, ale przede wszystkim wtedy, gdy oczekujemy dokładności, a więc np. oczyszczania powierzchni porowatych, w których pył może się gromadzić w szczelinach i nierównościach. Do zbierania opiłków drewnianych z gładkiej powierzchni wystarczy słabszy odkurzacz.

Nie bez znaczenia jest pojemność zbiornika. Wartością graniczną jest 40 litrów: powyżej niej można mówić o dużym zbiorniku. Pamiętajmy jednak, że sam odkurzacz przemysłowy swoje waży, a co dopiero ze zbiornikiem pełnym np. gipsowego pyłu i grudek: nie ma sensu kupować sprzętu zbyt dużego, jeśli nasze sprzątania nie są zbyt intensywne, zanieczyszczeń jest stosunkowo niewiele albo też nie bylibyśmy w stanie przenosić odkurzacza z pełnym zbiornikiem. Niektóre modele mają kółka, ale te nie zawsze się sprawdzają, bo np. trzeba wnieść odkurzacz po schodach.

Długość kabla zasilającego też się liczy, ale w razie potrzeby można przecież zawsze stosować przedłużacze. Większą uwagę warto zwrócić na wyposażenie dodatkowe, które czyni odkurzacz bardziej uniwersalnym.

Niektóre odkurzacze przemysłowe z naszej oferty

W naszym sklepie kupić można zarówno odkurzacze przemysłowe do wszechstronnego zastosowania, jak i specjalistyczne. Mamy też odkurzacze akumulatorowe, które mogą pracować wszędzie tam, gdzie nie ma zasilania, np. Einhell TC-VC 18/20 Li S – Solo 2347130. Ten model przyda się przede wszystkim majsterkowiczom i gospodarzom, albowiem radzi sobie z brudem powstającym podczas drobnych prac warsztatowych i remontowych, nadaje się do sprzątania garażu, przydomowego warsztatu, ale i samego mieszkania. Może pracować na sucho i na mokro, ma też funkcję dmuchawy.

Kto chce utrzymywać czystość nie tylko w garażu lub warsztacie, ale i wokół domu, powinien wziąć pod uwagę odkurzacz warsztatowy MULTI II 30 T INOX VSC EU, którym można sprzątać nawet błoto, rozlaną wodę czy napoje i który przyda się także podczas porządków wykonywanych wokół domu. Silna dmuchawa pomoże napompować materac albo basen ogrodowy. Model ten posiada gniazdo elektryczne, do którego można podłączać elektronarzędzia. Siłę ssania można dowolnie regulować.

Zwracamy Państwa uwagę także na odkurzacze do popiołu, np. Einhell TC-AV 1250 2351655. Są to urządzenia z wężem ssącym i rurką odporną na wysokie temperatury, wyposażone w funkcję wydmuchu.

Mamy także odkurzacze do liści, które pomogą w jesiennych porządkach. Są to zarówno modele zasilane z sieci, jak i akumulatorowe. Opcjonalnie – funkcja dmuchawy z prędkością wylotową do 270 km/h. Takie urządzenie znacząco przyspieszy pozbywanie się opadłych liści z ogrodu, posesji lub chodnika wzdłuż niej przebiegającego.

Produkty wspomniane w artykule:

1. Odkurzacz workowy VC 2 Karcher 1.198-105.0
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-workowy-vc-2-karcher-1-198-105-0
2. Odkurzacz warsztatowy Einhell TE-VC 2230 SA
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-warsztatowy-einhell-te-vc-2230-sa-2342363
3. Odkurzacz przemysłowy warsztatowy1000W Makita VC3011L
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-1000w-marki-makita-vc3011l
4. Odkurzacz przemysłowy Makita VC3012M 30l klasa M
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-przemyslowy-makita-vc3012m-1200w-30l-klasa-m
5. Odkurzacz przemysłowy Makita VC3012L 30l klasa L
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-przemyslowy-makita-vc3012l-1200w-30l-klasa-l
6. Odkurzacz warsztatowy Graphite, zbiornik 40l 59G608
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-warsztatowy-graphite-1500w-zbiornik-40l-59g608
7. Odkurzacz uniwersalny GAS 55 M AFC o klasa M marki Bosch
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-uniwersalny-gas-55-m-afc-o-klasie-ochrony-przeciwpylowej-m-marki-bosch-linie-niebieskiej
8. Odkurzacz do popiołu Einhell TC-AV 1250
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-do-popiolu-einhell-tc-av-1250-2351655
9. Odkurzacz warsztatowy Einhell TH-VC 1930 SA
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-warsztatowy-einhell-th-vc-1930-sa-2342190
10. Odkurzacz ogrodowy 2800W, worek 40l VERTO
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-ogrodowy-2800w-worek-40l
11. Odkurzacz do liści Einhell GC-EL 2600
https://www.stukpuk.pl/odkurzacz-do-lisci-einhell-gc-el-2600-e-3433290
12. Dmuchawa akumulatorowa 18V, marki Makita
https://www.stukpuk.pl/dmuchawa-akumulatorowa-18v-marki-makita-dub182z

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *