Jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza? Zwróć uwagę na te parametry

Wraz z nadejściem wiosny, do pielęgnacji ogrodu czy przydomowego trawnika przyda Ci się kosiarka elektryczna. Jaką kupić i czym kierować się przy zakupie? Przybliżamy najważniejsze parametry kosiarek z różnych półek cenowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy warto wybrać kosiarkę elektryczną

Jakie parametry powinna mieć dobra kosiarka elektryczna

Jakie są dodatkowe funkcje i akcesoria do kosiarki

Jak dobrać kosiarkę do swojego ogrodu

Kiedy warto wybrać kosiarkę elektryczną?

Spośród wszystkich rodzajów kosiarek do trawy, kosiarki elektryczne sprawdzą się najlepiej do regularnej pielęgnacji średniej wielkości ogrodu lub działki. W porównaniu z urządzeniami spalinowymi, są lekkie, ciche i przyjazne środowisku.

Czy wiesz, że…

Kosiarki elektryczne są odpowiednie do koszenia równego terenu poniżej 500 m2. To rozwiązanie idealne do przydomowego ogrodu albo działki rekreacyjnej.

Zakres koszenia w przypadku elektrycznych kosiarek ogrodowych ograniczony jest długością kabla zasilającego, a plączący się przewód może utrudniać manewrowanie urządzeniem. Dlatego im większa działka, tym mniejszy będzie komfort i efektywność korzystania z tego typu sprzętu. Więcej na ten temat dowiesz się, czytając artykuł: Kosiarka spalinowa czy kosiarka elektryczna – jaką wybrać?

Kosiarka elektryczna i kosz ze skoszoną trawą
Kosiarka elektryczna i kosz ze skoszoną trawą

Kosiarki elektryczne – najważniejsze parametry

Na rynku jest dostępnych wiele modeli kosiarek ogrodowych, różniących się od siebie nie tylko marką czy wyglądem, ale przede wszystkim jakością wykonania, wydajnością i funkcjonalnością. W zależności od parametrów, taki sprzęt może Cię kosztować od ponad 300 do nawet 1300 złotych. Wśród przystępnych cenowo modeli można znaleźć wysokiej klasy urządzenia do codziennych zastosowań – przykładem jest kosiarka elektryczna Makita 1100 W, idealna do ogrodów o powierzchni poniżej 400 m2.

Porada eksperta

Prosta konstrukcja kosiarki pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii urządzenia. Przykładem są kosiarki Makita, w których nóż montuje się bezpośrednio na wale silnika. Takie rozwiązanie eliminuje dodatkowe przekładnie pasowe, które w innym wypadku mogłyby ulegać mechanicznym usterkom.

Wybierając kosiarkę elektryczną, weź pod uwagę:

– moc silnika – podawana w watach jest jednocześnie wyznacznikiem wydajności kosiarki elektrycznej. Im większa moc, tym bardziej efektywna będzie praca urządzenia. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wybrany model ma silnik o mocy wystarczającej do szerokości koszenia (patrz: poniższa tabela),

Szerokość koszenia Minimalna moc silnika
33 cm 1000 W
39 cm 1300-1500 W
40-43 cm 1600 W
46 cm 1800 W

– szerokość koszenia – im większa, tym szybciej uda Ci się skosić trawnik. Wybierz model o szerokości dostosowanej do wielkości Twojego ogrodu – zbyt wąska kosiarka elektryczna wydłuży czas koszenia, zaś zbyt szeroka zmniejszy precyzję i utrudni manewrowanie,

– wysokość koszenia – odpowiada za to, jak krótko skosisz trawę. Wybierając kosiarkę elektryczną, zwróć uwagę na to, czy dany model pozwala na regulację wysokości – jest to istotne, ponieważ w zależności od pory roku trawa powinna być przycinana na różną długość. Najlepsze kosiarki elektryczne umożliwiają wygodne regulowanie wysokości koszenia za pomocą dźwigni (zamiast dostosowywania zawieszenia przy kółkach),

Mężczyzna koszący trawę kosiarką elektryczną
Mężczyzna koszący trawę kosiarką elektryczną

– obudowę – kosiarki elektryczne z niższej półki cenowej posiadają zazwyczaj obudowę z tworzywa sztucznego. Jej atutem jest niewielka waga, co pozwala na łatwiejsze manewrowanie sprzętem. Jeśli jednak zależy Ci na szczególnej wytrzymałości, wybierz model z obudową ze stali cynkowanej albo aluminium,

– kosz – jeśli chcesz uniknąć pracochłonnego grabienia trawnika, koniecznie wybierz model kosiarki z koszem na trawę. Jego pojemność powinna być dopasowana do rozmiarów Twojej działki – dzięki temu unikniesz częstych przerw na opróżnianie kosza,

– kabel zasilający – długość przewodu zasilającego wpływa na komfort pracy i zasięg koszenia. Optymalna to 25 metrów – taka odległość od źródła zasilania pozwala utrzymać wystarczające napięcie i swobodnie manewrować kosiarką. Aby zwiększyć zakres koszenia, wystarczy użyć przedłużacza. Pamiętaj jednak, że powyżej długości ok. 40 metrów ryzykujesz spadek napięcia (a co za tym idzie, spadek wydajności kosiarki). Na rynku są też dostępne nowoczesne kosiarki akumulatorowe, które nie wymagają stałego dostępu do prądu.

Dodatkowe funkcje i akcesoria do kosiarek

Oprócz najważniejszych parametrów, dobre kosiarki elektryczne są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji i udogodnień, które zwiększają komfort korzystania, ułatwiając koszenie.

Kosiarki elektryczne mogą być wyposażone w:

  • napęd samojezdny,
  • kierownicę z regulacją i możliwością złożenia,
  • duże koła na metalowych łożyskach,
  • mulczer do rozdrabniania trawy,
  • zapasowe tarcze tnące.

Wskazówka

Wybierz kosiarkę z napędem samojezdnym, aby uniknąć uciążliwego pchania. Model o dużych kołach pozwala natomiast na łatwiejsze manewrowanie.

Kosiarka elektryczna Makita 1100W
Kosiarka elektryczna Makita 1100W

Jak dobrać kosiarkę do swojego ogrodu?

Jeśli zastanawiasz się, jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza do Twojego ogrodu, odpowiedz na pytania i sprecyzuj swoje oczekiwania co do parametrów modelu:

  • jaka jest powierzchnia działki?
  • czy teren jest równy, czy wymaga szczególnego manewrowania?
  • czy trawnik jest zadbany, czy może trawa jest wysoka?
  • czy zamierzasz przewozić urządzenie?
  • jaki jest Twój budżet?

Szukasz wysokiej klasy kosiarki elektrycznej? Sprawdź najlepsze modele w naszym sklepie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *